Кучиња (грижа, општи дискусии)

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Да прашам.. Имам мало кутре Алабаи-Азиски овчар.. (малово 20кг ама нема врска :) ) Ги прими сите вакцини и сега можам да го шетам. Ми спомнаа дека имало специјални каивчиња против болви и крлежи. Колку се ефикасни и од каде ги зимаат тие што се поквалитетни?
Јас сум немал никаков проблем(ниеден крлеж или болва) на гермаски овчар чуван надвор во бокс и шетан во парк секојдневно
со Foresto(има две верзии под 8 и над 8 килограми) , иако на пакувањето пишива дека трае максимум 8 месеци јас го купувам на почеток на пролет и трошам едно годишно.
Поефтина варијанта ти е Скалибур со што он штити и од лишманија.


1650026468514.png
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас сум немал никаков проблем(ниеден крлеж или болва) на гермаски овчар чуван надвор во бокс и шетан во парк секојдневно
со Foresto(има две верзии под 8 и над 8 килограми) , иако на пакувањето пишива дека трае максимум 8 месеци јас го купувам на почеток на пролет и трошам едно годишно.
Поефтина варијанта ти е Скалибур со што он штити и од лишманија.


Прегледај го приврзокот 328857
Ова може по пет дуќани да се најде?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ова може по пет дуќани да се најде?
И во продавници за храна и кај ветеринари. Јас сепак би му дал ампула. Бидејќи е големо куче, а брзо ќе биде многу поголемо. Имаш прекрасно куче. Само, му треба мнооогу шетање и трчање.
Сега погледнав, моето ја имало таа тежина на 3.5 месеци. Машала, имав впечаток дека го гледам како расте, колку брзо напредуваше
 
Последно уредено:

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Ова може по пет дуќани да се најде?
Ги има само се поскапи, земи си го од ветеринарот.
Моментално не знам колку се(во пет шоп го видов 2400) а минатата година го земав за 2 000,ценава постојано расте првото ме кошташе 1800.
Ремчината се водоотпорни, поефикасни и поевтино излегуваат на подолг рок.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Дали некој има или знае друг што чува ГОБЕРИАН? Тоа е нова хибридна раса всушност микс од сибирска хаска и златен ретривер. Јас чувам такво па би сакал да исконтактирам со некого.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
84
Поени од реакции
46
Здраво на сите.
Вдомив куче, 2 месеци старо. Мешанче од бигл мајка и непознат татко.
Ако некој не го мрзи да напише неколку реченици, некои основни совети и сугестии во поглед на чувањето, стекнување хигиенски навики и остало (немам чувано куче до сега) ?
Не е вакцинирано сеуште, само прочистено од паразити ми рекоа дека било.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Здраво на сите.
Вдомив куче, 2 месеци старо. Мешанче од бигл мајка и непознат татко.
Ако некој не го мрзи да напише неколку реченици, некои основни совети и сугестии во поглед на чувањето, стекнување хигиенски навики и остало (немам чувано куче до сега) ?
Не е вакцинирано сеуште, само прочистено од паразити ми рекоа дека било.
За почеток,вакцинирај го и не го шетај надвор за да не го умреш од болештии сега е ранливо.Купи постилки од Еурофарм ти се најефтини,150 денари 10 комада.Подели ги на пола и штом кутрето се измоча или искака допри ја пелената до до изметот или мокрачата да замириса малку и после стави во некој кош од собата.Пошто ке му мириса стално ке врши нужда на неа али ке треба време,бар една недела за да се научи,у меѓувреме ке дадеш жртва ке чистиш мочка и гомца.За јадење учи го уште од старт на сува храна зашто е најлесно и најефтино инаку пекол ке ти биде да ку куваш секој ден.Наредни 2 месеца заборави шетање дур не ги прими 3 вакцини,можда можеш и со 2 да поминеш.Најважно е да НЕ ГО ШЕТАШ НАДВОР ДУР НЕ ПРИМИ ВАКЦИНИТЕ зашто пепел ке се направи,тоа е чудо колку се рашириле болештиите
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Здраво на сите.
Вдомив куче, 2 месеци старо. Мешанче од бигл мајка и непознат татко.
Ако некој не го мрзи да напише неколку реченици, некои основни совети и сугестии во поглед на чувањето, стекнување хигиенски навики и остало (немам чувано куче до сега) ?
Не е вакцинирано сеуште, само прочистено од паразити ми рекоа дека било.
Освен вакцините кои веќе ти кажаа убаво е и чистење од паразити барем додека е мало да е почесто (1-2 месеци, после 9 месеци можеш и на 3-4 да зголемиш)

генерално правило што се врти по нет (не мора да е точно) ама кучето може да издржи без да направи проблем дома максимум 3 саати во твојот случај (број на месеци + 1-> 2месеци +1 =3 саати)

почесто вадење надвор на неколку минути не ти треба да го шеташ низ населба и ќе си заврши се(под вадење надвор мислам до пред зграда ама буквално пред влез не околу зграда не низ паркот ништо сигурно нема да му требаат повеќе од3-5 мин да заврши со се
исто Пелени како што ти кажаа да си имаш спремни барем да го научиш на пелената да прави бељи да не биде низ цел стан
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
84
Поени од реакции
46
Како да се научиме за спиење ? Веројатно ова денес беше очекувано, се будеше по неколку пати со цифкање и само ако го качам со мене на кревет се смируваше. На креветчето кое му го спремивме не сакаше да лежи, одма стануваше кога ќе го легнев
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Како да се научиме за спиење ? Веројатно ова денес беше очекувано, се будеше по неколку пати со цифкање и само ако го качам со мене на кревет се смируваше. На креветчето кое му го спремивме не сакаше да лежи, одма стануваше кога ќе го легнев
Готово. Веќе неговото креветче нема да му треба
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Како да се научиме за спиење ? Веројатно ова денес беше очекувано, се будеше по неколку пати со цифкање и само ако го качам со мене на кревет се смируваше. На креветчето кое му го спремивме не сакаше да лежи, одма стануваше кога ќе го легнев
Душичка мала. Сега ќе си спиете заедно! :)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Како да се научиме за спиење ? Веројатно ова денес беше очекувано, се будеше по неколку пати со цифкање и само ако го качам со мене на кревет се смируваше. На креветчето кое му го спремивме не сакаше да лежи, одма стануваше кога ќе го легнев
Не би ти препорачал да спие со тебе кучето, често знае да му направи збунка на кутрето околу хиреархија, ќе дојде 1ипол година ќе имаш проблеми, ќе трчаш по жешка песок и ќе биде верувај тежок проблем за средување.

Фала богу зависи и шо куче е.

Стисни заби издржи плачењето ке трае 10 дена, па јебига немора да спиеш ко топ тие 10 дена, ќе се помачиш малце.
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите.
Вдомив куче, 2 месеци старо. Мешанче од бигл мајка и непознат татко.
Ако некој не го мрзи да напише неколку реченици, некои основни совети и сугестии во поглед на чувањето, стекнување хигиенски навики и остало (немам чувано куче до сега) ?
Не е вакцинирано сеуште, само прочистено од паразити ми рекоа дека било.
Околу стекнување хигиенски навики, спреми се да чистиш мочки каки до 5,6 месеци. Сега секако не ни смееш да го вадиш надвор, кога ќе ги прими сите вакцини ќе го наградуваш кога ќе врши нужда надвор, наградата останува на тебе, зависи кутрето шо осеќа вредно, дали играчка, внимание, храна....

У главно кутрето врши нужда после спиење, кога ќе стане трк надвор, после јадење исто, после пиење водичка надвор, шо почесто го вадиш побрзо ќе стекне навика, јас мојот кога имаше 3ипол месеци кога почнав да го вадам надвор, го изнесував на секој саат, хигиенски навики стекна негде на 5 месеци.

Околу храна би сакал да ти кажам дека ако дома јадете боранија и ви останала, тоа срање у ѓубре, кучето не е канта за отпадоци.

Сува храна би било солиден избор(Пурина, Еукануба, Фармина, Некмар и поефтина варијанта Астон) покрај сува храна јас на мојот му давам риба, овие гирициве на метро замрзнати 4,5 дневно, живо јајце два три пати неделно.

Исто би те советувал да пазиш со цвеќиња, 80% од овие салонскиве низ дома шо ги иаме се отровни и моеш беља да напраиш. Тргај ги од дофат.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2010
Мислења
84
Поени од реакции
46
Фала на сите за одговорите. Претпоставував дека е грешка што го качив на кревет, али не ми даваше срце тоа е. За денес и наредни денови сум решен, нека квичи ама не го легнувам до мене :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom