Лабрадор Ретривер

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Си го најдов текстот на другарка ми што го има напишано на наш јазик, само не е на кирилица за жал, а дел е од еден српски одгледувач, ама ке помине ... еве на што се се испитуваат и тестираат нашите животинчиња...

1. IPO - Ispit na prirodno vrodeni osobini.

2. Raboten ispit - ovoj ispit kuceto moze da go polaga samo po zavrsuvanjeto na IPO.

Rabotnite ispiti se podeleni na tri disciplini:
- Raboten ispit na retriveni vo aport
- Sestran raboten izpit za retiveri
- Sestran raboten ispit za retiveri so aport na patka
Poslednive dva ispita se so podednakva vrednost i mozat da bidat na drzavno ili na megjunarodno nivo.

Labradorot e kuce cija rabotna osobina e ubavo da odi pokraj nogata na lovecot za razlika od drugite lovecki rasi koi vo trba go prebaruvaat terenot. Razlikata pomegu "normalnoto" vodenje na kuceto i vodenje za vreme na ispit e vo toa sto, kuceto za vreme na prepraka (na primer, grmuska ili stesnat premin) mora da odi pozadi vodicot, so galavat prilepena do levata noga na vodicot, dodeka povodnikot e totalno opusten, taka sto vo sredinata, pomegu rakata na vodicot i glavata na kuceto go dopira tloto na zemjata, a ne da odi kuceto napred pred vodacot kako sto nekoi praktikuvaat.

IPO, se ispituva:
- Odnesuvanje pri pukanje (palslivite kucinja se disfalifikuvaat)
- Vodlivost (odenje pokraj nogata a vodicot na opusten povodnik)
- Aport na perduvest divec i aport na patka od voda.

Raboten Ispit, sto se ocenuva (celta na ovoj ispit e da se utrdi odnesuvanjeto na kucetopo pukanjeto, negovata poslusnot i cvrstinata na negoviot karakter).
- Poslusnost
- Rabota vo pole
- Rabota vo suma
- Rabota vo voda
- Aport
- Vodlivost

Opis na ocenuvanjeto na obaveznite disciplini na IPO:

- Vodlivost na terenot za lov: se ocenuva so obir na toa kako kuceto go prati vodicot na obrasnat teren duri i koga se pritsuti i drugi luge ili kucinja. Pravilno, kuceto treba da odi pokraj levata noga na vodicot, a vo suma i megu grmusku, pozadi levata noga na vodicot. Dodeka se dvizi kuceto megu luge, ne smee da pokaze strav ili agresija, ili da probuva da se oddaleci od vodicot. Sekoe odstapuvanje od gorenavedenoto ja namaluva ocenkata na kuceto.

- Odnesuvanje pri pukanje: se ispiruva taka sto kucinjata so vodicite se rasporeduvaat vo krug od okolku 10 metri od sudijata koj ke dade znak za pukanje. Stom pukne, kuceto mora da reagira so ostar pogled i zainteresiranost, ne smee da proba da pobegne od vodicot, da cvili od strav ili da probuva da izleze od povodnikot i da pobegne. Ako retriverot ova go stori, nema da moze da polozi IPO.

- Aport na perduvest divec na suvo: se oceniva taka sto kuceto se naoga pokraj nogata na vodicot dodeka sudijata zastrelaniot divec go frla sto podaleku, a kuceto toa mora da go vidi. Sufijata se naoga na 10 do 15 metri oddalecenost. Terenot mora da bide obrasnat so treva i so niski grmuski. Na komanda na vodicot, retriverot mora da go pronajde divecot i da go donese (aportira), da zastane pred vodicot a potoa na negova komanda i da go predade. kaj ovaa disciplina se zema vo obzir koncentracijata na kuceto kakoi brzinata pri baranjeto i aportot na divecot.

- Aport na perduvest divec od voda: se ocenuva taka sto vo dlaboka i mirna voda (bez branovi) se frla mrtva patka, sto e mozno podaleku od obalata. Na komanda na vodicot, kuceto mora da vleze vo vodata i da ja zeme patkata i da ja iznese barem na dva metri od obalata. Pritoa, kuceto ne smee da se strese ili da ja ispusti patkata. Na komanda na vodacot, kuceto ja predava patkata. Vodata mora da bide tolku dlaboka, za kuceto da moze da otpilva do frlenata patka.

Što se tiče utakmice,postoje dve vrste :

1.utakmica u donošenju
2.proširena utakmica u donošenju

Na prvoj se psi ispituju u sledećim disciplinama:

1.ponašanje na pucanj i odložljivost
2.vodljivost u lovištu
3.donošenje izgubljenje pernate divljači
4.donošenje patke iz duboke vode

Na proširenoj :

1.ponašanje na pucanj i odložljivost
2.vodljivost u lovištu
3.donošenje izgubljenje pernate divljači
4.donošenje patke iz duboke vode
5.donošenje fazana po VLEČKI
6.donošenje zeca po VLEČKI
7.donošenje patke iz vode sa potapanjem

1.Sudija odredi mesto gde odložite psa,udaljite se i sakrijete da vas pas ne može videti,puca se.Pas ne sme cviliti i ne sme napustiti mesto.Da bi pas dobio max. broj bodova,10, mora biti odložen bez povoca u suprotnom može osvojiti samo 5.Na sudijin znak vodič dolazi po psa.

2.Pas mora da prati vodiča pored leve noge po terenu,prostoru, pri čemu vodič menja pravce kretanja,levo ,desno kroz grupu ljudi...pri tome jednom,na komandu, treba da ostavi psa na određenom mestu dok vodič produži i posle određenog udaljavanja se vrati po psa,koji ga na tom mestu čeka.Ovo radnju može da izvrši bez povodnika ,10,ili sa njim,5,

3.Sudija sakrije divljač,tako da ni pas a ni vodič ne vide gde se nalazi,dovede vas na polazno mesto i pokaže vam teren na kome se nalazi,vi puštate psa da pretraži teren ,pronađe divljač i donese je,a da se pri tom vi ne pomerate sa polaznog mesta. Teren mora biti obrastao nekim rastinjem kako se divljač ne bi videla okom.Imate 15 min.za ovu radnju.Ocenju je se vreme traženja,način donošenja i predaja.Max.15 bodova

4.Ocenjuje se u stajaćoj vodi,sudija baca patku tako da je pas vidi samo u letu a ne i gde pada.Mora da postoji prepreka kako pas ne bi video patku na vodi,najčešće se patka baca preko trske,ali obavezno treba da padne na otvorenu vodu a ne u trsku.Pas prolazi kroz trsku izlazi na vodu,pretražuje ,pronalazi i donosi vam.Mora da iznese patku barem 2 metra na obalu i preda je vodiču a da je pri tom ne ispusti ili se otrese.Max.15 bodova

Za proširenu utakmicu imate ove iste discipline i još:

1.Vlečka fazana.Sudija izradi vlečku dugu 100 koraka,i na kraju ostavi vučenu divljač.Pas ne sme da vidi izradu,dovede se na početak koji je označen sa par pera vučene divljači.Pas mora samostalno da izradi i da vam preda.Max vreme 8 min,15 bodova

2.Vlečka zeca ista kao i fazana stim da ne mora da ga donese, može da ga oblajava ili da se vrati po vodiča i da ga odvede do zeca.U tom slučaju bez obzira na broj bodova iz ostalih disciplina max. ocena utakmice je 3. nagradni razred
Napomena:Vlečka se uvek vuče,a i pas je radi, NIZ vetar a nikako na vetar,da bi pas bio prinuđen da radi niskim nosem.

3.Donošenje patke iz duboke vode se ocenjuje u vodi dubine od 0.5 do 1 metra,sudija baca otežanu patku dalje od obale,pas pliva do mesta gde je pala,zaroni i iznese je na obalu,20 bodova
Najčešće se ovo radi tako da se patka veže za nogu koncem, ribarskim ili nekim čvršćim da ne bi pukao,i konac se provuče kroz kariku koja je na dnu vodenog korita.Sudija pokaže psu patku baca je u vodu,pas pliva do patke koja pluta na vodi i kad stigne na 50 do 80 cm od patke ,sudija povlači konac ,patka zaranja a za njom i pas.

IUO:
I nagradni razred od 35-45 poena.....ODLIČAN
II nagradni razred od 25 do34 poena.VRLO DOBAR
III nagr.razred od 16-24 poena.........DOBAR

PROŠIRENA UTAKMICA:

I nagradni razred od 80-100 poena ... ODLIČAN
II nagrad.razred od 60-79 poena ... VRLO DOBAR
III nagrad.razred od 40-59 poena ... DOBAR
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
За тоа какви се со деца и колку е добро да има човек дома лабрадор доколку има дете ... имам неколку клипчиња:



А и добро се сеќавам на една емисија, каде говореа за лабрадор кој го спасил бебето од задушување, со тоа што ја повикал газдарицата да дојде до собата на бебето.
 
L

Lu

Гостин
Што се однесува до изгледот, мене ми се допаѓаат Лабрадор Ретриверите, поготово оние со силен скелет и убави глави, како што имаат во одгледувачницата Play Full Team.
А од боите, најмногу ми се допаѓаат црните Лабрадор Ретривери.

Но да бидам искрена, воопшто не ми се допаѓа нивниот карактер ... едноставно не сум фан на расите кои што се премногу доверливи кон непознати луѓе и што трчаат кај секој непознат што ќе ги викне за да се галат.
Јас сакам раси со остар карактер, кои што се недоверливи кон непознати луѓе и ништо друго не ги интересира освен сопственикот, и сите непознати луѓе ги ставаат на комплетен игнор, а такви раси се Доберманот, Ротвајлерот и сл.

Али затоа секој си бира раса според своите желби и потреби :)

И малку да објаснам околу името на расава, бидејќи гледам 90% од луѓево се неедуцирани и не ги знаат сите видови на Ретривери.

Постојат вкупно 6 видови на Ретривери ...

1) Labrador Retriever
2) Golden Retriever
3) Flat Coated Retriever
4) Curly Coated Retriever
5) Chesapeapeake Bay Retriever
6) Nova Scotia Duck Tolling Retriever

За жал во Македонија ги има само првите 2 видови на Ретривери од погоре набројаните вкупно 6 видови на Ретривери.
Во Македонија ги има само Лабрадор Ретриверот и Голден Ретриверот (на македонски Златен Ретривер).

И многу ме иритира кога луѓето поради својата неедуцираност ги грешат имињата на расите.
Во Македонија народот незнае дека постои Лабрадор Ретривер (секоја чест на исклучоците) туку расата ја нарекуваат само Лабрадор, а Златниот Ретривер ретко го нарекуваат со целосното име Златен Ретривер, туку го нарекуваат само Ретривер.

И така во Македонија доаѓаме до 2 раси со нецелосни имиња на расата.
Едниот е само Лабрадор (правилно Лабрадор Ретривер), а другиот е само Ретривер (правилно Златен Ретривер).
И испаѓа како да ги делат расите на Лабрадори и Ретривери, а всушност и двата вида (Лабрадор и Златен) припаѓаат на групата Ретривери, кои што се вкупно 6 на број (погоре во мојот пост набројани).

Да да, точно е дека е до гените, значи еве јас имам лабрадор, не е ретривер, исто така е црн.
^ Еве еден пост од темава на претходната страница, типичен пример за гореспоменатото.

п.с. Ова му доаѓа како некоја загатка ... имам Лабрадор, а не е Ретривер ... погодете што е :D
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Lu да ти кажам дека и лабрадорот знае да реагира кога има потреба! Тоа го имам видено сама од мојава, еднаш има заштитнички изреагирано што секако многу ме израдува.

Инаку, како што ти кажа секоја раса си има своја намена, па така оваа раса местото го нашла во помагањето на луѓето на еден начин.

Во прилог неколку бебиња :love:




 
L

Lu

Гостин
Lu да ти кажам дека и лабрадорот знае да реагира кога има потреба! Тоа го имам видено сама од мојава, еднаш има заштитнички изреагирано што секако многу ме израдува.

Инаку, како што ти кажа секоја раса си има своја намена, па така оваа раса местото го нашла во помагањето на луѓето на еден начин.
Да, апсолутно се согласувам, секоја раса колку и да е мирољубива, знае да изреагира заштитнички кон својот сопственик.
Но јас зборам за генералните карактеристики на расата.

Воглавном Лабрадор Ретриверите се карактеристични по мирољубивиот карактер, воопшто несмеат да покажуваат агресивност и острина во карактерот, и многу се доверливи кон непознати луѓе, тоест одат кај секој што ќе ги викне и секогаш се расположени за игра и за галење со непознати луѓе.

Ваквиот карактер на мене баш и не ми се допаѓа, едноставно не ги исполнува моите критериуми што ги барам од едно куче.
Спомнав во претходниот пост дека јас сакам остри раси (Доберман, Ротвајлер и сл.), но како што кажав секој си бира раса според своите желби и потреби.

Лабрадор Ретриверот е одлично фамилијарно куче, и јас секогаш го препорачувам на луѓе кои што се почетници и кои што немаат искуство со кучиња, токму поради нивниот мирољубив карактер.
Се на се, одлично фамилијарно куче, и одлична раса за почетници.

Еве 2 слики како треба да изгледа квалитетен примерок од оваа раса:



 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Да, апсолутно се согласувам, секоја раса колку и да е мирољубива, знае да изреагира заштитнички кон својот сопственик.
Но јас зборам за генералните карактеристики на расата.

Воглавном Лабрадор Ретриверите се карактеристични по мирољубивиот карактер, воопшто несмеат да покажуваат агресивност и острина во карактерот, и многу се доверливи кон непознати луѓе, тоест одат кај секој што ќе ги викне и секогаш се расположени за игра и за галење со непознати луѓе.

Ваквиот карактер на мене баш и не ми се допаѓа, едноставно не ги исполнува моите критериуми што ги барам од едно куче.
Спомнав во претходниот пост дека јас сакам остри раси (Доберман, Ротвајлер и сл.), но како што кажав секој си бира раса според своите желби и потреби.

Лабрадор Ретриверот е одлично фамилијарно куче, и јас секогаш го препорачувам на луѓе кои што се почетници и кои што немаат искуство со кучиња, токму поради нивниот мирољубив карактер.
Се на се, одлично фамилијарно куче, и одлична раса за почетници.

Еве 2 слики како треба да изгледа квалитетен примерок од оваа раса:
Леле јас одма ќе им најдам маана,ако ги имам ставено и јас сликите,ако те интересирата и тебе ке напишам. Инаку поим за лабрадор за мене е

познатиот Dickendal Arnold кучето неколкупату било прогласувано за top producer во Америка и оставило многу голема трага во историјата на лабрадорите.

и мојот омилен лабрадор :love:

Kai Dens Power Surge-Asher
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Леле јас одма ќе им најдам маана,ако ги имам ставено и јас сликите,ако те интересирата и тебе ке напишам. Инаку поим за лабрадор за мене е

познатиот Dickendal Arnold кучето неколкупату било прогласувано за top producer во Америка и оставило многу голема трага во историјата на лабрадорите.

и мојот омилен лабрадор :love:

Kai Dens Power Surge-Asher
Според моето(скоро никакво :D) познавање на лабрадори можам да увидам грешки на овој лабрадор:

Многу висната муцка(на питбул личи :D ),спуштени очни капаци,и ако не се лажам,не смее да има толку набори на грлото?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Според моето(скоро никакво :D) познавање на лабрадори можам да увидам грешки на овој лабрадор:

Многу висната муцка(на питбул личи :D ),спуштени очни капаци,и ако не се лажам,не смее да има толку набори на грлото?
Точно така, тоа се вика фанон,само што во овај случај од овој агол не се најдобро гледа колку е развлечен.. Ништо од тоа не се смета за грешка,едноставно тоа е вкус,мегутоа јас би сакала посува муцка,значи да не се растеглува кожата ко на шар пеи. Погледни му ја самата муцка, гледаш како усните му висат? Тоа се жвалите и мене лично не ми се допагаат.

Добро заприметуваш колега ;)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кај мене е нај, нај, нај во цело село, ама проблемот е што е агресивен со машки кучиња, башка што е немирко.
Го пуштив на дресура за да се намали агресивноста, ама нема некој резултат. Досега нема каснато куче, но зар'жува и лае кога ќе се најде во близина на воздрасен мажјак.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Кај мене е нај, нај, нај во цело село, ама проблемот е што е агресивен со машки кучиња, башка што е немирко.
Го пуштив на дресура за да се намали агресивноста, ама нема некој резултат. Досега нема каснато куче, но зар'жува и лае кога ќе се најде во близина на воздрасен мажјак.
Колку е старо?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кај мене е нај, нај, нај во цело село, ама проблемот е што е агресивен со машки кучиња, башка што е немирко.
Го пуштив на дресура за да се намали агресивноста, ама нема некој резултат. Досега нема каснато куче, но зар'жува и лае кога ќе се најде во близина на воздрасен мажјак.
Другар,ова го слушам се повеќе и повеќе и од други луѓе, исто така сопственици на лабрадори, тоа не би требало да се случува, бидејки расата не е склона код агресија, иако се работи за мажјак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom