Ладно цедени масла

Член од
7 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дај кажете нешто за овие масла, гледам многу ги зборуваат
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Дај кажете нешто за овие масла, гледам многу ги зборуваат
Ги препорачуваат нутриционисти, доктори. Ладно цедено масло од лен, содржи омега три масни киселини, доста корисно, а и не е лошо за во салати :)
 
Член од
7 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
слушнав дека ладно цеденото масло од сончоглед и маслодајна репка се добри и за пржење..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
слушнав дека ладно цеденото масло од сончоглед и маслодајна репка се добри и за пржење..
Без разлика дали е марката Фила или некоја друга, ладно цеденото масло е многу поздраво од рафинираното масло, од проста причина што содржи многу повеќе есенцијални масни киселини, витамини растворливи во масло, лецитини и минерали, кои и ги нема толку во рафинираното масло, затоа што тоа е рафинирано и минато низ одредена топлина, што укажува дека ладно цедениве масла/зејтини се добри за здравјето на човекот.

Е сега дефинитивно не се за сечиј вкус, а и поскапи се од рафинираното масло/зејтин. Јас пред некое време јадев сончогледово ладно цедено масло и можам да кажам дека и покрај тоа што е здраво, одвратно е. Страшно јак вкус има, страшно јак мирис има, па дури од што е тешко во глава мава. Но сепак ќе речам.........., сите луѓе имаме различен вкус:)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Има многу ладно цедени масла кај нас, па темава нека биде општо за сите.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
слушнав дека ладно цеденото масло од сончоглед и маслодајна репка се добри и за пржење..
Ниту едно масло не е добро ако се пржи т.е. загрева. Од добро масло за човечки организам се претвара во отров.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Ладно цедените масла ( самиот назив се кажува ) се за користење само во таа форма. Без загревање.
Лош маркетинг е кога се нудат и за пржење.


Имам користено масло од лен и не се навикнав на вкусот, салатите ми беа сосема поинакви затоа што има тежок мирис.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Кога ке прочитам на етикета дека ладно цеденото масло може да се пржи, ми се темни. Која е целта да се добие масло со ладна екстракција а после да се употребува за пржење :confused:
Јас во сите салати користам најчесто ладно цедено маслиново или ладно цедено сончогледово масло. Најдобро е да се купуваат од стаклени и затемнети паковања, затоа што така максимално се зачувуваат состојките на маслото.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
И сепак Монини ми е прв избор за маслиново масло, другите ми се како лоша копија.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Несомнено е здраво да се употребува во храната вакво масло. Само, јас не можам да го поднесам. Не ми е вкусно, всушност одвратно ми е. Не е дека не сум се обидел и не сум бил упорен.
Плус, како ова да не е доволно, за мене е прилично скапо, иако, ако се користи во салати и слични јадења (не е маслово за пржење) веројатно е исплатливо. Ако ви е вкусно.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
И сепак Монини ми е прв избор за маслиново масло, другите ми се како лоша копија.
И јас често го купувам Монини... само нели е сомнително како таа иста амбалажа ја користат повеќе разни видови на ладно цедени масла?

Можеби се работи за ист увозник кој увезува во висковолуменски садови, па преточува во амбалажа за продавање на мало... ама некако сомнително ми е тоа, истото шише го имаат најголемиот број на маслата.

На крају краева, ако не е оригинална амбалажата кој ја контролира веростојноста дека тие масла се навистина тоа што се декларирани на амбалажата? (која патем е некако аматерски направена)
Можеби ни Л нема од ладно цедење во тие масла. Знам знам, тоа е изборот - ама мене не ми се допаѓа работава. Има нешто матно во сето тоа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
На крају краева, ако не е оригинална амбалажата кој ја контролира веростојноста дека тие масла се навистина тоа што се декларирани на амбалажата? (која патем е некако аматерски направена)
Можеби ни Л нема од ладно цедење во тие масла. Знам знам, тоа е изборот - ама мене не ми се допаѓа работава. Има нешто матно во сето тоа.
Затоа има неколку начини за тоа како да дознаеш дали зејтинот/маслото ти е ладно цедено или нема ни л од ладно цедено масло.

Прво маслото кога ќе го ставиш на ладно (читај фрижидер) почнува да се згуснува, да станува матно. Второ земи едно памукче, истрлај го и направи го како фитил, потопи го во маслото и запали го..........., ако гори значи дека маслото е ладно цедено, ако не гори значи дека има нешто што прави маслото да не биде чисто за да биде ладно цедено.

:)
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.371
Поени од реакции
3.131
Се мислев кое мацло да почнам да го употребувам, имам повеќе врсти на ум, само ми е страв да не имаат некои тешки мириси и вкусови па за џабе пари да давам. Се мислам меѓу Масло од семки од тиква, од семки од грозје, соино масло.
Некој совет? @CafeDelMar , anyone??
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Се мислев кое мацло да почнам да го употребувам, имам повеќе врсти на ум, само ми е страв да не имаат некои тешки мириси и вкусови па за џабе пари да давам. Се мислам меѓу Масло од семки од тиква, од семки од грозје, соино масло.
Некој совет? @CafeDelMar , anyone??
Јас имам користено од лен, сусам и тиква. На лененото не се навикнав. Од сусам исто го користам за со зеленчук/пилешко, најчесто комбинации од кинеска кујна.
Впрочем сите тие масла се користат во поединични комбинации, за секојдневна употреба како што е маслиновото.

Сите имаат свој специфичен мирис, ако ги користиш во мала количина не го менуваат јадењето туку му даваат шмекерска нота. Ама се осеќаат.

Станува збор за вкус и не можам да прецизирам што за тебе би било премногу тешко. Обиди се со едно и ќе знаеш на што си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom