Лазар Колишевски - лага или вистина?

Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
Лазар Колишевски е долгогодишен лидер на македонските комунисти и најмоќен човек во Македонија во периодот од ослободувањето на земјата до падот на комунизмот.

еве ви два интересни документа:

1. затворската картичка на лазе колишевич (лазар колишевски) до б'лгарскиот цар борис III каде што сам се изјаснува и потпишува како б'лгарин (обратете внимание на графата: "гражданство и народност - б'лгарско и б'лгарин"; и долу десно на графата: "подпис на лицето"):


2. писмо од татко му на михаило апостолски (мите апостолов матовски) каде што кажува дека михаило е б'лгарин од б'лгарски родители кој се борел за б'лгарија... михаило апостолски беше генерал-мајор, командант на НОБ и ПО на македонија, член на президиумот на првата конференција на АСНОМ:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Пропаганда, пропаганда, пропаганда, пропаганда...глупости, глупости.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Значи оно што је човек рекао и написао у затвору то је истина, а оно што је рекао на слободи е то је све лагао. Занимљива логика.
 
Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
Пропаганда,пропаганда,пропаганда,пропаганда,...глупости,глупости.

Смачено ми е искрено од секакви с*ања што читам по интернетов.
А де ше ги читаш ако не по интернетов???
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Пропаганда,пропаганда,пропаганда,пропаганда,...глупости,глупости.

Точно пропаганда, па сите знаеме дека во затвор после толку тепање и разни тортури, ќе потпишеш дека си крив за се на овој свет и уште нешто плус.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.343
А де ше ги читаш ако не по интернетов???
Добро бе малоумен еден Лазар Колишевски е мерило за Македоднец???
Човекот бил ѓубре и сам умре како пес на Водно никој не го смета за свој али ти ако сакаш слободно сметај си го..
монгол еден со Лаазаарр не убеди дека сме Бугари:bilokojzbot::bilokojzbot::bilokojzbot:
 
Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
Пропаганда,пропаганда,пропаганда,пропаганда,...глупости,глупости.

Точно пропаганда, па сите знаеме дека во затвор после толку тепање и разни тортури, ќе потпишеш дека си крив за се на овој свет и уште нешто плус.
Те комунистите са винаги "железни"ако знаеш никога не са предавали народ и партија:pos2:
 
Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
Добро бе малоумен еден Лазар Колишевски е мерило за Македоднец???
Човекот бил ѓубре и сам умре како пес на Водно никој не го смета за свој али ти ако сакаш слободно сметај си го..
монгол еден со Лаазаарр не убеди дека сме Бугари:bilokojzbot::bilokojzbot::bilokojzbot:
Напротив опази боже не го сметам за Бугар,ама такав човек дет е предал отечеството и идејте си заедно с родата и ви е управлјавал толкоз време незнам штто за човек е.
 
N

n/a

Гостин
Sekoj eden covek,bez razlika dali :
dobar,los ili zol...
komunist,kapitalist,fasist ili budist...
koga ke go stavat u zatvor so moznost da mu se sudi i da zavrsi na strelanje ke najde bilo kakva moznost samo za da iskoci od tamu.Pa posle ako e zlopamtilo i mu e do vrakjanje ke gleda da vrati i da pokaze cija nana crnu vunu prede...
Taka i Kolisevski,i Apostolski,i Gligorov koga baral licenca za da moze da raboti kako advokat za vreme na bugarskata okupacija vo II Svetska Vojna...i red drugi.
I toa na site im e jasno kako bel den...samo ne na bugarite koi sto sakaat da dokazat bugarsko poteklo kaj makedoncite i vodat ekspanzionisticka,nacionalisticka i shovinisticka politika koja sto zagovara Bugarija na tri moreta...

But be aware Hose...
Slopo Rodrigez always wares a gun!
Da ne bide posle bugarskiot komentar:Now he teling`s me....:)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Те комунистите са винаги "железни"ако знаеш никога не са предавали народ и партија:pos2:[/quote]

:drk:Многу филмови си гледал.
 
Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
Sekoj eden covek,bez razlika dali :dobar,los ili zolkomunist,kapitalist,fasist ili budistkoga ke go stavat u zatvor so moznost da mu se sudi i da zavrsi na strelanje ke najde bilo kakva moznost samo za da iskoci od tamu.Pa posle ako e zlopamtilo i mu e do vrakjanje ke gleda da vrati i da pokaze cija nana crnu vunu prede...Taka i Kolisevski,i Apostolski,i Gligorov koga baral licenca za da moze da raboti kako advokat za vreme na bugarskata okupacija vo II Svetska Vojna...i red drugi.I toa na site im e jasno kako bel den...samo ne na bugarite koi sto sakaat da dokazat bugarsko poteklo kaj makedoncite i vodat ekspanzionisticka,nacionalisticka i shovinisticka politika koja sto zagovara Bugarija na tri moreta...But be aware Hose...Slopo Rodrigez always wares a gun!Da ne bide posle bugarskiot komentar:Now he teling`s me....
:pos2::pos2::pos2:хе хе Zevsus ти си по голем националист и от самите македонци бре.

между другото незнам зашто се срешта такова разбирателство между с'рби и б'лгари на ср'бски и б'лгарски форуми???
 
N

n/a

Гостин
Aj ne kenjaj i gledaj si gi tvoite krasti i pruzaj si gi nozete kolku sto ti e cergata.
I sadi si repa i morkovi okolu Dunav...:toe: ...posto koga ke gi izzemes delata na makedoncite u Bugarija...samo toa i vi ostanuva kako bulgarsko `postijenie`.

p.s Kolku partizani imalo vo Bugarija? Nesto za sto gi lazete celo vreme...ovaj...probuvate da gi lazete site relevantni svetski faktori?
Da ne bi da se samo dve grupi od koi sto ednata se ufrla na teritorija na Bugarija posle dolga obuka vo SSSR so podmornica u okolina na Varna i skoro site brzo bivaat predadeni i ubieni :toe: i uste edna koja grupa sto deluvala podolgo vo severna Bugarija.
Toa e situacijata vo fashisticka Bugarija do 1944 druze...
posle koga crvenata armija doagja do Dunav se deshava...
renesansata...i site bugari stanuvaat komunisti.
Kakva prevrtlivost....lol!:baeh:
 
N

n/a

Гостин
между другото незнам зашто се срешта такова разбирателство между с'рби и б'лгари на ср'бски и б'лгарски форуми???
Koi se tie sto se razbiraat?
Krastite od dvete strani?
Sto se dogovorivte?Deka ova e srpski del i treba da si go `priberat` samo da ne se slusha glas od makedoncite...
ili ja prepodelivte nanovo?
Aj dosta vise...
p.s Avtonomija i sloboda za turcite vo ludogorieto i rodopite!
 
Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
Aj ne kenjaj i gledaj si gi tvoite krasti i pruzaj si gi nozete kolku sto ti e cergata.
I sadi si repa i morkovi okolu Dunav...:toe: ...posto koga ke gi izzemes delata na makedoncite u Bugarija...samo toa i vi ostanuva kako bulgarsko `postijenie`.
p.s Kolku partizani imalo vo Bugarija?
Nesto za sto gi lazete celo vreme...ovaj...probuvate da gi lazete site relevantni svetski faktori?
Da ne bi da se samo dve grupi od koi sto ednata se ufrla na teritorija na Bugarija posle dolga obuka vo SSSR so podmornica u okolina na Varna i skoro site brzo bivaat predadeni i ubieni :toe:
i uste edna koja grupa sto deluvala podolgo vo severna Bugarija.
Toa e situacijata vo fashisticka Bugarija do 1944 druze...
posle koga crvenata armija doagja do Dunav se deshava...
renesansata...i site bugari stanuvaat komunisti.
Kakva prevrtlivost....lol!:baeh:
Zevsus изкарал си половината си живот в Б'лгарија,а те гледам се бараш историчар ако не си разбрал за какво става дума в онија години само мога да кажа едно: просто ни разбрал ситуацијата на онија времена.Просто отиди на некој ср'бски форум там има истински историчари,макар националисти ште ти објаснат всичко
 
N

n/a

Гостин
Zevsus изкарал си половината си живот в Б'лгарија,а те гледам се бараш историчар ако не си разбрал за какво става дума в онија години само мога да кажа едно: просто ни разбрал ситуацијата на онија времена.Просто отиди на некој ср'бски форум там има истински историчари,макар националисти ште ти објаснат всичко
Nema sto da mi objasnuvaat :toe:
Se si znam i sum si potvrdil deka e taka.
Nekoi drugi lugje od Bugarija...
ili imaat problem a gi glocka da razberat koi se ustvari...
ili posto oni vise se pisale bugari sakaat i nas da ne pisat.
Dva crni pecata imam od Bugarija...u znak na bratska obich...samo zosto si ja sakam drzavata!
I sum gord na niv!:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom