Ладнокрвност

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Сите сме запознаени со неа, зар не.
Или сме самите примероци на овој вид суштества, или го носиме потенцијалниот вирус. Дали нејзиното вкоренување го налага времето во кое живееме или не, оттуѓувањето на луѓето и пречесто кршените надежи и срца; или можеби старите трауми, најизразениот недостиг кој сме го почувствувале многу помлади од сега, довел до затворање на кругот.
Некогаш поткрепено и со апатија, некогаш и не.
Емоционална отрпнатост, или чист страв?
Сепак се смета за обратниот екстрем на пречувствителноста, и двете страшно нездрави според мене.
Ладнокрвниот карактер ќе се обиде да ја води секоја ситуација на тој начин, и во љубовните прашања, и на биро.
Зошто? Како? Се борат ли во таквиот човек силите на нормални, страсни емоции и ладниот разум на кој омилено му е да ги сече? Или се му преминува во рутина, се исмејува на патетиката на човечкиот род. Како реагирате вие на ова? Дали имате таков пример во најблиското опкружување, дали тој е воопшто понекогаш можно да се има за близок?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
а што ако..
Ладнокрвноста
не е таква..
и не постои..
ГЛЕДАЈ ПРИМЕР

"Зошто беше толку спокоен,кога ти реков дека сакам да се разделиме?

-Бидејќи цел живот учев да страдам во тишина.."
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
а што ако..
Ладнокрвноста
не е таква..
и не постои..
ГЛЕДАЈ ПРИМЕР

"Зошто беше толку спокоен,кога ти реков дека сакам да се разделиме?

-Бидејќи цел живот учев да страдам во тишина.."
Да, тоа ми е дефинитивно дел од дискусијата.
И, која треба да е реакцијата на топлиот човек на ова?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Јас кога сум изнервиран ( што мн ретко се случува, да не кажам дека речиси и не се случува) сум ладкокрвен....
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Не сум ладнокрвна личност, во секоја ситуација покажувам емоции (со што не се гордеам-но не се ни срамам, ама така е).

Не се дружам со такви личности, така да не знам да кажам зошто и поради што се однесуваат на таков начин...:toe:
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Ладнокрвноста може да биде и позитивна особина ако се користи во ситуации каде што може да се има корист од такво однесување.
На пример со ладнокрвност можеш да му покажеш на партнерот дека некаде греши, без да има потреба од вербална расправија, а сепак да се постигне посакуваниот ефект.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Еве јас сум ви ладнокрвна особа.Па од што сум ладнокрвна немам ни циркулација на крвта :). Шала настрана стварно сум ладнокрвна.Не ги сакам луѓето и не покажувам емоции т.е. треба нешто многу да ме разнежни за да излезат и моите емоции на виделина.Ретки се оние што ги сакам ама тие што ги сакам пак ги сакам со цело срце и кон нив можеби и претерано покажувам емоции и сум дури и пречувствителна. А зашто се однесувам така да ви кажаам ни јас не знам :toe:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Ладокрвноста е стил/начин на живот на некои луге. Тоа не се природно нечуствителни луге туку се луге кои станале такви (се истренирале себеси да бидат нечуствителни) затоа што увиделе дека на тој начин полесно се функционира. Ладокрвноста значи елиминирање на сите непријатни чуства што можат да се јават во текот на денот како резулт на најразлични ситуации со кои секојдневно сме соочени. Не ја оправдувам оваа особина само сметам дека зреењето и околината, времето во кое живееме, и општиот пад на моралот не направиле ако не нечесни, подли и по секој цена егоистични личности барем поладокрвни. На ладокрвноста гледам на некој начин како на борба за опстанок.
А, оние екстремни консументи на ладокрвноста кои отишле дотаму да не можат да напрват разлика меѓу работа, семејство и интимен живот имаат и самите многу проблеми во сите сфери на живеење бидејќи условно кажано немаат друштво во тој целокупен систем на ладокрвност кој го имплементирале во сите сфери од своето живеење.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Па дали тука се збори за ладнокрвност или за отуѓеност од луѓето? Ладнокрвноста може да биде корисна се` додека значи размислување со ладна глава, значи без внесување емоции во стресни ситуации, меѓучовечки односи и при донесување одлуки...Има разлика меѓу ладнокрвност и отуѓеност. Пример го фаќаш партнерот со друг/а, одвнатре те фаќа бес кој лесно еруптира, е сега, воден од емоции би истрчал да ги претепаш, ладнокрвен не би го направил тоа, но отуѓен не би ни чувствувал некоја внатрешна болка заради тоа.

Живееме во такво време(а се сомневам дека некогаш било поинаку), да не можеме да веруваме ни во најблизок пријател, ми се чини дека многу се зборува напамет, се расфрлаат слаткоречивости наваму натаму, кога `те сакам` е клише а како да не биде, и кога мизантропството стана помодарство. Зошто? Има два случаи:
1. Зошто во повеќето случаи човекот уште како дете не ја добива потребната љубов и грижа, а понатаму истата или не ја очекува ниту дава на средината, уште од старт си е отуѓен, или почесто, се случува истата да ја очекува но да не може да ја даде.
2. Човек пораснат со сета љубов и грижа од родителите, го бара истото и од средината. Дава љубов, бара љубов. Се` додека не сфати дека повеќето давале за да истата ја добијат, и ете разочараност кога ќе сфати дека кај `битни` личности сакањето се сведувало на егоистичка потреба, и што понатаму, веројатно решава да си направи маска, или става обвивка на срцето.
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Јас сум на моменти ладнокрвна и тоа скоро секогаш во погрешните моменти се однесувам многу ладнокрвно и тоа им смета на луѓето околу мене, а и на мене самата. Некогаш дури и немам некоја посебна причина да бидам ладнокрвна, а сепак сум и многу се нервирам тогаш. Добро не баш во тој момент но, откако ќе пројде време и кога ќе се потсетам на тоа, е тогаш многу се нервирам зошто сум се однесувала така.

А некогаш пак сум многу чувствителна и пак во погрешни моменти. И за тоа ептен многу се нервирам. Уф!:luta:

Треба да научам да си ги контролирам емоциите во некои одредени моменти :raz:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Да, тоа ми е дефинитивно дел од дискусијата.
И, која треба да е реакцијата на топлиот човек на ова?
Ова и е реакција на топол човек.
Тоа и сакаше да каже дечкото,дека ладнокрвноста не постои.Дека е само дел од надворешната маска на лугето,и служи за затскривање на нивните слабости,кои доколку се откријат,можеби ке придонесат личноста уште повеке да биде повредена.
Се согласувам донекаде со тоа.
Сите сме луге,сите поседуваме емоции.
Ладнокрвноста е вештина на успешна контрола на тие емоции,во дадени ситуации.
Е сега,сите се разликуваме во тоа,колку добро ја владееме таа вештина.
Тајмингот на употребата,местото,ситуацијата...тоа се сегментите кои треба да се усогласат,за ладнокрвноста да го постигне саканиот ефект.
Едноставно,треба да знаеш кога треба да бидеш ладнкрвен,а кога да ги оставиш емоциите да те водат.
Јас сум на моменти ладнокрвна и тоа скоро секогаш во погрешните моменти се однесувам многу ладнокрвно и тоа им смета на луѓето околу мене, а и на мене самата.
Ова е грешката која најчесто и се прави.
Можеби баш во момент,кога воопшто не треба ладнокрвност,туку разбирање и љубов.Настанува расцеп од кој и двете страни излегуваат повредени.
Затоа,мислам дека ако некој не ја поседува природно ладнкрвноста во своите гени,најдобро е воопшто и никогаш да не се обидува да биде таков,туку да остави да го водат чувствата.Можеби ке згреши,ама ке ја има сатисфакцијата да каже дека бил тоа што е,без маски и без преправања....
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.661
Поени од реакции
21.704
Ладнокрвноста ако ја поседувате е како да поседувате огнено оружје сосе сите карактеристики и последици што може да ги предизвика истото. Дава моќ, контрола и предизвикува страв кај другите. Дефинитивно една од работите во животот што ако ја нема мора добро да се научи да се одглуми.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Ладнокрвноста ако ја поседувате е како да поседувате огнено оружје сосе сите карактеристики и последици што може да ги предизвика истото. Дава моќ, контрола и предизвикува страв кај другите. Дефинитивно една од работите во животот што ако ја нема мора добро да се научи да се одглуми.
Луѓето такви се раѓаат, тоа е како талент.
Можеш да се обидеш да ја изглумиш претставата, но ако не ти е вродена способност, сите ќе знаат дека само си глумел.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Еве јас сум ви ладнокрвна особа.Па од што сум ладнокрвна немам ни циркулација на крвта :). Шала настрана стварно сум ладнокрвна.Не ги сакам луѓето и не покажувам емоции т.е. треба нешто многу да ме разнежни за да излезат и моите емоции на виделина.Ретки се оние што ги сакам ама тие што ги сакам пак ги сакам со цело срце и кон нив можеби и претерано покажувам емоции и сум дури и пречувствителна. А зашто се однесувам така да ви кажаам ни јас не знам :toe:
Ладнокрвниот никогаш не признава дека е ладнокрвен
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ладнокрвниот никогаш не признава дека е ладнокрвен
Тоа дали ќе кажам дека сум или не сум ладнокрвна не ме прави нити повеќе нити помалку ладнокрвна.Ладнокрвен човек се познава по начин на однесување а не по тоа како ќе се изјасни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom