ЛЕТО - Kajgana Showdown #01 (ТОП ЛИСТА)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.744
Поени од реакции
22.464
1627241451985.png
1627241474318.png

Вака изгледа конечната листа по вашето гласање за најдобар филм кој ве потсетува на ЛЕТО во првиот Showdown на Кајгана. Беа предложени вкупно 143 филма, од кои 30 влегоа тука. Или попрегледно:

1. Grease
2. Stand by Me
3. Some Like It Hot
4. Little Miss Sunshine
5. (500) Days of Summer
6. Weekend at Bernie’s
7. Mad Max: Fury Road
8. Midsommar
9. The Beach
10. Grown Ups
11. City of God
12. Pulp Fiction
13. Before Sunrise
14. Call Me by Your Name
15. Jaws
16. E.T. the Extra-Terrestrial
17. Dazed and Confused
18. Cast Away
19. Once Upon a Time… in Hollywood
20. Varljivo leto ’68
21. Point Break
22. Shadows in the Sun
23. American Pie 2
24. Мирно лето
25. Cinema Paradiso
26. Rear Window
27. The Spirit of the Beehive
28. Luca
29. Scarface
30. La La Land

Конечната листа може да ја најдете и на овој линк на Letterboxd: https://letterboxd.com/zlatikevichius/list/summer-kajgana-showdown-01/

Колку филмови имате изгледано од тука? Доколку нешто немате гледано, ете предлози што да се гледа до крајот на летото.

Наскоро, нов showdown. Stay on Kajgana forum!
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.744
Поени од реакции
22.464
Јас го пропуштив гласањето изгледа?
Дававме предлози, ама каде се гласаше, не видов
Предлозите всушност беа некој вид гласање, за да не одолговлекува сето ова. Филмовите се подредени по:
-број на споменувања (гласови) во вашите листи
-оние кои имаа ист број гласови, се подредени по средната оценка на Letterboxd
-оние со иста средна оценка на Letterboxd се подредени по број на фанови на Letterboxd (број на дадени срциња) - ова морав дополнително, зашто се погоди баш La La Land и филмот кој остана надвор од листата на 31 место, да имаат иста средна оценка на LB.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.508
Поени од реакции
3.052
Предлозите всушност беа некој вид гласање, за да не одолговлекува сето ова. Филмовите се подредени по:
-број на споменувања (гласови) во вашите листи
-оние кои имаа ист број гласови, се подредени по средната оценка на Letterboxd
-оние со иста средна оценка на Letterboxd се подредени по број на фанови на Letterboxd (број на дадени срциња) - ова морав дополнително, зашто се погоди баш La La Land и филмот кој остана надвор од листата на 31 место, да имаат иста средна оценка на LB.
ОК, паметно, да не се развлечкува работата :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.744
Поени од реакции
22.464
Давајте предлози што да имаме следно.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.508
Поени од реакции
3.052
Романтика - вистинска приказна
Романтика - филмувана книга
Романтика - измислена приказна
Криминален филм
Историски
Митски
Воен филм - вистинска приказна
Воен филм - измислена приказна
Трагедија
(мене вакви работи ми текнуваат)
А може и зима, есен, пролет, ако веќе имавме лето :)

Спорт како тема
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.664
Поени од реакции
6.479
Изгледани 21/30 ама 3 ги немам логнато на Летер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom