Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Доберман, 4.5 години стар.
Пробај секогаш кога ќе го видиш да го прави тоа да го прекинеш со гласна команда, прекор и слично а ако иде потешко да употребиш и награда во форма на храна. Ако го прави тоа 4 години ќе треба малце време али секако може да се одвикне.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Пробај секогаш кога ќе го видиш да го прави тоа да го прекинеш со гласна команда, прекор и слично а ако иде потешко да употребиш и награда во форма на храна. Ако го прави тоа 4 години ќе треба малце време али секако може да се одвикне.
Работата е што досега го немам фатено на лице место. Ако го фатам јас убаво знам што треба :D
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
22
Здраво дечки помагајте !!!
Имам јорки машко 11 месеци.Го шетаме по мин 3 -5 пати на ден.но дома се подмочува обавезно или на паркет или на тараса.
Ок научен е на тараса за хитен случај за ноќе во 3 ч. ако сака да оди ама проблемот е што многу мириса мочката и не се одмирисува со ништо сум пробала со оцет бел.ајакс.смак .ама и самото куче мириса ептен многу, го бањаме на 15 дена.
Има ли некое ефикасно сретство што одмирисува .вратата од балкон ако се отвори и на чистено мириса не се трпи.
Јаде ројал канин по 65 гр на ден ,а кожата и влакното му се многу суви ,во штоо би можело да е е проблемот ,смрдеата не се трпи
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Работата е што досега го немам фатено на лице место. Ако го фатам јас убаво знам што треба :D
Епа тоа е тоа штом знаеш :D
Затоа реков работа и трпение, а штом го немаш фатено досега на лице место ќе треба поголемо внимание да посветиш за да го фатиш и да почнеш со процес на одвикнување.

Здраво дечки помагајте !!!
Имам јорки машко 11 месеци.Го шетаме по мин 3 -5 пати на ден.но дома се подмочува обавезно или на паркет или на тараса.
Ок научен е на тараса за хитен случај за ноќе во 3 ч. ако сака да оди ама проблемот е што многу мириса мочката и не се одмирисува со ништо сум пробала со оцет бел.ајакс.смак .ама и самото куче мириса ептен многу, го бањаме на 15 дена.
Има ли некое ефикасно сретство што одмирисува .вратата од балкон ако се отвори и на чистено мириса не се трпи.
Јаде ројал канин по 65 гр на ден ,а кожата и влакното му се многу суви ,во штоо би можело да е е проблемот ,смрдеата не се трпи
Ветеринар што вика за кожата и влакното? Мое мислење е дека е до храната а и до тоа што се бања секој 15 дена, зашто воопшто?
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Здраво дечки помагајте !!!
Имам јорки машко 11 месеци.Го шетаме по мин 3 -5 пати на ден.но дома се подмочува обавезно или на паркет или на тараса.
Ок научен е на тараса за хитен случај за ноќе во 3 ч. ако сака да оди ама проблемот е што многу мириса мочката и не се одмирисува со ништо сум пробала со оцет бел.ајакс.смак .ама и самото куче мириса ептен многу, го бањаме на 15 дена.
Има ли некое ефикасно сретство што одмирисува .вратата од балкон ако се отвори и на чистено мириса не се трпи.
Јаде ројал канин по 65 гр на ден ,а кожата и влакното му се многу суви ,во штоо би можело да е е проблемот ,смрдеата не се трпи
За миризбата земите Дезинтал (во аптека, маркет), пребришете убаво со него и после ставете спреј Scaccia cani & gatti (од Веро) за одвраќање на кучето од тоа место. По мене жртвувајте 2-3 дена со вадење на кучето на секој час за да не дојде ситуација да мокри дома. Ако се случи пак подвикнете со силно НЕ да свати дека не треба тоа да прави.
За кожата и влакното јас би ви препорачал веднаш храна Natural Delicious (N&D)-на пример пилешко (со тиква или без) и боровница-без житарки (веќе можете да дадете за возрасни пошто е скоро 1 година).
Бањање може на 3-4 недели
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
kolku pocesto go banjash - tolku poveke ke mirisa! :) samo cetkanje sekoj den a banjanje max na mesec dena...
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
22
За миризбата земите Дезинтал (во аптека, маркет), пребришете убаво со него и после ставете спреј Scaccia cani & gatti (од Веро) за одвраќање на кучето од тоа место. По мене жртвувајте 2-3 дена со вадење на кучето на секој час за да не дојде ситуација да мокри дома. Ако се случи пак подвикнете со силно НЕ да свати дека не треба тоа да прави.
За кожата и влакното јас би ви препорачал веднаш храна Natural Delicious (N&D)-на пример пилешко (со тиква или без) и боровница-без житарки (веќе можете да дадете за возрасни пошто е скоро 1 година).
Бањање може на 3-4 недели
Здраво ,фала за одговорот.
Дизентал земав. бев во Веро Џамбо таков спреј немаат ако може слика да ми пратиш полесно ке го најдам .
Во ДМ најдов на мистер Пропер едно утре ке пробам


Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
2.jpg
Ја имам само задната страна. Инаку од Веро во Тафталиџе го имав купено. Провери и во Еуростил
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
@Dumbledore ne moze milenikot da mocka i da sere kaj sho saka, treba da e sopstvenikot odgovoren da gi sobira kakite.
Нека ги собере, јас имав лопатка кога имав куче и она треба да си ја носи со себе.
Да беше обратно, верувај дека и во грмушка ќе седнеше.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Едно прашање.

Колку е законски да се држи куче во стан, т.е претседателот на куќен совет е премногу против тие работи, па дали евентуално има законско право да ми забрани да чувам?

Фала однапред
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Едно прашање.

Колку е законски да се држи куче во стан, т.е претседателот на куќен совет е премногу против тие работи, па дали евентуално има законско право да ми забрани да чувам?

Фала однапред
Нема право да ти забрани да чуваш куче односно законски е да се држи куче во стан. Такви работи еднаш пред неколку години превземаа Општина Штип за да не се чува куче во стан во зграда и истото тоа падна на Уставен суд. Дури и повеќе да лае кучето или завива нема донесено некој правилник кој ќе може да утврди колку е тоа лаење или завивање многу и силно (што претпоставувам дека можеби им пречи тоа, но едноставно има луѓе што не сакаат животни во зграда). Но се разбира дека секој сопственик на куче треба да води сметка за куќниот ред на зградата/влезот и колку е можно да влијае на миленикот за да не ко нарушува мирот и да се грижи за хигиената во зградата и околу неа со собирање на изметот и сл. Така да чувај си го миленикот, грижи се за него како треба и уживај.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Едно прашање.

Колку е законски да се држи куче во стан, т.е претседателот на куќен совет е премногу против тие работи, па дали евентуално има законско право да ми забрани да чувам?

Фала однапред
Види, ако кучето лае и ги вознемирува останатите станари, тотално го оправдувам претседателот. Ако е мирно и не се ни примеќа дека го има, не гледам зошто би ти правел проблеми.
Сега ќе ти кажам од лично искуство, во моето маало има едно куче, преку сила тежи 2 кг, ама брате, лае, цифка, си ебе мајката најчесто во 2-3 сабајле, психичка тортура ми врши, реално ми се вртат секакви мисли во главата како да го скинам. Исто ќе биде и со твоето, ако е тешка гњаважа сигурно ќе се испокараш со комшии, претседатели, ќе среќаваш отров низ зграда, двор и сл.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Како да го исчистам оној зеленкаст антибиотски спреј од крзното на кучето? Ми кажаа дека со тек на време сам ке се очистел ама има ли со нешто побргу да се извади пошто нема некоја улога после 3 дена. Пробаа малку во ветеринарна со хидроген ама полошо направија. Совет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom