Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не баш, се јавив во пет шоп и ја носат храната (500ден кг излегува, месечно над 5000ден). Сакам да најдам поевтино ако е можно. Конкретно во случајов ветеринарот не нарачува и останува на мене.
Koj e toj petshop sto prodava veterinarno medicinski preparati? Inace sekade medicinskite hrani se skapi
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Не баш, се јавив во пет шоп и ја носат храната (500ден кг излегува, месечно над 5000ден). Сакам да најдам поевтино ако е можно. Конкретно во случајов ветеринарот не нарачува и останува на мене.
Увозникот на ројал не сакаше да ми продава на мене морав преку ветеринар а не па петшоп. Да скапо ама цената треба да е секаде иста на нив зашто ројал им одредуваше продажна цена. Најубаво ти е да си бараш голема вреќа и така да тераш. Ако не можеш кај твојот ветеринар иди кај друг, и како што пиша СалтНПеПа скапо е ветеринарната поефтино тешко да најдеш од некаде, се надевам нема да мораш долго да раниш со таа
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Грешка, информацијата беше за друг производ од Ројал Канин. И сега која амбуланта продава ваква храна?
Кај Диме сигурно соработуваат, само мене пробаа мајмунска финта да ми прават демек храната е поскапена па малку поскапо да ми ја продадат (се јавив кај увозникот искочи нема врска, еднаш ја платив поскапо ама после тоа веќе си знаев па им се бунев. Секако и со препорачаната цена од ројал имаат мал ќар зашто мора да лажат за да земат повеќе не ми се јасни
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали е можно ли Пит Бул женка да си ги јаде малите?
Имаше 6 мали, а сега две од тие ги нема никаде. Се чува затворена и нема шанси некој да влезе да ги земе и е премали за да избегаат. Не е агресивна воопшто и не отвара уста, освен за јадење.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Дали е можно ли Пит Бул женка да си ги јаде малите?
Имаше 6 мали, а сега две од тие ги нема никаде. Се чува затворена и нема шанси некој да влезе да ги земе и е премали за да избегаат. Не е агресивна воопшто и не отвара уста, освен за јадење.

1573999240081.png
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Дали е можно ли Пит Бул женка да си ги јаде малите?
Имаше 6 мали, а сега две од тие ги нема никаде. Се чува затворена и нема шанси некој да влезе да ги земе и е премали за да избегаат. Не е агресивна воопшто и не отвара уста, освен за јадење.
Не верувам. Ваљда ќе имаше траги нешто.
 
Ф

Флеш

Гостин
Кажете ми детално како треба да изгледа родовник(педигре) документација за раса стафорд териер ? Пратете слики отприлика како изгледа родовник и да видам и пазам да не е фалш .... Помалиот брат договорил и треба да одам следниве денови до Козле да видиме ....
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Кажете ми детално како треба да изгледа родовник(педигре) документација за раса стафорд териер ? Пратете слики отприлика како изгледа родовник и да видам и пазам да не е фалш .... Помалиот брат договорил и треба да одам следниве денови до Козле да видиме ....
Секој македонски родовник е ист.
Мора да има број на педигре и печат од кинолошки сојуз.
Во родовникот го имаш цело фамилијарно стебло.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Знам знам... само ме интересира постапката како иде за вонредно оценување?
Вонредно оценување веќе согласно новиот правилник на кинолошки сојуз (мислам од Септември/2019) веќе не важи. Воедно не важат и вонредни оценувања и пред тој период согласно напатствијата од Кинолошкиот Сојуз (по мене збунувачки). Како и да е бев приморан да го однесам кучето на изложба на крајот од Октомври каде беше оценет од судија, така да во иднина не би имал проблем околу некое евентуално легло.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Вонредно оценување веќе согласно новиот правилник на кинолошки сојуз (мислам од Септември/2019) веќе не важи. Воедно не важат и вонредни оценувања и пред тој период согласно напатствијата од Кинолошкиот Сојуз (по мене збунувачки). Како и да е бев приморан да го однесам кучето на изложба на крајот од Октомври каде беше оценет од судија, така да во иднина не би имал проблем околу некое евентуално легло.
тоа е така, пошо наголемо почна да се злоупотребува истото, 5ки добиваа кучиња кои не можат да стигнат ни до 3јка.
сега мора да се оди на изложба.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
тоа е така, пошо наголемо почна да се злоупотребува истото, 5ки добиваа кучиња кои не можат да стигнат ни до 3јка.
сега мора да се оди на изложба.
И јас се сложувам со тоа. Меѓутоа не може по мене правилникот да го применуваат и за периодот кога важело вонредното оценување. Пред Септември вонредното важеше и луѓето имаа плаќано по 1500-2000 денари за тоа. Сега тие пари им се како фрлени. Мислам за некој исклучок се дискутираше каде некои веќе имаа пријавено легла со вонредни оценки.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
И јас се сложувам со тоа. Меѓутоа не може по мене правилникот да го применуваат и за периодот кога важело вонредното оценување. Пред Септември вонредното важеше и луѓето имаа плаќано по 1500-2000 денари за тоа. Сега тие пари им се како фрлени. Мислам за некој исклучок се дискутираше каде некои веќе имаа пријавено легла со вонредни оценки.
Вонредно оценување порано, кога немаше злоупотреби, важеше за агресивни, овчарски, планински кучиња кои не можат да се носат на изложби, но совршено ги исполнуваат критериумите за многу висока оценка (шарпланинец и сл.).
Навистина е време Јордан да среди некои работи.
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
7
Decki pomos, imam maltezer 10 meseci star nokeska pocna intenzivno da kasla kako da se davi sega e malce stabilen i spie zosto cela vecer kaslase bez prestan. Mu pisav na veterinarot mi vika nisto ne mu e nesto go iritiralo sto ne veruvam deka e toa vo prasanje, gledav na youtube i nalikuva na kenne cough. Nekoj iskustvo? Prakam video.
Автоматски споено мислење:

Decki pomos, imam maltezer 10 meseci star nokeska pocna intenzivno da kasla kako da se davi sega e malce stabilen i spie zosto cela vecer kaslase bez prestan. Mu pisav na veterinarot mi vika nisto ne mu e nesto go iritiralo sto ne veruvam deka e toa vo prasanje, gledav na youtube i nalikuva na kenne cough. Nekoj iskustvo?
Автоматски споено мислење:

Videoto nemozam da go ispratam :-(
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom