Кучиња (грижа, општи дискусии)

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Greska, toa ke pravi takvi raboti zatoa sto ti ne si mu pokazal sto smee a sto ne smee.

Ako zemes mlado kutre, bidi svesen deka edno 3 nedeli ke gi uci tvoite naviki, toa znaci deka toa vreme treba da ti bide 24/7 vo oci, za da mozes da go koregiras pogresnoto odnesuvanje(mockanje na ppgresno nesto) a da go nagradis pravilnoto( otislo i se izmockalo na pelena). Da, moze da se desat nezgodi, ama dokolku ti mu dades do znaenje koj e redot, ke nauci.

Super sugestija ti dade @GavolRulz, ne, kuceto e milenik i mora da znae kade smee i ne smee. Crate training i te kako e odlicna taktika. Kafezot ke bide sfaten kako mesto koe e samo negovo, vo koe nema da bide maltretiran i ke odmara, naspoti kazna.

Dokolku ne si spremen da odvois dovolno vreme za da si go educiras kutreto, podobro i ne zemaj. Zatoa sto najcesto sopstvenicite mislat ej abe zaebancija e i na kraj tie kucinja zavrsuvaat na ulica. Na youtube sigurno ke najdes edukativni videa. Ti preporacuvam prvo ti da naucis pred da go doneses kutreto, a isto i da izvagas dali toj karakter na rasa ke ti odgovara na tebe.
Погрешно се изразив изгледа, истовремено и се нашалив.
Вака...факт дека секој што зема куче е ДОЛЖЕН истото да го воспита правилно, исто како и кога добиваме дете.
Јас Лабрадорот го земав на 5 месеци, и веќе имаше стекнато навики за мочкање. Правеше по некоја мала беља во стилот чорапа или папуча некоја да докачи. Но и тоа брзо го завршивме со воспитување (буквално без ниту едно удрирање). Јас до нејзина година бев ангажиран да ја воспитам правилно. После тоа надвор кога се шетавме, си ги научи сите команди, малку беше тешко со одењето покрај нога без поводник, но и тоа го поминавме за кратко.
Ја чувам во стан, редовно секој ден сме на по една долга прошетка...нели да се истрча.
Конкретно ти перфектно знаеш што е Лабрадор :).....разбира повеќе и од некој луѓе.....интелегенција на многу високо ниво.
Еве сега веќе е во 12-та година, ја обожавам.

Инаку тоа што го кажа @GavolRulz е супер идеја и решение, конкретно мој другар си порача и му изработија за по дома. Додека нема никој дома, супер му вршат вратичките работа.

*edit
@SaltNPepa ако може само консултација во врска со додатоци во исхрана. Ја хранам со Royal Canin Senior сува храна. Дали треба поради годините кој ги има (12) дополнително некаков додаток во исхраната? Како на пример дополнително витамини или друго. Фала.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Edino sto mozes da dodades e glukozamin i hondroitin. Obicno, koga se hranat so dobra hrana nema potreba od posebna suplementacija. Vit. C i B complex, mozes da davas edno dve nedeli pa napravi nekoe vreme pauza. Od niv zijan ne moze da ima.
 
Член од
28 ноември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
8
јас на 28 дена го земав пит булот секако без ништо примено, не ми препорачуваа на балкон да го учам туку на некој ќош со весници и цел фокус на надвор трчање на секои пола саат со награда кога ќе се измоча надвор (кога ке прими вакцини секако). Поентата ми е следна:
1. лом ми беше дома не само првите месеци туку тој ќе прави бели и до 1 година (само се поретока се разбира) но, it was all worth it! поентата е дека ако не сакаш дома во стан да ти моча и кака по кревети и теписи не ни треба да помислуваш да чуваш и зимаш куче !!!!!
2. и да нема контакт со никој надвор имало шанса од мачки мочки,измет едно друго да фати некоја си мачка чума која е со голема смртност или ако преживее ќе е инвалид (не ме цитирај на ова само од меморија зборам некој поискусен кучкар нека потврди)

За дома само оставање, моето (како мало) никогаш не беше само дома повеќе од 1 саат и затоа нема никакви бељи направено од типот на гризење кабли, мебел и слично. Само еднаш беше сам дома 6,7 саати док бевме на свадба и тогаш го изгриза малце троседот. Според бене док се мали (првата година - две) најдобро е да не се оставаат многу сами дома зашто тогаш ги фаќа нервоза и страв и анкциозност ама знам секој не го може тоа, во мојот случај сите дома се мењавме.. на пример сега може да е сам дома и по 10 саати ништо нема да му е ќе си спие, лежи, лае на балкон :)
Не ми е проблем толку што ќе биде лом, ако си посветен ќе си исчистиш и нема да биде проблем. Се надевам дека со време ќе се научи дека треба надвор да го прави тоа.
Највише ми е страв од парво и слично, заради тоа поставив и прашање воопшто.
Дома сме двајца само, и два пати неделно ни се поклапаат смените на работа по околу 6 саати, се надевам дека со играчки, пелени и пуштен телевизор нема толку досадно да му биде.
Не може дома да им ставите ограда во некое ќоше, како американците што праат?
Ми изгледа практично, не може многу да се движи кучето низ станот/куќата и да прави бељи кога не сте дома.

Вака нешто:


или

Фала ти на предлогот, ќе разгледам.
Greska, toa ke pravi takvi raboti zatoa sto ti ne si mu pokazal sto smee a sto ne smee.

Ako zemes mlado kutre, bidi svesen deka edno 3 nedeli ke gi uci tvoite naviki, toa znaci deka toa vreme treba da ti bide 24/7 vo oci, za da mozes da go koregiras pogresnoto odnesuvanje(mockanje na ppgresno nesto) a da go nagradis pravilnoto( otislo i se izmockalo na pelena). Da, moze da se desat nezgodi, ama dokolku ti mu dades do znaenje koj e redot, ke nauci.

Super sugestija ti dade @GavolRulz, ne, kuceto e milenik i mora da znae kade smee i ne smee. Crate training i te kako e odlicna taktika. Kafezot ke bide sfaten kako mesto koe e samo negovo, vo koe nema da bide maltretiran i ke odmara, naspoti kazna.

Dokolku ne si spremen da odvois dovolno vreme za da si go educiras kutreto, podobro i ne zemaj. Zatoa sto najcesto sopstvenicite mislat ej abe zaebancija e i na kraj tie kucinja zavrsuvaat na ulica. Na youtube sigurno ke najdes edukativni videa. Ti preporacuvam prvo ti da naucis pred da go doneses kutreto, a isto i da izvagas dali toj karakter na rasa ke ti odgovara na tebe.
Како што кажав, два пати неделно има шанси да биде оставено само на околу 6 саати, еве ти како спремна на оваа тема би било убаво да кажеш дали е тоа изводливо, во смисол дали ќе биде нешто ептен лошо за кучето.
Време за да му се посветам на кучето имам доволно, така да тоа не е проблем. Долго време размислувам за куче, и не е избрзана одлука. Ако бев неодговорен сопственик немаше да прашувам овде, нели?
Расата ме привлекува заради карактерот, не заради репутацијата. Само слаби луѓе се кријат позади моќни кучиња.
Литература за расата имам прочитано еден тон и мислам дека тоа е тоа што го сакам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.265
Поени од реакции
4.665
Не ми е проблем толку што ќе биде лом, ако си посветен ќе си исчистиш и нема да биде проблем. Се надевам дека со време ќе се научи дека треба надвор да го прави тоа.
Највише ми е страв од парво и слично, заради тоа поставив и прашање воопшто.
Дома сме двајца само, и два пати неделно ни се поклапаат смените на работа по околу 6 саати, се надевам дека со играчки, пелени и пуштен телевизор нема толку досадно да му биде.

Фала ти на предлогот, ќе разгледам.

Како што кажав, два пати неделно има шанси да биде оставено само на околу 6 саати, еве ти како спремна на оваа тема би било убаво да кажеш дали е тоа изводливо, во смисол дали ќе биде нешто ептен лошо за кучето.
Време за да му се посветам на кучето имам доволно, така да тоа не е проблем. Долго време размислувам за куче, и не е избрзана одлука. Ако бев неодговорен сопственик немаше да прашувам овде, нели?
Расата ме привлекува заради карактерот, не заради репутацијата. Само слаби луѓе се кријат позади моќни кучиња.
Литература за расата имам прочитано еден тон и мислам дека тоа е тоа што го сакам.
Дека нешто незнам што ќе му биде на кучето ако е само нема, ама за толку мало куче 6 саати 1-2 пати неделно е многу, и да си очекуваш дека дома ќе доаѓаш и хаос ќе биде ќе потрошиш саат време у чистење
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Nema druga boja na vajmarecot. Toj e samo vo taa boja, moze so nijanski. Ima sigurno, ama ne znam odgleduvaci.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Поодамна се имам распрашувано за легло од Србија (тука немаше) ми дадоа цена од 1200 еу.
 
Член од
25 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
30
Zdravo ljuge. Moze prasanjevo ne mi e na vistinsko mesto postaveno ama sakam da prasam dali nekoj ima dopatuvano vo skoro vreme vo Makedonija i ima vneseno kuce so niv. Me interesira kako e procedurata na granica,aerodrom, veterinar i kolku vreme odprilika odzema celata procedura.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Zdravo ljuge. Moze prasanjevo ne mi e na vistinsko mesto postaveno ama sakam da prasam dali nekoj ima dopatuvano vo skoro vreme vo Makedonija i ima vneseno kuce so niv. Me interesira kako e procedurata na granica,aerodrom, veterinar i kolku vreme odprilika odzema celata procedura.
Во скоро време не, но можам да ти кажам како јас поминав со куче земено од Србија 2018 година (тогаш беше 4 месеци кучето). Пошто далеку ми беше Зрењанин се договорив со одгледувачот (одгледувачница на средни шнауцери бибер-сол Von Tut Gut) да се најдеме во Ниш (платив патни трошкови) каде ми го донесе кучето со цела документација (српско педигре, српски пасош-чипирано беше кучето и здравствена книшка со вакцините). Кога дојдов на српска граница го предадов пасошот за кучето (освен мојот) кој речиси не го погледнаа и продолжив кон МК граница каде се случи истото. Процедурата беше 2x1 минута. Ветеринар не го виде. Кучето си беше во бокс на задно седиште. После само експортно педигре ми пратија од Кинолошки-Србија. Тоа е моето искуство пред неполни 2 години.
 
Член од
25 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
30
Во скоро време не, но можам да ти кажам како јас поминав со куче земено од Србија 2018 година (тогаш беше 4 месеци кучето). Пошто далеку ми беше Зрењанин се договорив со одгледувачот (одгледувачница на средни шнауцери бибер-сол Von Tut Gut) да се најдеме во Ниш (платив патни трошкови) каде ми го донесе кучето со цела документација (српско педигре, српски пасош-чипирано беше кучето и здравствена книшка со вакцините). Кога дојдов на српска граница го предадов пасошот за кучето (освен мојот) кој речиси не го погледнаа и продолжив кон МК граница каде се случи истото. Процедурата беше 2x1 минута. Ветеринар не го виде. Кучето си беше во бокс на задно седиште. После само експортно педигре ми пратија од Кинолошки-Србија. Тоа е моето искуство пред неполни 2 години.
Dejan, fala ti premnogu na informaciite!
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Има ли период (возраст) кога престануваат да копаат низ двор?
Ако никогаш повеќе не чувам куче во животот, тоа ќе биде единствената причина.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Има ли период (возраст) кога престануваат да копаат низ двор?
Ако никогаш повеќе не чувам куче во животот, тоа ќе биде единствената причина.
За која раса се работи? Скромно мислење дека е навика и дека со работа и трпение може да го одвикнеш али ај некој друг поискусен нека даде друго мислење
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
За која раса се работи? Скромно мислење дека е навика и дека со работа и трпение може да го одвикнеш али ај некој друг поискусен нека даде друго мислење
Доберман, 4.5 години стар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom