Ладно цедено масло „фила шарлаган“

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
За оваа значи незнам ништо ни од што се прави ни како ни каде се прави.
Единствено што видов денес дека се работи за брендиран македонски производ.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
За оваа значи незнам ништо ни од што се прави ни како ни каде се прави.
Единствено што видов денес дека се работи за брендиран македонски производ.
Во Штип има фабрика за вакви производи - Агрофила. Мислам дека таа е фабриката што го произведува ова масло.
Еве ти линк за повеќе информации http://www.filla.com.mk/mk/proizvodi
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Сончоглед во течна состојба.Таков е вкусот :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Во Штип има фабрика за вакви производи - Агрофила. Мислам дека таа е фабриката што го произведува ова масло.
Еве ти линк за повеќе информации http://www.filla.com.mk/mk/proizvodi
Благодарам за информацијата

Гледам Фила е фирмата и имат разни видови масла но никако да најдам „фила шарлаган„

Инаку имат повеќе видови масла и ептен луксузно ми делува целата палета на производи.[DOUBLEPOST=1401912527][/DOUBLEPOST]
Сончоглед во течна состојба.Таков е вкусот :)
„шарлаган„ ли е сончогледово масло дека гледам имат и други видови.?[DOUBLEPOST=1401913457][/DOUBLEPOST]Ова го најдов во дигиталниот речник.

шарлаган
(едн.) шарлаганот
Вид збор: Именка, машки род
Растително масло - од сусам, афионско семе и сл.

Е сега мистерија е за што точно се работи и што би можеле ние да брендираме како производ. Мене најмногу ме влече на масло од афионово семе ама не успеав да го најдам во палетата на производи на погоре посочената фирма.
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
„шарлаган„ ли е сончогледово масло дека гледам имат и други видови.Ова го најдов во дигиталниот речник.

шарлаган
(едн.) шарлаганот
Вид збор: Именка, машки род
Растително масло - од сусам, афионско семе и сл.

Е сега мистерија е за што точно се работи и што би можеле ние да брендираме како производ. Мене најмногу ме влече на масло од афионово семе ама не успеав да го најдам во палетата на производи на погоре посочената фирма.
Не верувам да е афионово (а да не им текнало на Алкалоид претходно, мислам дека се монопол за афионови садници).
Ама добро е да имаме домашен избор на нерафинирани масла, да смениме вкус на некој период.Ова од сончоглед е буквално со таков вкус, како да си растворил сончоглед.А маслото од репка е понеутрално без некој посебен вкус и мирис.Ова од лични тестирања, другите за брзо :)
Ако според речникот шарлаган е име за масло од сусам или афион, веројатно е првото.На веб страната имаа 2-3 вида сусамово масло :confused:.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.037
Поени од реакции
28.678
Пишува 100% сончогледово масло.

1.png
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Кај ги има маслава? дали некој ги користи активно, и дали осеќа видна разлика во структура - конзистетност кај ладно цедениве?

Ептен не им верувам на наши фирми, како да знам дека нема да добијам рафинирано по цена на не-рафинирано?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Кај ги има маслава? дали некој ги користи активно, и дали осеќа видна разлика во структура - конзистетност кај ладно цедениве?

Ептен не им верувам на наши фирми, како да знам дека нема да добијам рафинирано по цена на не-рафинирано?
Stipska e fabrikata - Agrofila. Treba da gi ima po site golemi prodavnici. Ja najveke go koristam masloto od repka, posto mi nema nekoj tezok surov ukus. Imam probano i od masloto od len. Interesen ukus ima, ne e tezok. Ne se rafinirani. Jas odamna koristam ladni cedeni masla, preku 15 god i se poznava. Osekja se toa surovoto, ne bas prijatno za nashio jazik.
Inace fabrikata e u sospstvenos na Sasho Mitrev, brat mu na Zjan Mitrev.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
После стандардното сончогледово, ова од лен е најприфатливо, а да не е ептен дрско на вкус, нели ние сме навикнати на сончогледово рафинирано бла бла.Имаа и од тиква масло, тешко да се научиш на тој вкус, али добро е ако сакаш да експериментираш за салати или сос :LOL:[DOUBLEPOST=1508615503][/DOUBLEPOST]
Кај ги има маслава? дали некој ги користи активно, и дали осеќа видна разлика во структура - конзистетност кај ладно цедениве?

Ептен не им верувам на наши фирми, како да знам дека нема да добијам рафинирано по цена на не-рафинирано?
По сите поголеми ланци маркети.Во Тинекс скоро сите од сончоглед, сусамово, од лен, од тиква.

Тешко се навикнуваме секојдневно дома, ама упорни сме:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не ми смета вкусот, ме интересира само сигурно дали е ладно цедено.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Како им се исплати да го продаваат по иста цена како рафинирано???
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Како им се исплати да го продаваат по иста цена како рафинирано???
Pa ne e i po ista cena be covek. Sega bas toa "Sharlagan" masloto stvarno eftino go davaat, neam pojma zasho, ali regularnoto maslo od soncogled i repka e 100 den u prodavnici. Rafiniranoto e okole 60 mislam. A imam cueno deka masloto od semka od tikva e samo
8000 den od litro :eek:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
@Govinda @Psyside
Агрофила или Фила е ЕДИНСТВЕН бренд во кој имам доверба за масло. Ни во увезени немам доверба.
Користам ладно цедено масло од тиква.
Го знам маслото многу добро, тоа е многу темно скоро црно, и се прелива бојата од црвено до зелено кога е на лажица.

Е сега пробав едно 5-7 различни шишиња (од пола литар сите платени по 350 денари од прилика), од аптеки, од зегин, од веро, од големи маркети од што не, СИТЕ СИТЕ лажно масло. сите мешано итн
САМО фила најдов да дава тоа што пишува на етикета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom