Лажирањето на видео записи само што стана многу поедноставно

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Vanlok, 12 април 2016.

 1. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Лажирањето на видео записи само што стана многу поедноставно. Замислете што се не станува можно со софтверов кој од опрема бара само осредно добар компјутер и веб камера:
  - политичари кои пред камера кажуваат што ќе посакате
  - бизнисмени кои отворено признаваат криминални дејности
  - јавни личности кои... ајде де, ви текнува веќе ;)

  И порано имав гледано слични алатки за продукција на анимирани филмови, ама ова веќе е на сосема друго ниво. Не знам дали информацијава е можеби некоја патка, но сепак одлучив да ја споделам со сите - затоа што можностите за злоупотреба се бескрајни во денешниов свет кој е длабоко зависен од медиумска пропаганда.
  Погледајте:

   
  На Strelec му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.317
  Допаѓања:
  2.050
  Комбинација на Brave New World и 1984.

  Ем закопан во неупотреблива и лажна информација, ем следат во секој чекор да ја имаат целата вистинска информација за секоја единка.
  Дилемата “Магаре да ти го бапне или змија да ти го лапне“ полека преминува во “Магаре ти го бапнува додека змија ти го лапнува“.

  :)
   
  На EmilijaS му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  @Благоев
  Ех Лаки... Кој денес сеуште ги чита Хаксли и Орвел? Фејсбук, вајбер, твитер, итн - се најблиску што огромното мнозинство доаѓа до пишаниот збор. :(

  Што е полошо, уште ќе испадне дека утопијата од Храбриот Нов Свет е прекрасна алтернатива на тоа кон што забрзано се движи денешново (робовладелско) општество. Таму барем имаше класи/касти, за разлика од реалноста во која денес работите одат кон двокласен систем со 99.9999% ултрасиромашни (на кои им е дадено едвај колку да прежуваат и робовски да одработуваат), и 0.0001% ултрабогати (кои го поседуваат целиот имот/капитал).
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.317
  Допаѓања:
  2.050
  Тие што сакаат, читаат. Тие што не сакаат, не читаат. Порано ги немало овие електронски збиралишта, па системот си наоѓал начин како да го дефокусира вниманието на единките. Денес тоа се случува побрзо. Но, од друга страна и самите единки губат фокус многу побрзо. Од секое чудо за три дена, станува секое чудо за три минути.

  Правилната и добрата информација денес е подостапна од било кога. Но, човек како и во античките времиња, треба да се помачи да дојде до неа. А тие што се мачат, најчесто и не котираат високо во денешното социјално уредување.

  Како и да е, на еден или друг начин сите одат низ животот со помош на неуспешни експерименти и импровизации. Тие што имаат повеќе ресурси (материјални и нематеријални), ќе надвладеат. Начинот на владеење низ вековите не се променува. Единствено што се променува се технологиите и методите на кој начин ќе се спроведе тоа владеење.

  Самите касти/класи се модел и човечка творба за рационализација и полесно единките да ја прифатат и соџвакаат реалноста. А биле пет, а биле десет, а биле две, исто му се фаќа.

  Единствен спас од сето ова е човек да не си го изгуби духовниот мир, и врската со природата. Затоа што, и со нас, и без нас, животот продолжува.

  :)
   
  На Krstev и Solaire of Astora им се допаѓа ова.
 5. stipsburg

  stipsburg

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  4.531
  Допаѓања:
  8.177
  Можеби е малку офтопик, но мислам дека сепак е во контекст
  As neuroscientists decipher the workings of the brain, new questions will be raised about decoding memories, ascertaining intentions and defusing criminal behaviour. What if neuro-evidence is invited into the courtroom?

  Како беше оној филмот со Том Круз, Minority Report или така нешто?

  http://www.conspiracyarchive.com/2016/03/07/davos-2016-what-if-your-brain-confesses/

   
 6. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Можеби слично, но не и исто. Дури и со многу помалку достапни информации, сметам дека луѓето од пред неколку генерации биле многу потешки за манипулирање. Денес луѓето се програмирани без прашање да проголтаат се што ќе им сервираат медиумите. Најголемата глупост да е, мнозинството ќе ја прифати - ако доаѓа од извор кој се научени да го прифаќаат.


  Па не баш, не е сеедно дали ќе постои нешто како средна класа. Мнозинството ќе прифати подредена улога во општеството, доколку животот е пролазно добар - доколку без стегање се има доволно средства за секојдневните потребштини, редовни одмори и патувања, сеедно што истите би биле нешто поскромни и без луксузирање.

  Но модерниот двокласен систем кон кој се движи светов - дозволува само ултрасиромашни и 0.0001% ултрабогати.
  Така да не - „не му се фаќа исто“.


  Тоа станува се потешко, заради погоре опишаните причини. Дури веќе се забрануваат народни лекови со билки, се оди до таму да во ’мурика дури и едни најобични ореви од ФДА се класифицирани нешто како „медицински суплемент“ и како такви не смее да ги продава/одгледува секој. Туку само со лиценци.
  Нешто како канабисот и конопот овде. Наместо да се дозволи садење на 4-6 растенија за лична употреба на пациентите (како што е тоа во ’мурика и во други држави), лиценци имаат само неколку големи компании кои тоа ќе го продаваат за дебел профит.

  Врска со природата?
  Со Кодекс Алиментариус се забранува одгледување на домашна храна. Или поточно се побарува имање лиценца, за што треба имање фирма и исполнување на милион услови и побарувања. Што едноставно и практично, значи забрана.
  Така да тој „духовен мир и врска со природата“, се повеќе и повеќе стануваат се понедостижни.
  се инсистира на
   
  Username1, VOLK2234, stipsburg и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  501
  Допаѓања:
  196
  Ова го имам работено. Потребно е само веб камера и IR диоди. Нај евтина ,а и нај добра за овие раобти е камерата за PS3. Имам изработено и неколку анимирани филмови од 10 секунди со ова.
   
 8. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Ако некој е програмер и му иде математика, може сам да си го направи
  http://opencv.org/
   
 9. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  577
  Кажи, ако го вметнеме и Сорос во равенката, заклучокот би бил ``сепак се сечени и лепени`` хахах
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Shahbaz

  Shahbaz Vojo Ushevski

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  303
  Допаѓања:
  582
  Освен тебе, мајсторе, никој. Ама шуќур те имаме овде, Хаксли и Орвел тебе со вреќи, ти нам со торби.
   
  На Antikrist и wicked_1 им се допаѓа ова.
 11. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Знаеш ли @Shahbaz кое е единственото нешто за кое ние луѓето со сигурност знаеме дека е бесконечно? ;)
   
  На VOLK2234 и stipsburg им се допаѓа ова.

Сподели преку: