Лада Нива

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Ај прочитај ја првата реченица од постот уште еднаш.
И не трујај.
епа кога ќе ја видиш цената ладата е неприкосновена у споредба со другите теренци кои нудат слични карактеристики, кои ги ставив во горниот пост. Како mercedes g class, defender итн
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Lada Niva нема шасија. Mercedes G300TD е правиот џип. Lada e полуфабрикат
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Океј, јас не се разбирам многу од коли, свесен сум колку Нива е монструм кога е у прашање возење по терени, ама: која е поентата да сакаш да си планинар и да се качуваш со кола воопшто?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Океј, јас не се разбирам многу од коли, свесен сум колку Нива е монструм кога е у прашање возење по терени, ама: која е поентата да сакаш да си планинар и да се качуваш со кола воопшто?
Сакаш да се качуваш со кола... Што е Камел Трофи?
Има луѓе уживаат во оф-роуд...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ми се допаѓа изгледот доста посебно гумите, се надевам дека ќе биде барем приближно толку добра колку и старата нива...
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Нивата мора да си го задржи изгледот можеби збогатен со некој нови но пред се практични детали. Може да се поработи на внатрешноста и комфотот но робусноста и теренските каректеристики мора да останат. Лада ако сака нека извади некој друг џип кој ќе биде пред се за градска употреба но под друго име.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
И ентериерот е антички.
Не е безбедно возило.
Вожњата (не викам комфор затоа што е срамота) е гомно.
Моторот е тромав, со стара технологија и троши како ламја.

Единствена позитивна страна е цената, но откако излезе Дастерот треба да си умноболен за да купиш нова Нива.

Зборувам стрикно за стариот модел, за новиот живи били па видели.

дали си ти сериозен дека спореди дачија дастер со лада нива?


ааааааааааааааааааааааааааааааааахаххахахахахахахахахахахахахахахахахаааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа

оф лелеле и магарето и зајакот имаат долги уши.. ама само тоа им е заедничко.... дастер и лада нива да ги споредиш па уште и да кажеш дека дастерот е бољи од нивата.... не си со сите пријателе... или појма немаш...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Ми се допаѓа изгледот доста посебно гумите, се надевам дека ќе биде барем приближно толку добра колку и старата нива...
За почеток да се разбереме , ова е нова генерација на Лада Нива на Шевролет , од некаде 2000 и некоја Шевролет го купи брендот на Нивата и пушти на пазар своја Лада Нива со исти мотор , мењач а со друга школка ru.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Niva , додека Ладата Нива што ние ја знаеме продолжи да се произведува под име Ваз 2123 . Видов неколку вакви Шевролет Ниви , малку е подсредена внатре инаку се друго е исто . Од кои причини не се продава надвор од Русија , не ми е познато. Најверојатно тоа е регулирано при продажбата на брендот. Од ова може да се заклучи дека ова што го гледате на сликата тешко дека ке дојде кај нас.
Што се однесува до квалитетот на Нивата , од 20+ годишно искуство можам да кажам дека таа 100% си ја оправдува целта за која ја купуваат , е сега не е комфорна ама врши работа .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom