Ладно цедени масла

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од natalija1978, 7 август 2015.

 1. cige

  cige Гостин

  Купив едно лелено од Биокосмос, има вкус на бензин. Сите се такви?
   
 2. Nemanjici

  Nemanjici

  Член од:
  17 јули 2008
  Мислења:
  1.561
  Допаѓања:
  1.012
  Монини е зелено цело време , што кажува дека не е природно без конзерванс . Природното маслиново масло е зелено само околу месец-два , колку и да е затемнето и затворено , после тоа оксидира и пожолтува . Италијанските масла се за класа полоши од грчките особено критските .
  Пред 50-60 тина години сусамовото и афионовото масло беа скоро единствени масла на нашиот пазар , со турскиот назив ( шарлаган).
   
 3. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.258
  Твој предлог за маслиново масло?
   
 4. Nemanjici

  Nemanjici

  Член од:
  17 јули 2008
  Мислења:
  1.561
  Допаѓања:
  1.012
  Најдобра варијанта е ако имаш некого на Крит околу нова година да си порачаш 10-15 литра дирекно од познат произведувач. За жал и мене ми се пракина таа линија на снабдување . Втора по квалитет варијанта е да се снабдуваш во Солун ама да внимаваш маслото да е од островите , Крит и областа на Ханија препорачливо. Трета , која ја користам јас е Лидл , има таму канти 5 литра критско масло. Во првата варијанта 100% си сигурен дека имаш вистинско ладно цедено масло од избрани маслинки , втората варијанта е пак ладно цедено ама од различни маслинки од еден регион е сега зависи и од трговецот ама тука ништо не можеш , се е до среќа. Третата варијанта е малку понеквалитетно масло ама најлесно достапно .
  Знам дека е најлоша од овие варијанти ама пак е подобра од италијанските .
  Едно запамти , цената е репер за квалитетот , нема добро ладно цедено маслиново масло за 5 евра литар .
   
 5. zemfak

  zemfak

  Член од:
  13 септември 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Зошто нерафинирано ладно цедено масло?
  Ладно цеденоте масла се многу поздрави од рафинираните масла, од причина што содржат многу есенцијални масни киселини, витамини, амино киселини, лецитин и минерали кои и ги нема во рафинираните масла.
  За разлика од ладно цедените масла, рафинираните масла при процесот на производство хемиски и термички се третираат пришто се губат многу од хранливите вредности.
  --- Споено дупло мислење, 13 септември 2017 ---
  На овој линк може да си порачате свежо да ви исцедат масло од било кои маслодајни семенки.
  https://www.facebook.com/Bio-at-114398465904205/
  --- Споено дупло мислење, 13 септември 2017 ---
  На овој линк може да си порачате свежо да ви исцедат масло од било кои маслодајни семенки.
  https://www.facebook.com/Bio-at-114398465904205/
   

Сподели преку: