Лажниот Дарко Грнчаров. МК измама од светски размери.

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Jedah, 13 февруари 2018.

 1. Jedah

  Jedah

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  1.266
  Допаѓања:
  1.480
  Денеска осамна веста за Дарко Грнчаров.

  [​IMG]

  Тенисерот Дарко Грнчаров, кој лани беше во кома шест месеци и кој со својата тажна животна приказна ја воодушеви дури и Серена Вилијамс – не постои. Од вчера се изгасени неговите профили на социјалните мрежи, а до неодамна речиси сите светски медиуми пишуваа за неговиот живот.

  Откако се расчу за неговата животна приказна, се јави светската тенисерка Серена Вилијамс, која му испрати и приватна порака во знак на поддршка велејќи му дека едвај чека да го запознае.

  Приказната за лажниот тенисер од Македонија ја откри Бен Ротенбер, американски новинар кој пишува и за „Њујорк тајмс“. Тој неодамна почнал да истражува кој е навистина тенисерот што со своите ставови и коментари ги воодушеви Серена Вилијамс, Мартина Навратилова, Виктор Троицки. Со Грнчаров интервју направи дури и Би-би-си. Тие пишуваа за неверојатниот живот на момчето што се разбуди од кома и му се врати на тенисот, но никој веројатно не обрна внимание дека „тенисерот“ никогаш не објавува фотографии на кои му се гледа ликот. Дури и видеата од неговите тренинзи никогаш не го прикажуваа неговото лице.

  Во интервјуто за „Репортер“ што го направивме неодамна, Грнчаров раскажа дека во декември 2016 година имал мозочен удар и дека паднал во кома од која се разбудил по шест месеци. Од ударот, ни рече тој, го изгубил слухот на едното уво. Комунициравме исклучиво на социјалните мрежи.

  „На почетокот ме лажеа дека сум го удрил увото при падот. Потоа ми признаа дека тоа е последица на мозочниот удар. Следниот шок го доживеав кога лекарите ми рекоа дека веќе никогаш нема да можам да играм тенис бидејќи ќе немам рамнотежа, дека ќе одам и ќе трчам тешко“, изјави во првото интервју за „Репортер“ момчето што се претставуваше како Дарко Грнчаров.

  [​IMG]

  Пред неколку недели ни испрати порака и ни кажа дека добил спонзорски договор од „Адидас“, а Агенцијата за спорт и млади одбила да му помогне и да вложи во него и неговата кариера. Американскиот новинар вели дека од „Адидас“ му потврдиле дека таков договор не постои.

  Подоцна тој на „Фејсбук“ и „Твитер“ напиша дека ќе го пропушти турнирот во јануари во Истанбул поради смртта на мајка му, која ја умрела од рак. Но, новинарот Ротенбер наведува дека „починатата мајка“ е и понатаму активна на „Фејсбук“. Во исто време, според пишувањата на Ротенбер, тој откажал уште неколку интервјуа од истата причина. И нам, на редакцијата на „Репортер“, ни вети дека ќе дојде во студиото кон крајот на февруари пред да оди, наводно, во Мајами, каде што по покана на организаторот ќе настапел на тамошниот турнир.

  [​IMG]

  Приказната за него доби публицитет кога се пофали дека добил поддршка и од светската тениска ѕвезда Серена Вилијамс. Лажниот Грнчаров ни испрати и принтскрин од приватната преписка со Серена на „Твитер“, која едвај чекала да го запозне со ќерка си Олимпија и која му рекла „луѓе како тебе ме инспирираат“.

  [​IMG]

  Од вчера не може да се стапи во контакт со него, а профилите на социјалните мрежи се деактивирани.  Лажниот Грнчаров исчезна само еден ден кога американските медиуми напишаа дека тенисер со тоа име не постои. Во пишувањата, што ги пренесоа регионалните медиуми, стои дека поради кликови, реклама и внимание во времето кога постоеше експанзија на лажни вести поврзани со претседателскта трка на Хилари Клинтон и Доналд Трамп, некој, најверојатно, го измислил тенисерот Дарко Грнчаров со инспиративна животна приказна.

  [​IMG]  Во написот стои дека навистина постои Дарко Грнчаров, кој играл тенис, кој настапил на турнир во Подгорица во 2014 година и кој изгубил 0:6, 0:6 од Никола Вукотиќ. „Но, тој Грнчаров нема никаква врска со момчето што даваше интервјуа и им раскажуваше приказни на новинарите за своите успеси, а никогаш не објавуваше фотографии на кои му се гледа ликот“, тврди новинарот што ја објави приказната.

  Портали кој пишуваа за него во изминативе месеци и години

  http://vecer.mk/sport/strumichanecot-darko-grncharov-se-razbudi-od-koma-i-mu-se-vrati-na-tenisot

  http://sportmedia.mk/drugi-sportovi...harov-e-inspiracija-prezhivea-koma-i-povtorno

  http://www.gol.mk/tenis/mladiot-darko-grncharov-vleze-na-glavniot-turnir-vo-sharm-el-sheik

  http://skopjeinfo.mk/ne-gi-poslushav-doktorite-teniserot-darko-grncharov-se-razbudi-od-koma-i-prodolzhi-da-se

  И СЕ РАЗБИРА РАЗОТКРИВАЊЕТО

  https://slate.com/culture/2018/02/how-darko-grncarov-tricked-serena-williams-and-the-bbc.html
   
  На Mich0MKD и dragonsky им се допаѓа ова.
 2. vidooq

  vidooq

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  21.458
  Допаѓања:
  31.917
  Луѓе стварно имаат вишок време.
   
  На Ska Maniac, Tender Girl, Ashburton Grove и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  6.643
  Допаѓања:
  13.173
  Затоа шо фејк њуз веќе не ни е предизвик. :pos: Секоја чест ако е точно ова и некој успеал да профитира. :zver:
   
  На Mich0MKD, pacienat и Limbo им се допаѓа ова.
 4. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  33.749
  Допаѓања:
  66.190
  Ова ако не е некој од темана за Кладилница кој што паднал еднаш на тенис па решил да трола цел свет еве на....
   
  На Ska Maniac, A__, Waverly Raven и уште 10 други им се допаѓа ова.
 5. Chazzspaz

  Chazzspaz

  Член од:
  16 јули 2013
  Мислења:
  2.279
  Допаѓања:
  1.666
  Ne be ovoj e nekoe tesko debilce,nema zivot i dreme po kompjuter i internet po cel den.Gledaj go sto pojava e i spored zborenjeto odma se primetuva deka veze nema od tenis,a i novinarot izjavil deka odbegnuval da odgovara na prasanja za turnirot i zborele kako da e neuk za tenis hahahah
   
  На dragonsky му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.873
  Допаѓања:
  27.206
  Овој пост е слика и прилика на тоа што го пие оваа земја 25 години.
   
  На Nikola26, Ne_sum_ja и парва им се допаѓа ова.
 7. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  6.942
  Допаѓања:
  7.481
  Ова е поим за тролање
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  1.889
  Допаѓања:
  1.332
  А има некаде снимки од овие турнири кај што победувал?
   
 9. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.897
  Допаѓања:
  7.853
  Ко нема да јаде некоја тужба од адидас или вилсон сеа за ширење дезинформации поврзани со компанијата, па да го прегорат. Му ебам се негово.
   
  На Ska Maniac, Aleksandar91, Ashburton Grove и уште 9 други им се допаѓа ова.
 10. kukuzel

  kukuzel

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  1.004
  Допаѓања:
  1.808
  Детево и од клипов се гледа дека е со проблеми и му треба стручна помош. Баш кога излегоа овие статии за него прочепкав по нетов за да дознаам нешто повеќе за него и мене ми падна во очи дека не постојат никакви податоци за негови настапи на турнири. Него, ај што детето не е во ред ама фамилијата негова што му го дозволува ова? Од социјалните мрежи дознав дека сестра му е некоја модна дизајнерка, а нејзин маж пак е легендата на Вардар Љамче :). И ден денес да отидете на нивните профили на инстаграм ќе видите постови со „животната приказна“ на детево, па уште и пишувале proud of him. Како смееле они да дозволат до тука да се развие приказната? Детето си измислило дека мајка му умрела од рак, а они го поддржувале? :popce:
  А и новинариве наши колку се само „професионални“, мајко мила. Пишале дека потпишал договор со Адидас затоа што тој им пишал така во приватна порака. :vozbud:
  Во 21ви век толку ли е тешко еден мејл да пишеш до Адидас за да прашаш дали е тоа вистина?
   
  На Ashburton Grove, Stefan-kobe, Manga и уште 11 други им се допаѓа ова.
 11. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  73.582
  Допаѓања:
  146.850
  Поради вакви дебили и безвизниот режим ќе го изгубиме
   
  На sparkle, Ska Maniac, Aleksandar91 и уште 26 други им се допаѓа ова.
 12. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  18.903
  Допаѓања:
  28.329
  Добро е што американците го открија дека е фејк, иначе македонските се` уште ќе пишуваа за него. :icon_mrgr:

  Иначе прв пат слушам за приказната, ама да му веруваш на некој што не си го покажува ликот, сака да комуницирате само преку социјални мрежи е треба да си ептен глуп.
   
  На Ska Maniac, Tender Girl, ViktorDi и уште 7 други им се допаѓа ова.
 13. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.476
  Допаѓања:
  5.263
  Какви тромави движења, каков очаен форхенд...па пола од топките во мрежа му завршуваат иако не се ни гледа мрежата. Добро бе, новинаров што го правел интервјуто, не му паднало малце сумљиво коа ги видел видеава, па спортски новинар си или шо си бемти државата.
   
  На Џонтра Волта, Stefan-kobe, Ilumious и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  9.638
  Допаѓања:
  4.179
  пишав јас за лажните ФБ профили..
  [​IMG]
   
 15. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  18.903
  Допаѓања:
  28.329
  Како што се глупи можам јас да им се преставам како голманот на Чукарички и дека потпишав договор со Најк и Милан.

  Ќе се сликам со копачки во рака, ликот не мора и така веруваат. Име и презиме е доволно.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  Ska Maniac, Џонтра Волта, Morgan Freeman и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.

Сподели преку: