КFА 2022 - 01. Најдобар актер во споредна улога

Кој актер ја одглуми најдобро својата споредна улога во 2022 година (може да гласате за најмногу 3)


  • Вкупно гласачи
    28
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Во периодот од 2015 до 2018 година, 4 години избиравме најдобри актери, актерки, режисери и филмови на Кајгана. Подоцна интересот за истите полека почна да избледува што ме одврати од помислата да правам нешто слично повторно, и Kajgana Movie Awards, или Златните омлети, како што ги викавме тогаш заминаа во историјата. Годинава би сакал да пробаме повторно со нив, но на еден сосема поинаков, и поедноставен начин:

До Оскарите 2023 остануваат уште 40 дена. Во овој период ќе отвориме 8 теми за 8 различни категории. За секоја категорија ќе се гласа (во анкета во самата тема) пет дена за петте номинирани за Оскар (10 за најдобар филм), но плус за уште 5 други кои освоиле најмногу награди сезонава а изостанала номинацијата за Оскар (нешто слично правевме и тогаш, само со непотребни комплицирања да предложите сами номинирани, по што кога ќе дојдеше моментот да се гласа, се губеше интересот за тоа).

Да не комплицирам многу: во анкета погоре ќе ви бидат понудени 10 актери со улоги во конкретни филмови за кои ќе најдете youtube видеа подолу. Можете да гласате за максимум 3 кои вие мислите дека биле најдобри.

Почнуваме со првата категорија: НАЈДОБАР АКТЕР ВО СПОРЕДНА УЛОГА (01-05.02.2023)

Досегашни победници:
2015 - Силвестер Сталоне - Creed
2016 - Џеф Бриџис - Hell or High Water
2017 - Сем Роквел - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
2018 - Махершала Али - Green Book

А номинирани за НАЈДОБАР АКТЕР ВО СПОРЕДНА УЛОГА ЗА 2022 се:

01. Brendan Gleeson - The Banshees of Inisherin
1675250485149.png

02. Brian Tyree Henry - Causeway
1675250524020.png

03. Judd Hirsch - The Fabelmans
1675250569519.png

04. Barry Keoghan - The Banshees of Inisherin
1675250616015.png

05. Ke Huy Quan - Everything Everywhere All at Once
1675250659297.png

06. Brad Pitt - Babylon
1675250699804.png

07. Eddie Redmayne - The Good Nurse
1675250747171.png

08. Paul Dano - The Fabelmans
1675250783921.png

09. Tom Hanks - Elvis
1675250813693.png

10. Miles Teller - Top Gun: Maverick
1675250857008.png

Како 11 опција е додадена: Other. Доколку ја одберете оваа опција, во коментар напишете за кој друг би гласале и зошто.

Секако, ги очекувам и вашите коментари за тоа кој ви се допаднал, кој не ви се допаднал, кој сте го гледале, кој не, зошто треба да победи еден а не друг и се останато поврзано со споредните машки улоги во филмовите од 2022.

И: секако дека може да гласате и ако не сте ги гледале сите филмови. Никој не очекува сите тука да ги гледаат сите филмови. ;)

1675251604942.png
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Не се сеќавам дека некогаш сум го гледал Том Хенкс како негативец. Не е класичен негативец во Елвис ама е покварен, таков гнасен себичен и подмукол човек. Колку добар, толку и лош за самиот Елвис Присли.
Од овие на листава ми остави најголем впечаток. Бред Пит не ми е гледан, ама не сумњам у него.

Другите 2ца за кои гласав, Брендан Глисон и Пол Дано.
Глисон ми е топ коа го гледам и слушам како цепа ирски.
Пол Дано имаше добра улога у Фабелманс, овој е добар актер иако има иритирачка фаца, не знам зошто не се посвети да напраи поголема и поуспешна актерска кариера.

За Бери Киофан (вака ли се чита презимево?) има време, опасен актер у најава е дечково.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
За Бери Киофан (вака ли се чита презимево?) има време, опасен актер у најава е дечково.
Бери Киоган.

Прочитав некаде дека немал татко, мајка му била зависничка од дрога и починала кога бил многу мал, па така за 7-8 години сменил дури 13 посвоители, заедно со неговиот брат. На крајот ги израснале баба им, тетка им и постарата сестра. Многу сакал да глуми уште во училиште, но обично не му давале улоги заради проблематичниот background. Денес Бери е номиниран за Оскар!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Top Gun, The Banshees of Inisherin и Elvis ми се само гледани. Утре сабајле ги имам на распоред Babylon и The Fabelmans. Да ги изгледам и нив па ќе гласам.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Фала што ме означи инаку немаше да видам од обврски изминатиов период а баш сакам да догледам уште некој (читај: сите) од номинираниве и да гласам. The good nurse и top gun ми е само гледан, ќе гласам до недела.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Бојкотирам Hollyweird, да си ги стават Украина и Зеленски и активизмот и Харви Вајнстин у шупакот шо го рашириле како тунелот под Ламанш а да си ја јадат токсичната пита измесена од родовата “еднаквост“ и транџите и “толеранцијата“ и нормализирањето на педофилијата сами меѓу себе наместо да ни ја нудат на нас.
Од мене не очекувај гласање во наредните сто години, им пожелувам за време меѓусебното тапшање муда и чешлање на онаквите за време нивните награди да им се насмее Суровикин па да се претворат во стакло.
Гледам Златкијевичиус си приредил прозивка, ќе има реванш: ако се може ваков war calling, ќе приредам и јас една морално-политичка диференцијација на Политика и на Љубов И Секс. Шом е ова ОК...
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Што стана со Златен Омлет?
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Ke Huy Quan - Everything Everywhere All at Once
Беше духот на поентата на ЕЕАО, одлична глума во сите ситуации, позитивност у секој кадар. Мој фаворит.

Ajay Devgn - RRR
Главниот лик во позадинската приказна на Рам, ја украде секоја сцена... Load, aim, shoot

Brendan Gleeson - The Banshees of Inisherin
Јак глумец, му уживам во секоја улога, тука плус беше со претходна хемија со Фарел и режисерот
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Од горенаведениве изгледав шест, другите четири мислам нема да ги изгледам во скоро време па затоа и гласав сега.

Моите три гласа одат за:
Barry Keoghan - The Banshees of Inisherin
Brian Tyree Henry - Causeway
Eddie Redmayne - The Good Nurse

Јас гласав за актери што за мене досега биле ''непознати''. Иако на летербокс ми дава дека сум им изгледала неколку филмови ама океј немам поим претпоставувам дека немале вакви споредни улоги. Бери Коган ми е врв, дечково го следува врвна кариера и мислам дека ќе победи на Оскарите.

Том Хенкс ми е во топ 3 актери не знам што да кажам за него освен дека е легендарен и мило ми е што го изгледав филмот за Елвис Присли затоа што воопшто не бев запознаена со неговиот живот како и политички и општествени случувања тој период кога се појавил на сцената. Целиот филм ми е навистина многу добар.

Бред Пит исто, што и да кажам ќе е клише.
.... Маргот братеее :love:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Непопуларно мислење веројатно ама гласав за Judd Hirsch и Brad Pitt. Judd иако имаше мал скрин тајм ми остави голем впечаток со говорот кој го даде. Не дека беше нешто wow ама па никој од другиве не ми остави ете голем впечаток. Океј можеби Gleeson. Пол Дано не го поднесувам како појава и никад нема да го гласам. У сите филмови ми е антипатичен.

Бред Пит, во големото разочарување Babylon. Единственото нешто добро да се види покрај Маргот. Си го возеше цел филм, башка горлами го подобрил италијанскиот :D

Мајлс Телер, не знам што понуди освен можеби сцената кај што свиреше на клавирот. Мех перформанс.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom