Ланец-маркети во Македонија

Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Ме интересира вашето мислење за поголемиве маркетити низ земјава,како Веро,Тинекс,КАМ и други.Каде според вас услугата е најдобра??Каде цените се најниски??Каде земаат највисока плата(вработените).Дали се доволно платени?

Јас мислам дека во Тинекс е најдобро.Вие??
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Најевтини од маркетиве се КАМ и Тедико...а за плати и вакви работи немам појма. Само кај КАМ има многу недостатоци...али они работат на таков принцип. Нешто слично на LIDL. Тинекс и Веро се најопремени,ама па затоа се малце да не речам буљаши (Тинекс). Пример: на пастата за заби пишува 85, ми ја куца 99. Едни наполитанки, цената им беше 20, куца 24 (не е проблем за 4 денари во моментов, ама 100 души по 4 = 400)...тоа малце не ми се свиѓа кај овие реномираниве маркети.
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
a slucajno nekoj da ne znae kaj baraat rabotnici vo marketi ( vo oblasta na skopje) ?????
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Кам е најзакон. Од Кам најредовно си купувам ментол бонбони, сончоглед, компот од ананас, пченка во конзерва, пуканки за во микробранова, миризливи свеќи има најефтини во Македонија, колачиња, паломи :) У Тинекс најмногу одам за да купам паста за заби. Во Веро ретко. Иначе за вработените немам веза, само знам дека еднаш во Кам биле нервозни работниците пошто им одбиле многу од плата. Од услугата сум секаде задоволна, што знам.

--- надополнето ---

Само кај КАМ има многу недостатоци...али они работат на таков принцип.
Кои недостатоци и кои принципи?
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
970
Поени од реакции
297
Јас мислам дека КАМ маркетите имаат најповолна цена и се снабдени со доста роба, додека Веро и Тинекс имаат многу подобра услуга, а најголема плата добиваат вработените во Веро.
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Јас мислам дека КАМ маркетите имаат најповолна цена и се снабдени со доста роба, додека Веро и Тинекс имаат многу подобра услуга, а најголема плата добиваат вработените во Веро.
:raz::ne:

Јас па мислам дека во КАМ се најмизерни и со роба а и слушам дека нон-стоп ги менувале работниците.Платите не им се поголеми од 8000ден. а скоро секој втори месец ги казнуваат за ситници.:toe:
Додека и во последно време гледам и цените доста ги покачиле.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Идам у КАМ ради пивото кое го држат(pilsator) ...кој пробал знае....
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
недостаток во кам ? во најголемата гужва после работа имаат 1 човек на каса, еден во магацин, а вториот што треба да е на каса се шуња негде низ продавница само да не седне да работи!!! јесда е поевтино во кам, ама ради тие редици и мизерни работници го избегнувам. Веро има дефинитивно најдобра услуга во тој поглед...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
не е ич чисто , робата расфрлена и како ја носат само ја отвараат кутијата и ја лупаат на полици сосе кутија робата, нечини кам
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
не е ич чисто , робата расфрлена и како ја носат само ја отвараат кутијата и ја лупаат на полици сосе кутија робата, нечини кам
КАМ ме потсеча на некогашните НАМА маркети...народни магацини уште на времето :pos2:
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Најснабдени Веро и Тинекс,а за цени поповолни се Тедико и КАМ.:toe:
Со отварање на Меркатор Маркетите ке се отвори поголема конкуренција :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Кам е најзакон. Од Кам најредовно си купувам ментол бонбони, сончоглед, компот од ананас, пченка во конзерва, пуканки за во микробранова, миризливи свеќи има најефтини во Македонија, колачиња, паломи :) У Тинекс најмногу одам за да купам паста за заби. Во Веро ретко. Иначе за вработените немам веза, само знам дека еднаш во Кам биле нервозни работниците пошто им одбиле многу од плата. Од услугата сум секаде задоволна, што знам.

--- надополнето ---



Кои недостатоци и кои принципи?
Недостатоци од типот на немање фрижидер за сокови...како што напоменаа , робата им е распослана во кутии. Пасти за заби имаат само Colgate Family Pack, т.е. НАЈСКАПАНАТА! Али КАМ е најефтин, и принципот на работа им е како LIDL.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Едвај ја најдов темава...
Типичен пример на производ кадешто пакувањата се декоративни и естетски, а внатре има ѓубре се наводните германски производи во Кам маркет, наменети за вакви третокласни пазари како македонскиот...
И уште на рекламите им пишува германски квалитет за ефтини цена, нешто така беше...
Смрдливи и распаднати чоколади, наполитанки, кремови, бонбони, бог знае каде произведени и препакувани во естестки германски амбалажи.
И ќе ми каже некој демек народ го купува тоа дека ефтино, немаат сите пари за Нутела и Тоблероне...Тоа е точно, ама повеќето од нас имаме да купиме чоколадо од македонско потекло, во Европа има преубави млечни чоколади на мерење 35-40 ден за 100 гр и сл...Или Дорина на Краш на пример што често е на промоции во поголемите маркети и може да се најде за 35-40 ден.
На овие производи барем им се знае потеклото од каде се направени и донесени.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.516
Мртва тема па да ја освежам

Зошто во Тинекс маркетиве не може наместо да ја дадеш картичкава за поени да се каже бројот на телефон? Во Веро не мора воопшто не е потребно да им даваш картичка ќе им го кажеш бројот од телефон, ќе го пишат и завршена работа.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Стокомак никој не го коментира?
Автоматски споено мислење:

Стокомак никој не го коментира?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom