Кучиња (грижа, општи дискусии)

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Го однесов кутрето на ветеринар и ми дадоа таблета Nextgard, па после 3 недели ми препорачаа каишка Foresto, или Scalibor. Некој искуство со овие производи?
Форесто е одлично иако заштитува до 8 месеци ако го темпираш паметно на почеток на пролет можеш да купуваш и само едно годишно, кучето ми е надвор во бокс а во дворот имам трева, дрва и цвекиња и досега нема закачено ништо.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Здраво, да прашам ако имал некој искуство со ваков случај да ме посоветува.
Земав сега брзо кутре мало, почнавме и со дресура, 3 месеци е, лесно учи сега за сега, и почнавме и со социјализација нели, но се случи да го касне куче за муцето, и од тогаш само рже и лае кога гледа кучиња, што предтоа не се случуваше туку им се приближуваше да си игра, не пушташе ни глас, исто и со мачките.
Ја опоменувам, со мачкиве успева и се трга (веројатно зошто и дома е со мачка, па навикната е) ама со кучињава е џабе, се тегне накај нив и рже/лае. Сега е мала ќе ја додржам, ама не е тоа решение, сакам да е социјализирана со други кучиња..
Само со проверени кучиња од нормални газди. Продолжи со социјализирање ама не смее да се деси некое куче пак да ја нападне.
Од мое искуство, два пати ако се случи, кучето останува да мисли дека сите се агресори
Автоматски споено мислење:

Форесто е одлично иако заштитува до 8 месеци ако го темпираш паметно на почеток на пролет можеш да купуваш и само едно годишно, кучето ми е надвор во бокс а во дворот имам трева, дрва и цвекиња и досега нема закачено ништо.
И јас форесто и сум задоволен
 
Член од
7 мај 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Само со проверени кучиња од нормални газди. Продолжи со социјализирање ама не смее да се деси некое куче пак да ја нападне.
Од мое искуство, два пати ако се случи, кучето останува да мисли дека сите се агресори
Автоматски споено мислење:


И јас форесто и сум задоволен
Само со едно куче беше случката, а претходно со тие што ги имам им влегуваше по боксови и цифкаше да игра (ама беше во карантин таа недела дека допримала вакцина па нонстоп ја земав назад), е сега ги пуштивме моите после каснувањето скоро недела има, а она беше на стаклен балкон и само што поминаа они, нити ја видоја нити и ржеа или лаеја, апсолутно само поминаа покрај балконот, она почна гласно да цвили и да бега в ќоше, се намочка и се тресеше..
Не ми е прво кутре, ама прво вакво искуство ми е и не знам што да правам.
Дали да пробам прво со кутриња колку неа или барем на нејзина висина па после со други, а моите не ја исперцепираа постарите кога минуваа кај балконот ама ете...
 
Член од
10 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво. Чувам куче, 10 месеци старо. Последниве 4 дена повраќа желудочна сок (повраќањето е еднаш во 24 часа), столицата и е нормална и нема промени во расположението - весела е и енергична и има апетит за храна. Што би можело да е причината за повраќање, дали можеби е нешто сериозно?
Да напоменам, сите вакцини се примени, ја чувам во стан, соодветно е хранета... единствено што приметив, првиот ден покрај желудочната киселина имаше парчиња од играчките нејзини. И се случувало и порано да поврати, но никогаш неколку дена по ред.
Ве молам, секое искуство/совет ми е добредојдено...
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Само со едно куче беше случката, а претходно со тие што ги имам им влегуваше по боксови и цифкаше да игра (ама беше во карантин таа недела дека допримала вакцина па нонстоп ја земав назад), е сега ги пуштивме моите после каснувањето скоро недела има, а она беше на стаклен балкон и само што поминаа они, нити ја видоја нити и ржеа или лаеја, апсолутно само поминаа покрај балконот, она почна гласно да цвили и да бега в ќоше, се намочка и се тресеше..
Не ми е прво кутре, ама прво вакво искуство ми е и не знам што да правам.
Дали да пробам прво со кутриња колку неа или барем на нејзина висина па после со други, а моите не ја исперцепираа постарите кога минуваа кај балконот ама ете...
Шо раса е
Автоматски споено мислење:

Здраво. Чувам куче, 10 месеци старо. Последниве 4 дена повраќа желудочна сок (повраќањето е еднаш во 24 часа), столицата и е нормална и нема промени во расположението - весела е и енергична и има апетит за храна. Што би можело да е причината за повраќање, дали можеби е нешто сериозно?
Да напоменам, сите вакцини се примени, ја чувам во стан, соодветно е хранета... единствено што приметив, првиот ден покрај желудочната киселина имаше парчиња од играчките нејзини. И се случувало и порано да поврати, но никогаш неколку дена по ред.
Ве молам, секое искуство/совет ми е добредојдено...
Нешто има голтнато мислам. Ветеринар одма!
 
Член од
7 мај 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
носи на ветеринар
Мислам за другиот член е тоа, мојава е ок, каснувањето беше површно, немаше ништо, ветеринар ја исчисти раната.. дека ме праша што раса е, набрзина цело мислење го цитирав
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Како функционира Лајка, може да се однесе куче и го зимаат? Ни се закачи сега дур шетавме едно мало слабо кутре и до дома не' следеше, не знам што да му правам...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Нема врска, си отишло кученцето. Синоќа му дадов да јаде и го оставив во двор да спие во кутија со ќебе, си легна одма како по команда. Сабајлево гледам го нема.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Нема врска, си отишло кученцето. Синоќа му дадов да јаде и го оставив во двор да спие во кутија со ќебе, си легна одма како по команда. Сабајлево гледам го нема.
Ќе ти се врати. Знае дека има добар смештај
 
Член од
5 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ако може ваше мислење. Имам 6 ипол месечна маска (женско), синоќа додека ја галев на 2 3 места од нејзиното тело осетив нешто како брункички, се случило ли ова кај вашите миленици, нормално ли е? итн.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ќе ти се врати. Знае дека има добар смештај
Не се врати, како дојде така и го снема. Прошетав низ маало, го немаше. Се надевам некој го земал.

Дали некој има информација како изгледа овој тест за социјализација на опасни кучиња?

Screenshot 2021-06-11 171752.jpg
 
Член од
30 ноември 2020
Мислења
89
Поени од реакции
154
IMG-20210611-WA0003.jpg

Edna molba so ime ima rasava i dali moze nekoi da mi najde...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom