Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
So edno prebaruvanje najdov deka Royal Canin Medium Adult, za kuce od 25kg sto e premnogu aktivno dnevno treba da jade 364g. So isto takvo prebaruvanje mozes da gi proveris site hrani koi se sozvakani vo temata za hrani, taka da jas nema da ti navedam brend. Si znaes kolku ti e dolga cergata, pa taka ke si hi istegnes nozete.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
So edno prebaruvanje najdov deka Royal Canin Medium Adult, za kuce od 25kg sto e premnogu aktivno dnevno treba da jade 364g.
Интересен бренд наведе, а знаеш дека секоја храна има различно дозирање, а тука имаш и возраст, тежина и слично.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Интересен бренд наведе, а знаеш дека секоја храна има различно дозирање, а тука имаш и возраст, тежина и слично.
И што е најважно а никој не му посветува внимание,која количина на измет ке исфла кучето.Тука ројал канинот ти е убедливо најдобра
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
И што е најважно а никој не му посветува внимание,која количина на измет ке исфла кучето.Тука ројал канинот ти е убедливо најдобра
Да, а во светот ја сметаат за една од полошите.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Да, а во светот ја сметаат за една од полошите.
Не мислев тука во Македонија,туку по тоа прашање.Која количина од храната што ке ја внесе кучето ке се впие во организмот а колку ке исфрли во вид на измет.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Интересен бренд наведе, а знаеш дека секоја храна има различно дозирање, а тука имаш и возраст, тежина и слично.
Ne znaev. Ne si cital dobro sto ti e napisano. A kako za primer, za nekoj i TOW i Orijen se najlosi.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Ne znaev. Ne si cital dobro sto ti e napisano. A kako za primer, za nekoj i TOW i Orijen se najlosi.
па што не зеде за пример некоја од нив? некои или некој?
Автоматски споено мислење:

Не мислев тука во Македонија,туку по тоа прашање.Која количина од храната што ке ја внесе кучето ке се впие во организмот а колку ке исфрли во вид на измет.
ти со што го храниш твоето?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
па што не зеде за пример некоја од нив? некои или некој?
Автоматски споено мислење:


ти со што го храниш твоето?
Со варено пилешко или мисиркино претежно,чувам 4.Од време на време им давам да се омрсат со телешко.Сува не јадат,ама знам дека пријател што е главен на комисија за набавка во армија и полиција ми кажа дека тоа прво гледаат
Автоматски споено мислење:

Сува храна нејкат да видат,најверојатно ги прејадував со неа па им беше тешко и створија одбојност
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Со варено пилешко или мисиркино претежно,чувам 4.Од време на време им давам да се омрсат со телешко.Сува не јадат,ама знам дека пријател што е главен на комисија за набавка во армија и полиција ми кажа дека тоа прво гледаат
исто така мене ми препорачаа храна што ја давале на кучињата во армијата и полицијата па разви кучето мое алергиска реакција, пола крзно му испадна.
ако имаш време да готвиш - супер е тоа. и јас би играл така, ама немам време а и не знам како оди тој начин на хранење
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
исто така мене ми препорачаа храна што ја давале на кучињата во армијата и полицијата па разви кучето мое алергиска реакција, пола крзно му испадна.
ако имаш време да готвиш - супер е тоа. и јас би играл така, ама немам време а и не знам како оди тој начин на хранење
Моите се пензионери они се занимаваат со таква дејност,прехрана на животните.Имам и една сума мачки
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
тоа е друго.
Да видиш шпагети како лупаат,полудуваат :pos: најдобро е со сува храна да се храни куче,ама го испуштивме возот.Нив ги занима што јадат лугето.А седнеме да јадеме директно у очи те гледаат и се оближуваат.Се упропастија
Автоматски споено мислење:

Од готвено што јадат имаат мек измет и тоа е многу голем проблем
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Да видиш шпагети како лупаат,полудуваат :pos: најдобро е со сува храна да се храни куче,ама го испуштивме возот.Нив ги занима што јадат лугето.А седнеме да јадеме директно у очи те гледаат и се оближуваат.Се упропастија
Автоматски споено мислење:

Од готвено што јадат имаат мек измет и тоа е многу голем проблем
не знам шо да речам
ние имаме уште една цела вреќа, па ќе сменам постепено на нешто поефтино
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
не знам шо да речам
ние имаме уште една цела вреќа, па ќе сменам постепено на нешто поефтино
Види ги таблиците и ознаките на амбалажата,некогаш поскапата испаѓа поевтина
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Види ги таблиците и ознаките на амбалажата,некогаш поскапата испаѓа поевтина
во мојот случај не е баш така.

некој ми рече давај поскапа додека порасне кучето.
сметам дека после 2 години може да намалам со скапата храна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom