Лабрадор Ретривер

Член од
10 август 2015
Мислења
104
Поени од реакции
14
Тоа е така затоа што околината одма и станува поинтересна од тебе. Сака да ја испита, доживува еуфорија, збеснува, се радува и така натака. Мора дресура дури е помала оти после мака ќе мачиш. Јас знам два начини на дресирање. Едниот е со награда, другиот е со тро чотек. Првиот е кога ќе ја направи посакуваната реакција која сакаш да ја зацврсти и запомни, ја наградуваш и со тоа ја мотивираш повторно да ја направи реакцијата. Во случајов мислам дека најпаметно ти е кога ќе дојде да ја наградиш со нешто, потфрли и за јадење пример зрнце од кучешката храна. По некое време пак повикај ја и чим се смири дај и повторно. Некој поискусен нека кажи и друго мислење, од мене толку :)

Вторниот начин со чотек е кучето да ти го има стравот што до некаде е ок, да не му дозволиш да се почувствува газда и главно, туку ти да бидеш центарот на внимание, па после околината. Обично со весниче или слично се подудрува кога здивува.

И двата процеси се тро напорни и бараат време. Пробај зауздај го сега оти кога ќе пречекори година и нешто мака можи да си имаш со дресурата.

Јас имам машки ретривер и си трчка пуштен се, кога ќе го викнам или мрднам со синџирот се враќа, ама ако види кучка ко шо е збеснат за парење, се исклучува и правец кај кучката :D

Фала ќе се обидам со начинот со награда зашто не сакам да ја тепам. Кажи ми околу тоа само кога треба да ја врзам за да ја вратам дома и кога ќе ја фатам на каифчето за врат почнува да гризе. Дали да постапам на истиот начин?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.066
Поени од реакции
30.151
Фала ќе се обидам со начинот со награда зашто не сакам да ја тепам. Кажи ми околу тоа само кога треба да ја врзам за да ја вратам дома и кога ќе ја фатам на каифчето за врат почнува да гризе. Дали да постапам на истиот начин?
Ќе пробаш да ја погалиш и да и дадеш од јадењето. Онака со мирно да ја фатиш, да не биде строго врзување. Инаку опцијата да ја ,,потплесниш" кога е немирна ти стои на располагање :) Некогаш е добро да почувствува и малку страв.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
104
Поени од реакции
14
Вака ја научив да доаѓа кога ја викам ама тоа кога треба да ја врзам за да ја вратам дома никако нме можам, почнува да ме гризе и се некако повеќе гризе и многу ме фаќа страв со времето како се повеќе расте. Дали треба да се плашам или како ќе расте ќе се смири?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.066
Поени од реакции
30.151
Вака ја научив да доаѓа кога ја викам ама тоа кога треба да ја врзам за да ја вратам дома никако нме можам, почнува да ме гризе и се некако повеќе гризе и многу ме фаќа страв со времето како се повеќе расте. Дали треба да се плашам или како ќе расте ќе се смири?
Oбично легендата вели дека како ќе ја научиш така ќе игра и во иднина. Инаку чудна ми е оваа ,,агресија" кај кучево ако можи така да се речи, или ако речам распрденост можеби повеќе ќе погодам. Во глобала една од основните карактеристики е да не покажуваат ни грам агресија. Пробај посовреме учи ја, па макар и да ја врзуваш во дворче пример нешто каде нема многу да забегува, онака на помал простор пробај да го вежбаш тоа врзувањето и само врзување вежбај.

(како на пример што е вежбата кога кучето го фаќа тешка еуфорија пред шетање, па наместо да го врзиш и изнесиш надвор, го врзуваш, го изнесуваш преку прагот од вратата и го враќаш назад во домот/дворот, дури не се смири. После пак истото, да сфати дека мора да се смири доколку сака да шета)
 
Член од
10 август 2015
Мислења
104
Поени од реакции
14
Oбично легендата вели дека како ќе ја научиш така ќе игра и во иднина. Инаку чудна ми е оваа ,,агресија" кај кучево ако можи така да се речи, или ако речам распрденост можеби повеќе ќе погодам. Во глобала една од основните карактеристики е да не покажуваат ни грам агресија. Пробај посовреме учи ја, па макар и да ја врзуваш во дворче пример нешто каде нема многу да забегува, онака на помал простор пробај да го вежбаш тоа врзувањето и само врзување вежбај.

(како на пример што е вежбата кога кучето го фаќа тешка еуфорија пред шетање, па наместо да го врзиш и изнесиш надвор, го врзуваш, го изнесуваш преку прагот од вратата и го враќаш назад во домот/дворот, дури не се смири. После пак истото, да сфати дека мора да се смири доколку сака да шета)
Ne veruvam deka e agresija. Mislam deka nema strav od mene sto mi e malce problem, si tera po svoe. Treba da ja naucam koj e glaven, ako znaes kako pomogni?
 
Член од
10 август 2015
Мислења
104
Поени од реакции
14
Лабрадорот за жал го чувам надвор. Има своја куќарка и се е заградено како што треба. Кажете што можам да направам за да му биде потопло?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.860
Поени од реакции
2.421
Лабрадорот за жал го чувам надвор. Има своја куќарка и се е заградено како што треба. Кажете што можам да направам за да му биде потопло?
Nisto,ako e dobro izolirana kukickata i sedi vnatre sam ke se topli.
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
549
Поени од реакции
382
Знае некој кај можам да купам добар Лабрадор ???
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.860
Поени од реакции
2.421
За добар лабрадор се плаќа. Колку си спремен да платиш? Што точно сакаш од кучето? Какво да биде?
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
549
Поени од реакции
382
За добар лабрадор се плаќа. Колку си спремен да платиш? Што точно сакаш од кучето? Какво да биде?
Имам чувано пред 12 години,умре од старост,најпаметна раса се.Знам дека се малку скапички.Спремен сум да платам 200 максимум 250,иначе не планирам по изложби да го носам,онака сакам да си го чувам.иначе сакам жолт,најслатки се.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.128
Поени од реакции
471
Најубава раса,имав лабрадот ама ми избега,машко беше,многу го сакав
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.129
Поени од реакции
1.402
Најубава раса,имав лабрадот ама ми избега,машко беше,многу го сакав
Куче да ти избега:eek:
Или ти го украле или ти го згазила кола, куче не бега
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.129
Поени од реакции
1.402
Бегаше кога ќе види отворена врата
Сите бегаат кога ќе се одврзат, ама не да избегаат од тебе, туку да се прошетаат,
за џабе не викаат верен како куче, колку сакаш тепај го, мавај го оно пак по тебе ќе трче.
Заборавив да напишам дека е можно и да ти го отруле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom