Лагери или лежишта.

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од bucio, 1 август 2010.

 1. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.333
  Допаѓања:
  6.901
  Значи овде теми има за се и сешто ама нема тема за малите нешта кои што живот значат, а тоа се лагерите. Нема движење без нив нема индустрија, нема сообраќај нема опшество денешно. Еве некои слики за нив за тие што не знаат што е тоа:

  lager3.JPG

  F2.jpg

  Понатаму можи искуства со нив, јас имав едно денешно со избивање на еден од нив со гоооооооооолем чекан :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
   
 2. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  1.989
  Допаѓања:
  575
  Имав десетина дома, баш вчера ги однесов за старо железо :)
   
 3. vone

  vone

  Член од:
  9 ноември 2007
  Мислења:
  9.328
  Допаѓања:
  1.332
 4. Tetro

  Tetro Гостин

 5. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Што е работава....отварате МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ овде :)
  лагер..како и голем број на зборови во машинската техника во Македонскиот јазик е германски збор. Интересно е од каде тоа....
  .......некој ќе падне од столица , ама ги има најмногу заради тоа што после првата светска војна , за време на ГОЛЕМАТА КРИЗА во Германија, многу германски мајстори, трбухом за крухом... нашле работа во Македонија. Тука едноставно немало такви луѓе.
  Запрепатувачки е бројот на километри теснолинејски пруги изградени од германците за време на МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ (Mazedonische Front).....
  .....значи од штраф преку штрафцигер,дребонг итн.итн. до дизна, нипла и муф :)
  инаку ЛЕЖИШТЕ:..ТРКАЛАЧКО ...... со топчиња,буренциња или иглички или лизгачко налиено со бел метал :) или сега има се тоа други имиња????
   
 6. ScarfaceMkd

  ScarfaceMkd

  Член од:
  4 декември 2008
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  15
  Ајде малку да ја оживееме темава. Каде во Скопје можам да го најдам ова http://www.pbclinear.com/Pages/Linear-Components

  Линеарни лежишта(лагери), шински водилки итн.
   
 7. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Во Скопје само од некој кој работи нешто на темата па има вишкови или дигнал рака од тоа. Скапа варијанта имаш кај Експлорер дооел на 02 3123888 www.exsplorer.com.mk За поефтино седнуваш во автобус до Ниш. За сега најблизок и најзихерашки извор за тој асортиман http://www.lagerton.com/PDF Cenovnici/LINEARNE TEHNOLOGIJE.pdf
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: