Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    598
D

dzale1

Гостин
Поарно да ги успија отколку да дојда со Камионот од Скопје и да ги Пушта у Тетово
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
tie sto pribrale kucinja doma sigurno pribrale ili nekoe pretepano ili nekoe malceko, site golemi kucinja nikoj ne gi ferma, samo begaat od niv i so kamenja gi mavaat.

maleckite kucinja neka gi ostavat i da gi ponudat za udomuvanje, se drugo spricot u vena.
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
5
pa kreteni a ste slusnale za ciganite so im pravat na malite kucenca? gi tepaat do smrt i gi stavaat na edno mesto i cekaat crvi da se soberat. posle tie crvi gi nosat u ribarnici i gi prodavaat.

jas cuvam golemo kuce zemeno od ulica
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.673
Така е бе така е прави сте. да живеат џукелите, шо барале не знам да измислуваат и вакицини за беснило кога требало само чуства да се има.
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Поарно да ги успија отколку да дојда со Камионот од Скопје и да ги Пушта у Тетово
Алал да ти е на размислувањево.Мислиш на својот град попрво,него ли на тоа што ќе им се случи на тие кучиња.Боже сачувај,чувства луѓе...:pop:
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
5
pa dzabe gi primaat tie vakcini koga besnilo vo mkd nema use od 1970 god. btw dzukelite se bas pametni ja cuvav samojad pa mi go otruja a ovie 2 dzukeli vise 1ipol god di cuvam pa nikoj ne gi true. zaso samojadot mi go otruja togas? od ljubomora niso poise sea mi se sitat so cuvam dzukeli
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ептен забегавте...
Во анкетата за гласање фали уште една опција, а тоа е да се превземат поголеми одговорности, повеке установи каде ќе се вдомат кучињата скитници и повеќе одговорни луѓе. Ништо не правиме ни ако се успиваат (што лично сум против) нит пак ако се пуштат низ улица каде во опасност се и кучињата и луѓето...Поголема организираност за одомување, со неколку сајтови, повеќе такви организации како што беше пред некоја недела. Не е криво кучето што некој несвесен сопственик не го кастрира кучето и добиеното потомство го фрла надвор.
Во Германија толку време никогаш, ама баш никогаш немам видено куче бездомник, а ниту ја имаат опцијата имаме 20 кучиња и треба да ги успиеме. Секогаш за секој проблем има и решение, само што кај нас секогаш се одбира најлесната опција. Ни лук јал ни лук мирисал.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Нека ги стрелаат ако сакаат,само да не гледам куче по улица!

Божеее што се нема да видам...
Па добро како сте можеле до толку нечуствителни да се родите бе не ми е јасно?
Зашто да се стрелаат, што тоооолку ти згрешле? :toe:
Тие имаат право на живот на планетава исто колку што имате и вие!!

А може и не треба баш така да се остават на улица, пошто еве ќе се најде некој вака паметен па ќе фати да ги стрела :uvo:. Треба да се приберат некаде и да се заштитат. На светов за среќа сеуште има добри луѓе кои би сакале да ги вдомат и да им ги дадат потребните услови за живот :)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Многу "убаво" размислуваш.. свака ти част.. :uvo:
Како прво,ако сакаш да чуваш куче-чувај си го дома,а не да го пуштиш да скита по улиците.Друго,кучињата-скитници во сите нормални цивилизации се чуваат во посебни резервати каде не претставуваат опасност за малите деца пред се.И трето-да си идам дома и да се вртам по сите страни,од кај може да ми излезе куче-ноу текнс,ти така живеј:smir:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Божеее што се нема да видам...
Па добро како сте можеле до толку нечуствителни да се родите бе не ми е јасно?
Зашто да се стрелаат, што тоооолку ти згрешле? :toe:
Тие имаат право на живот на планетава исто колку што имате и вие!!

А може и не треба баш така да се остават на улица, пошто еве ќе се најде некој вака паметен па ќе фати да ги стрела :uvo:. Треба да се приберат некаде и да се заштитат. На светов за среќа сеуште има добри луѓе кои би сакале да ги вдомат и да им ги дадат потребните услови за живот :)
Ако си толку чувствителна,кај мене во маало има многу такви кучиња-повели сите ги вдоми,не ми смета :)
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
5
pa sakaat da gi uspijat zaso nemale pari za da gi izdrzuvaat a lugeto nikakvi donacii ne davaat. t.e. oni za ne davaat donacija za luge bezdomnici ne pa za kucinja ama bar hrana da nosat. ja bev i vo vardariste i vo nova nadez za nikade e mirisa gadno i spijat na cement bar nekoja krp[a da im stavele a ne taka. a i plus ne se vo prasanje 20 kucinja tuku 400 i poveke zdravi pravi i mladi kucenca btw site mali kucenca so gi odnesovme vo vardariste pred nekolku meseci site se umreni zaso ni voda ni hrana ne im davaat koski i koza se site jas mislam deka podobro ke im bide na ulica bar po kantite ke naogaat neso ili pak nekoj coek ke im dade. na site od rucek vecera ni ostanuva jadenje namesto u solja ili u kontenjer da go frlame mozeme na kuce da go dademe a ne site luge se dvolicni i smo na sebe mislat. btw po sk ima poveke macki nego kucinja zaso niv ne gi uspivaat ili trujat?
 
А

Ајсшутер

Гостин
Што сакаат нека им прават колку кучиња има по улициве македонски и луѓе кои немаат да јадат а ние за кучињата ќе правиме дискусија, умираат за јадење од Африка немаат вода да пијат што се луѓе па гледам тема нема отворена асално за тоа .. они за кучињата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom