Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
па што не зеде за пример некоја од нив? некои или некој?
Автоматски споено мислење:


ти со што го храниш твоето?
Vidi, temata za ishrana e razglobena ne znam kolku pati i ne znam kako vekje ne. Samo desetina stranici da procitas ke ti stane jasno. @wiksa de be kazi mu!
Vidi, koja i da ja zemes, sekade ti pisuva kolku e dazbata. TOW i Orijen ne se najdobri hrani na svetot. Ni Royal ne e, niedna ne e! Se dodeka tvojot milenik ne izgleda kako sto treba, ne deficira kako sto treba i tebe dzebot ne ti e zadovolen kako sto treba. Royalot go iskoristiv samo kako primer, ama voopsto ne e bitno koja ke ja napisev.
Vo tvojot slucaj, hranata ti e totalno neisplatliva, prosyo kako grav, premnogu e visoka dnevnata dazba za kuce koe povekje ne e vo rast. Kako ti ke hranis e tvoja rabota. Jas ti razglobuvam opsto, pak ti velam, preprocitaj desetina strani, sam ke si najdes toa sto ti treba.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Сакате да кажете дека Ројал не е добра храна? Јас на моево бебе таква му земам и ја јаде а богами и му годи, прасенце ми е.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
@MaMasita за кучиња збориме не за прасиња (али чим ја јаде тогаш си на добар пат прочитај на следниов линк за повеќе

@Amateur чекај бе малку другар плаќаш 50€ за Cibau ама Ројал нечини. Ајде пак ќе пробам Цибау Ројал. Еве бе уште не ми е јасно како пробуваш да ги споредиш стварно незнам ограничен сум што да правиш.
Да видиме што следно напиша сакаш поефтина храна па уште и упола дечко Pedigree i Chappy ти се надвор од буџетот бе ама пак ќе кажам Ројал е дното. Треба да продолжам или нема потреба?
Па не си сериозен бе искрено ти кажувам тоа што си прогуглал малку и си прочитал дека ројал се дното не те прави експерт, уствари те прави ама сепак дојде тука да не прашаш за после тоа да земеш да не образоваш. ОК у реду е, ајде некои од нас стварно сме ван бранша и ние како тебе сме се образовале сме читале ама некои овдека грееле столици за да станат ветеринари и тоа го работат а ти им објаснуваш дека Ројал е дното, уште не ми е јасно како ама ајде. Е тој Ројал дно од храна е има медицинска линија нешто што Ориен нема, Акана нема, ТОВ нема сега гледаш до кое дно е дојден Ројалот?
Секоја храна е различна и на различен миленик различно влијае најди која е најдобра за твојот и продолжи со неа па макар таа била и Чапи. Од мене толку, на линкот уште малку има, а од господ појќе.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Моментално сме на храна, која ме чини 50е за 12кг.
Кучето јаде пола кило на ден и еден месец не можам да поминам со една вреќа.
Ќе банкротирам и сакам да ја сменам за некоја која вреди барем половина од она што сум земал до сега.
Кучето е 2,5 години старо.
Што ќе препорачате?
Sam's field, 15 кг за 2450, квалитетна храна многу и многу ја јаде моево, 3 килограми плус имаш за 550 денари помалце а поквалитетна по состав од тие што ги имаш набројано. Што раса имаш и колку тежи ? Бидејќи јас имам Њуфаундленд и тежи 70 килограми точно, на ден јаде 2 × 300 грама сува натопена во јогурт или кефир или течност од варено мевце.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Кога веќе ќе земам мало кученце преферирам да е тоа што сакам, а сакам Јорки. Сите вдомени кученца досега од улица после година две ми умирале од негрижа. Како и кај луѓето гаранција немам дека ќе биде се ОК. Сакам мал раст поради патувања, поради стан и слични услови.
Јоркито воглавно е доста "практично" за чување, премалецко е и треба да го пазиш дури од птици грабливки. Ако не ти смета влакна и секојдневно чешлање и 1 месечно професионален груминг, тогаш би ти одговарала расава. Исто така се многу yappy, што значи дека цифкаат многу, знаат са бидат драматурзи и се на се здрава е расава не е изопачена а и цената не им е многу висока (иако за нашиов пазар е висока). Мало куче може да си дозволиш да го храниш и со најквалитетна храна (ако му одговара).
За пансион, во Скопје има луѓе што приватно дома си чуваат салонски раси како пансион во домашни услови, обично во становите по 1 соба оспособена за тоа. Знам јас 2 ца што го работат тоа, исклучиво мали раси чуваат во домашни услови, 300 денари е за без посебен трерман од ден, а 400 денари е за третман како чешлање и слично од кученце. Обично тие се подобри за кај да го оставиш кучето одошто пансионите големи, бидејќи не може којзна колку у стан да внесе кутриња една особа и ќе посветува поише внимание. Јас кај што го оставав моето јорки (почина 2012) девојката имаше лимит до 6 мали кученца в исто време, повеќе не.
Автоматски споено мислење:

Каде ја земаш?
Online се нарачува и плаќа и бесплатна е доставата. Само ќе штиклираш 15 кг (6 вреќички х 2,5 кг ) а не таа што е 13 кг за 2450 денари. Разгледај првин има повеќе видови од оваа храна, не знам што куче имаш и може првин да пробаш дали ќе ја јаде, мада све кркале до сеа што пробале.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
784
Поени од реакции
263
Здраво друштво, имам куче раса Дого Аргентино, женка, година и пол стара со педигре, па сакав да ве прашам, некој поупатен да ми објасни како иде процедурата за оценување за да можам да ја спарам и на малите педигре да им извадам? Фала ви многу однапред.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Здраво друштво, имам куче раса Дого Аргентино, женка, година и пол стара со педигре, па сакав да ве прашам, некој поупатен да ми објасни како иде процедурата за оценување за да можам да ја спарам и на малите педигре да им извадам? Фала ви многу однапред.
Мора да биде позитивно оценета од судија за да можеш да спариш.
Ќе ја носиш на изложба или вонредно оценување
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
784
Поени од реакции
263
Мора да биде позитивно оценета од судија за да можеш да спариш.
Ќе ја носиш на изложба или вонредно оценување
Знам знам... само ме интересира постапката како иде за вонредно оценување?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Е тоа не знам навистина.
Најлесно и најевтиниот начин е на изложба.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Песот на моите роднини беше стерилизиран пред три недели, се опорави добро, но сега ме грижи бидејќи кога ке ја допрам кај слабините има грутка и тврдо е. И ова и се појави пред недела дена. Таа не реагира, ваљда не ја боли и нормално трча оди, јаде итн. Можно ли е да некоја реакција после операцијата...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Песот на моите роднини беше стерилизиран пред три недели, се опорави добро, но сега ме грижи бидејќи кога ке ја допрам кај слабините има грутка и тврдо е. И ова и се појави пред недела дена. Таа не реагира, ваљда не ја боли и нормално трча оди, јаде итн. Можно ли е да некоја реакција после операцијата...
Не би требало. Обрати се на ветеринар да не се можеби настанати пост-оперативни кила (хернија). Еден визуелен преглед односно ултразвук ќе покаже се.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Никој не пишува во темата за храна па мора тука. Од кај е најповолно да се купи Ројал Канин? Ми треба Гастроинтестинал по препорака на ветеринар за лечење панкреатитис.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Samo kaj veterinar moze da se najdat veterinarni hrani. Se raboti za lek. Veterinarot sto go preporacal moze da go naraca.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Samo kaj veterinar moze da se najdat veterinarni hrani. Se raboti za lek. Veterinarot sto go preporacal moze da go naraca.
Не баш, се јавив во пет шоп и ја носат храната (500ден кг излегува, месечно над 5000ден). Сакам да најдам поевтино ако е можно. Конкретно во случајов ветеринарот не нарачува и останува на мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom