Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Денес за првпат видов улично кучиња да не нападнат домашно кученце, а да го следат. Цело време сум имал случаи мои и на пријатели да нападнат или бар да заржат на домашно куче, нели дека им стапнува во територија, ама овојпат ништо само одеа по него и го следеа, и тоа не одеа 1 или 2 кучиња туку 7. Дури и јас се преплашив кај ќе бегаме ако ни рипнат одеднаш, буквално заобиколени од улични големи кучиња, ама не нападнаа, само се лепеа. :D
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Денес за првпат видов улично кучиња да не нападнат домашно кученце, а да го следат. Цело време сум имал случаи мои и на пријатели да нападнат или бар да заржат на домашно куче, нели дека им стапнува во територија, ама овојпат ништо само одеа по него и го следеа, и тоа не одеа 1 или 2 кучиња туку 7. Дури и јас се преплашив кај ќе бегаме ако ни рипнат одеднаш, буквално заобиколени од улични големи кучиња, ама не нападнаа, само се лепеа. :D
Јас го имам истиот проблем и многу се нервирам поради тоа... но, не дозволувам да одат по мене. Си го кревам кучето во раце и ги бркам уличниве кучиња. Не се плашам да не ми скокнат или да ме нападнат, ако се плашам, прво моето куче ќе реагира, а тие по него и ќе ме нападнат и мене и кучето.[DOUBLEPOST=1403502207][/DOUBLEPOST]
За 2 месеци ке донесам кученце дома, и сакав да прашам кај кој ветеинар да го носам имате ли некои предлози како и адреси :), а и дали имате некое искуство и какво со ветеринарот д-р Марин Величковски кај Корчагин што се наоѓа???
Една роднина го носеше кучето кај него и колку што ми го опиша, солиден ветеринар ми изгледа. :) Мислам дека тој е еден од подобрите ветеринари во Скопје.
Јас моето куче го носам кај д-р Диме Велковски и презадоволна сум од неговата работа!
Адреса: Општина Центар , населба Капиштец , улица Антон Панов бр.22.
Контакт: 070 23-43-23
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
25
Обавезно, јас ќе ја исконтактирам другарка ми на кој начин она го чуваше кучето, па ќе споделам со тебе без проблем. Само се надевам дека се ќе пројде брзо и безболно. И би ти советувала што и да е да не се откажуваш до последен момент. Чуда стварно знаат да се случуваат и во ситуации кога сите ветеринари би кренале раце, верувај.
Пред 3 дена успешно е завршена операцијата проблемот е што не е 100% изваден туморот само 70% имаше пристап до него останатиот дел беше ризично да се вади заради синусите.. Е сеа има ризик зошто ако е од поопасниот вид може да му порасне пак за 1 месец многу побрзо и поголем ако не е таков ќе нема опасност.. Па ке видиме што ке каже времето . Ако не е проблем пиши ми кога ке можеш за исхраната.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Не знам точно до детал ама од прилике иде вака-
Кошта некаде 250 евра.
Треба да се испрати крв од кучето на тестирање во (?) Грција или Словенија, бидејќи кај нас нема такви лаборатории.
Претходно треба редовно да е третирано од паразити, како и да ги има примено сите вакцини..
Чип обавезно.
Главен предуслов е да е комплетно здраво.
Во било која ветеринарна установа можат да ти излезат во пресрет и да ти помогнат со процедурата, а воедно и да испратат крв на тестирање.
Пасош се вади кај ветеринар, кошта не повеќе од 20ЕУР. Ако сакаш кучето да го носиш во земјите од ЕУ, треба да направиш титар тест (кој можно е да кошта побајаѓи). Со титар тестот се докажува дека кучето примило вакцина против беснило, и дека се развиле антитела во организмот, а не ја примило само "на хартија". Немам искуство дали секогаш бараат титар тест за ЕУ, но знам дека во МКД бараат пасош и чип (испробано, иако во закон стои дека мора и титар да имаш, а и лично разговарав со одговорни лица од агенција за ветерина и храна, во спротивно треба кучето да е во карантин и вет да дојде после 1 месец на увид).[DOUBLEPOST=1403525872][/DOUBLEPOST]Би сакал да ги прашам поискусните љубители на кучиња (ако има и некој дресер, уште подобро). Како да го научам кучето да не зема храна од земја или од друг човек?
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Пасош се вади кај ветеринар, кошта не повеќе од 20ЕУР. Ако сакаш кучето да го носиш во земјите од ЕУ, треба да направиш титар тест (кој можно е да кошта побајаѓи). Со титар тестот се докажува дека кучето примило вакцина против беснило, и дека се развиле антитела во организмот, а не ја примило само "на хартија". Немам искуство дали секогаш бараат титар тест за ЕУ, но знам дека во МКД бараат пасош и чип (испробано, иако во закон стои дека мора и титар да имаш, а и лично разговарав со одговорни лица од агенција за ветерина и храна, во спротивно треба кучето да е во карантин и вет да дојде после 1 месец на увид).[DOUBLEPOST=1403525872][/DOUBLEPOST]Би сакал да ги прашам поискусните љубители на кучиња (ако има и некој дресер, уште подобро). Како да го научам кучето да не зема храна од земја или од друг човек?
Може изгледа глупо ова што ќе ти го кажам но всушност тоа е: така што саканото дејство ќе го наградиш, а несаканото ќе го сопреш и оневозможиш. По двор или на некое игралиште расфрлај храна. Стави го кучето на поводник и шетајте. Намерно минувај блиску до храната и кога ќе се повлече код неа ќе го потегнеш назад и употреби гласовна команда. Кај мене тоа е ФУИ. Е сеа во зависност од тоа колку ти е инатливо кучето ќе зависи колку брзо ќе сконта. Повторувај го тоа се додека не добиеш посакуван резултат. Кога ќе добиеш= ќе го наградиш( со себе ќе имаш некое мевце или слично). Исто можеш и со човек да го правиш. Само да знаеш ќе ти треба многу трпение. Среќно!
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
834
Поени од реакции
1.280
Земав пред неколку недели лабрадор(ж).Стандарден проблем , моча и кака по дома.Некој совет како ред да направам.Ја карам ама џабе.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Земав пред неколку недели лабрадор(ж).Стандарден проблем , моча и кака по дома.Некој совет како ред да направам.Ја карам ама џабе.
Мораш најмалку на 3-4 саати да ја вадиш надвор исто така веднаш штом ќе се разбуди, барем еднаш во ноќта, 5-10 до 15 минути после јадење, и пред спиење, најважно е да направиш некој распоред и да го следиш(зашто доколку малку го промениш повторно може да земе и да моча/кака по дома), се разбира на почеток ќе имаш вакви ситуации но не толку колку сега. Кученцето во зависно од тоа колку е старо + 1 толку може да издржи, ако е 3 месеци, може да издржи 4 саати не повеќе.

Се надевам дека ти помогнав малце :D
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Здраво на сите.)
Имам хаска стара 50 дена. Веќе 4 дена има течна столица и премногу пати во денот оди (6/7) што е премногу за нејзина возраст. Бев на ветеринар денес по 3т пат одкако се случи ова и кажаа воспалени анални жлезди, и боцкања и слично.

Е сеа сакам да прашам, точно пред пет дена ја доби првата вакцина, при мерењето на температурата на кутрето (вработениот) без осет и грижа нагло го стави топломерот по што почна многу да квиче кутрето, дали има шанси при тој „удар“ да е настанато, пошто после вакцината (кажаа не било реакција од неа) да се случува ова.

Од храната не е, пошто му давам од 150 до 200 грама дневно кучешка храна (секако со одредени т.н ужинќи мали коскички за челичење на заби)


И другото прашање во врска со кутрето ми е, колку калциум се дава на 4кг кутре, едниот доктор на смена ми вели пола апче, а другиот две на ден. Ја знам дека здравство наше е за никаде, ама и нивното било у пм.
Фала :)
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
834
Поени од реакции
1.280
Мораш најмалку на 3-4 саати да ја вадиш надвор исто така веднаш штом ќе се разбуди, барем еднаш во ноќта, 5-10 до 15 минути после јадење, и пред спиење, најважно е да направиш некој распоред и да го следиш(зашто доколку малку го промениш повторно може да земе и да моча/кака по дома), се разбира на почеток ќе имаш вакви ситуации но не толку колку сега. Кученцето во зависно од тоа колку е старо + 1 толку може да издржи, ако е 3 месеци, може да издржи 4 саати не повеќе.

Се надевам дека ти помогнав малце :D
Ке пробам , само ветеринарот ми кажа да не ја шетам на сонце.И тоа време претежно врши нужда дома.
 
L

Lu

Гостин
Здраво на сите.)
Имам хаска стара 50 дена. Веќе 4 дена има течна столица и премногу пати во денот оди (6/7) што е премногу за нејзина возраст. Бев на ветеринар денес по 3т пат одкако се случи ова и кажаа воспалени анални жлезди, и боцкања и слично.

Е сеа сакам да прашам, точно пред пет дена ја доби првата вакцина, при мерењето на температурата на кутрето (вработениот) без осет и грижа нагло го стави топломерот по што почна многу да квиче кутрето, дали има шанси при тој „удар“ да е настанато, пошто после вакцината (кажаа не било реакција од неа) да се случува ова.

Од храната не е, пошто му давам од 150 до 200 грама дневно кучешка храна (секако со одредени т.н ужинќи мали коскички за челичење на заби)

И другото прашање во врска со кутрето ми е, колку калциум се дава на 4кг кутре, едниот доктор на смена ми вели пола апче, а другиот две на ден. Ја знам дека здравство наше е за никаде, ама и нивното било у пм.
Фала :)
Како прво, кажи ми кој дехидрат го користиш ?
Бидејќи течна столица може да има од неквалитетен дехидрат, или пак организмот да не го прифаќа тој дехидрат, и неможе убаво да се свари и да се искористи, и затоа го исфрла во течна столица.

Во врска со калциумот ... зависи од самиот состав на калциумот, на секоја опаковка пишува по колку да се дозира, има некои калциуми што се дозираат по 1 таблета на 5 кг. телесна тежина на кучето, има исто калциуми што се дозираат по 1 таблета на 10 кг. телесна тежина на кучето ... затоа најубаво прочитај си на самата опаковка од калциумот, си пишува упатство по колку да дозираш.

Инаку има калциуми кои што се со послаб квалитет, како на пример што е Sanal.
Јас би ти го препорачала Калциум Мултивит, има навистина квалитетен состав, еден од најквалитетните калциуми е што можеш да ги купиш во Македонија.
И плус во самиот негов состав има Холекалциферол ... тоа е супстанца која што ги сврзува калциумот и фосфорот.
Калциум Мултивит се продава во Пет Шоповите, го има во Фауна, Петсаплајс и др. пакувањето е 50 таблети, 350 - 450 денари кошта.
Се дозира 1 таблета на 10 кг. телесна тежина ... односно за Хаската твоја ќе треба пола таблетка дневно.

Еве ти слика да видиш како изгледа :)

 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Пред 3 дена успешно е завршена операцијата проблемот е што не е 100% изваден туморот само 70% имаше пристап до него останатиот дел беше ризично да се вади заради синусите.. Е сеа има ризик зошто ако е од поопасниот вид може да му порасне пак за 1 месец многу побрзо и поголем ако не е таков ќе нема опасност.. Па ке видиме што ке каже времето . Ако не е проблем пиши ми кога ке можеш за исхраната.
Кажи што тип на тумур е, резултатите од биопсијата.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Може изгледа глупо ова што ќе ти го кажам но всушност тоа е: така што саканото дејство ќе го наградиш, а несаканото ќе го сопреш и оневозможиш. По двор или на некое игралиште расфрлај храна. Стави го кучето на поводник и шетајте. Намерно минувај блиску до храната и кога ќе се повлече код неа ќе го потегнеш назад и употреби гласовна команда. Кај мене тоа е ФУИ. Е сеа во зависност од тоа колку ти е инатливо кучето ќе зависи колку брзо ќе сконта. Повторувај го тоа се додека не добиеш посакуван резултат. Кога ќе добиеш= ќе го наградиш( со себе ќе имаш некое мевце или слично). Исто можеш и со човек да го правиш. Само да знаеш ќе ти треба многу трпение. Среќно!
Не сум до толку лаик, пробано е тоа ама лакомоста победува. Отидов и level up, фрлив во двор салама намачкана со лута пиперка. Резултатот: си ги изеде двете парчиња салама без око да и трепне ( 1:0 за неа). Друга некоја техника?
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Ке пробам , само ветеринарот ми кажа да не ја шетам на сонце.И тоа време претежно врши нужда дома.
Ништо нема да му биде од 5-10 мин надвор и во најжешкото, а и плус нема да му требаат толку само што ќе го изнесеш тоа си знае,а ако не помага ни тоа тогаш фати ја на дело и крени ја таа ќе престане во момент кога ќе ја кренеш, и трчаш надвор :) само најважно е кога ке се измоча/изкака надвор да ја наградиш тоа претходно заборавив да ти го кажам :)
Со среќа :D
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
25
Кажи што тип на тумур е, резултатите од биопсијата.
Не направивме биопсија, зошто ми беше скапо и затоа го опериравме само. Диме ми рече дека и немам потреба зошто ако е лошо ке покаже со време ке порасне пак многу повеќе и побрзо и би живеел 2 месеца највеќе..Сеа редовно го носам на контрола
Кажи што тип на тумур е, резултатите од биопсијата.
Не направивме биопсија тоа беше предлог на Диме и башка не бев толку финансиски подготвен и за операција и за биопсија мислам дека операцијата беше побитна па тумурот сам ке покаже со време каков е ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom