Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    598

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Очигледно не кога гледам со кого дискутирам. Очигледно не знаеш за зборовно преувеличување кога пишав дека моето куче јаде 100 пати на ден. Океј, ќе ти разложам на прости множители.

Два пати на ден јаде, еднаш сабајле и еднаш навечер во сооднос што уличното не јаде ни еднаш на ден ако земеме реално. После тоа, ти ми зборуваш да сум ја раздавала храната на сиромашните... сега дискутираме за кучиња или за Мајка Тереза синдром?

После тоа, од кај знаеш ти колку и како јас давам на сиромашните? Целата моја стара облека ја давам на едни две мали дечиња од спротивната куќа зашто неам место јас кај мене дома и подобро да ја дадам на некој што ништо нема отколку да фаќа место и прашина. Имам разлеано повеќе крв од мене за донирање отколку багдадски бомбаш. Ете го Мајка Тереза одговорот.

И ако немаш нешто паметно да реплицираш на темава не очекувај моја реплика. Ако сакаш кучиња да ти дремат по тротоари тебе убаво, јас нејќам и до утре нема да се погодиме вака.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
ЈАС СУМ ЗА УСПИВАЊЕ НА КУЧИЊА СКИТНИЦИ.

Немојте да мислите дека сум бесчуствителен ама едноставно велам дека не треба да постојат. Вас ви е убаво во Скопје. Ќе ви ги земат и ќе ни ги донесат нас во Тетово или ќе ги однесат во Куманово.

Зошто сум за?
Имам 2 причини

1. Шират разни зарази
2. Ептен се бесни - Легав 4 месеци во болница, 3 месеци во количка седев и уште еден месец со штаки одев и сега клицкам заради проклетите..

I say kill 'em. Kill 'em all
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Затоа што моето јаде по сто пати на ден и е дресирано а овие уличниве само чекаат да те намирисаат да носиш нешто храна у ранец и готов си. Нормално дека и моево да го оставам без јадење ќе ми ја откорне раката. А и не до толку од што се закана колку и што не бива европска метропола со кучишта сегде исполегнати. Али ај, твое мислење си е твое мислење.
Далеку сме ние од европска метропола, кога народов во државава ќе има европски менталитет тогаш ќе личиме на европска метропола без кучиња по улиците, и воопшто се што се подразбира под терминот метропола.

И во европските метрополи се шетаат кучиња по улиците не е се така сјајно, но имаат добро организирани служби кои се справуваат добро со тој проблем пред се финансиски се моќни.

Животните не се виновни што луѓето се умствени ретарди.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
И во европските метрополи се шетаат кучиња по улиците не е се така сјајно, но имаат добро организирани служби кои се справуваат добро со тој проблем пред се финансиски се моќни.
Ако не те мрзи, те молам побарај на почетокот некаде имаше мислења на една форумџика која сега живее во Германија. Едноставно НЕМА кучиња скитници по улиците. Нешто што ми го имаат кажано и други луѓе кои шетале по белиот свет.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Ако не те мрзи, те молам побарај на почетокот некаде имаше мислења на една форумџика која сега живее во Германија. Едноставно НЕМА кучиња скитници по улиците. Нешто што ми го имаат кажано и други луѓе кои шетале по белиот свет.
Момче и јас бев у бели свет па не е баш така. SPCA е непрофитна организација која функционира токму заради проблем со напуштени животни, нивен нехуман третман од страна на луѓето, доколку го немаат проблемот неможе да постои оваа организација. Имаат пари и добро се справуваат со проблемот. Таму законот е над се оди напушти животно и фрли го на улица парична казна е минимум што ќе добиеш, има и казна затвор од 1 до 5 години. Е тоа е европска свест и американска свест. Затоа у белите градови поретко се среќаваат со овие проблеми. А овде к*р ги боли, отруле куче, маче, некој се иживљавал со нив кој одговара за тоа никој, некој ги фрлил на улица оти неможе веќе да ги чува кој одговара за тоа, кој одговара ако те искаса куче, никој.
Така да сами луѓето го создале проблемот сега нека ги касаат, ама немаат никакво право ниту да ги успиваат. наместо да ги успиваат можат да се потрудат да ги даваат на посвојување нека има таква кампања.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А на вас од толку несредени работи во државава приоритет ви се кучињата да се добро и на улица? Па на зимине на -30 кога ќе седи надвор гладно ако е за вас добра работа :/
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
не Џену ниту да мрзне на - 30 не е добро, на анкетата на темава немам гласано ниту за еден од понудените два одговори само затоа што и двата начини на третман не се добри. Она што може да се направи барем нешто со нив е да не бидат малтретирани и вишокот храна наместо да го фрлаат во контејнер нека го остават надвор од контејнерот некое куче или маче ќе го изеде а со тоа барем нема да биде гладно.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
О МОМЕНТОВ ОВА ПРЕМИЛО ЗАСТРЕЛАНО КУЧЕ ОД КИСЕЛА ВОДА СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ. Два дена лежело неподвижно покрај пруги, непокретно, се додека не ни се јави Петар кој се обиде да му помогне. ИМА КУРШУМ ИЛИ ДИЈАБОЛА КАЈ РБЕТОТ, СКРШЕНА КАРЛИЦА, СМАЧКАН ПРШЛЕН, ОДКИНАТ ОПАШ. Пукан е и во челото, КАЈ ПРОСТРЕЛНАТА РАНА КАЈ РБЕТОТ Е ЦЕЛОСНО ЦРВОСАН -БУКВАЛНО ЦРВИ ГО ЈАДАТ ОД ВНАТРЕ, ПРОШИРЕНИ НИЗ КАНАЛИ СЕ ДО АНУСОТ. Кучето било пртетходно стерилизирано, се гледа има менѓушка, но во Кисела Вода го пукале со цел да биде усмртено. Неописиво е мирно и кротко...ПОМОГНЕТЕ НИ ДА ГИ ФАТИМЕ СТОРИТЕЛИТЕ И ДА ОДГОВАРААТ, ОБРАТЕТЕ НИ СЕ ДОКОЛКУ ИМАТЕ ИНФОРМАЦИИ И ДОКОЛКУ МОЖЕТЕ ДА НИ ПОТВРДИТЕ СО СИГУРНОСТ КОИ СЕ ПСИХОПАТИТЕ КОИ СЕ ИЗЖИВУВААТ НА ОВИЕ БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ ВО НАСЕЛБАВА!





Црви почнале да го јадат,не постирам слики од тоа,затоа што воопшто не е пријатна глетката!


Добро е што има хумани луѓе во Скопјево па му помогнале на ова кутре!


Сторителот и да го најдат нема да одговара(исто како касапот од Драчево),ама има на нив кој да им суди.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
А на вас од толку несредени работи во државава приоритет ви се кучињата да се добро и на улица? Па на зимине на -30 кога ќе седи надвор гладно ако е за вас добра работа :/
Da ne ja pogresi drzavata? -30 :icon_lol: Makedonija? Koga ova?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Ако не те мрзи, те молам побарај на почетокот некаде имаше мислења на една форумџика која сега живее во Германија. Едноставно НЕМА кучиња скитници по улиците. Нешто што ми го имаат кажано и други луѓе кои шетале по белиот свет.
Прашај како дошло до тоа да нема.Сигурен сум не го решиле проблемот со расфрлање отров по улици и со тепање на скитниците со пушки,сигурен сум дека е решено со стационари,кастрација и казни за кретените што пуштаат кучиња по улици.

--- надополнето ---

О МОМЕНТОВ ОВА ПРЕМИЛО ЗАСТРЕЛАНО КУЧЕ ОД КИСЕЛА ВОДА СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ. Два дена лежело неподвижно покрај пруги, непокретно, се додека не ни се јави Петар кој се обиде да му помогне. ИМА КУРШУМ ИЛИ ДИЈАБОЛА КАЈ РБЕТОТ, СКРШЕНА КАРЛИЦА, СМАЧКАН ПРШЛЕН, ОДКИНАТ ОПАШ. Пукан е и во челото, КАЈ ПРОСТРЕЛНАТА РАНА КАЈ РБЕТОТ Е ЦЕЛОСНО ЦРВОСАН -БУКВАЛНО ЦРВИ ГО ЈАДАТ ОД ВНАТРЕ, ПРОШИРЕНИ НИЗ КАНАЛИ СЕ ДО АНУСОТ. Кучето било пртетходно стерилизирано, се гледа има менѓушка, но во Кисела Вода го пукале со цел да биде усмртено. Неописиво е мирно и кротко...ПОМОГНЕТЕ НИ ДА ГИ ФАТИМЕ СТОРИТЕЛИТЕ И ДА ОДГОВАРААТ, ОБРАТЕТЕ НИ СЕ ДОКОЛКУ ИМАТЕ ИНФОРМАЦИИ И ДОКОЛКУ МОЖЕТЕ ДА НИ ПОТВРДИТЕ СО СИГУРНОСТ КОИ СЕ ПСИХОПАТИТЕ КОИ СЕ ИЗЖИВУВААТ НА ОВИЕ БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ ВО НАСЕЛБАВА!
Сторителот и да го најдат нема да одговара(исто како касапот од Драчево),ама има на нив кој да им суди.
[/LEFT]
[/CENTER]
Сигурно и ова стерилизирано куче било опасност за човештвото и мајките терези кои трчаат како болт од страв по населби.Не знам немам зборови,рацеве ми се тресат додека го пишувам ова,знам и лично еден дебил кој ги вежба своите стрелачки способности на улични кучиња,со неговата воздушна.Се молам само по некаков сплет на околности еден ваков,да падне на милост и немилост во рацете на еден љубител на кучиња,очигледно е веќе дека во другите разбирање нема,ако знаете некој ваков,пријавете го,истепајте го,направетему некаков проблем,било што само не седете со скрстени раце,ова не е човечки ова ни животно не го прави.Нема потреба да се дискутира на темава повеќе оставете нека си ебат матер,пола уживаат да провоцираат овде со шеги и зајадливост бидеќи знаат дека не нервира,не дозволувајте да ни се ситат.Оставете ги нема што да се докажува,нема да сватат ништо,нека останат дегени.Наместо да се расправате со кретени тука,одете наранете некое куче или во маало,одбранете го од некое ,,животно,, дадете некој денар за помош на животниве,наместо да земате расни приберете некое од улица,за расните и чистокрвните дом ќе се најде секогаш,на уличните им треба помош,не пуштајте кучиња на улица,пријавувајте ги тие што го прават тоа,згрижувајте колку што можете,едно едно,не може секое да се спаси но и едно да го тргнеме од улица и од нишанот на дегените е успех.А за дегените,ќе се видиме во ,,одредени околности,,некогаш....
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Ova e Roki. Toj ima 14 godini. Cuvan od nasi aktivisti. Vcera nautro e najden vo park, vo mnogu losa sostojba. Denes e odnesen na veterinar i rengen...konstatirani mu se dve skrsenici. Ednata skrsenica e na karlicata. Roki trpi ogromni bolki, poradi toa e zakazana operacija utre nautro, kade najverojatno ke mu bide sta...vena plocka.

Toj e ili udren so kola ili e tepan so sipka.
Eve vaka zavrsuvaat kucinjata vo nasiot grad.

Ve zamoluvame za pomos. Operacijata negova seuste ne sme sigurni kolku ke cini....



76754_161867040517830_145497625488105_255825_687512_n.jpg
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
885
Поени од реакции
408
Мора решение да се најде за овие бездомници,успивањето може е малку сурово но тоа е решението какво такво.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ако не те мрзи, те молам побарај на почетокот некаде имаше мислења на една форумџика која сега живее во Германија. Едноставно НЕМА кучиња скитници по улиците. Нешто што ми го имаат кажано и други луѓе кои шетале по белиот свет.
Нема кучиња, јас од 13 години живеење овде немам ни едно видено без газда. Но,случајот е решен на време, не чекале некои да дојде коса преку носа па да требиме кај ќе стигнеме... Не го оправдувам масовното убивање, кога ќе видиме и ние сме премногу на планетава 6 милијарди и охохо касаме, убиваме, пренесуваме заразни болести... само дека имаме малку мозок, знаеме да збориме и одиме на две нозе ништо друго не не разликува од животните... дур многу пати мислам дека сме и полоши од нив... кој нас да не стерилизира и кастрира :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom