Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Фала ви за советите и на тебе и на Пепа утре е закажано ренген снимањето и после тоа ке се прави биопсија, денес бевме во ветеринарен центар кај Диме, рече да ги види ренген снимките и зависи што ќе кажат резултатите од биопсијата највероватно ке може да го оперира... Ке ги споделам резултатите од биопсија деновиве, и ке ми кажеш што како околу исхраната.
Обавезно, јас ќе ја исконтактирам другарка ми на кој начин она го чуваше кучето, па ќе споделам со тебе без проблем. Само се надевам дека се ќе пројде брзо и безболно. И би ти советувала што и да е да не се откажуваш до последен момент. Чуда стварно знаат да се случуваат и во ситуации кога сите ветеринари би кренале раце, верувај.
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
25
Обавезно, јас ќе ја исконтактирам другарка ми на кој начин она го чуваше кучето, па ќе споделам со тебе без проблем. Само се надевам дека се ќе пројде брзо и безболно. И би ти советувала што и да е да не се откажуваш до последен момент. Чуда стварно знаат да се случуваат и во ситуации кога сите ветеринари би кренале раце, верувај.
Никако не се откажувам Др.Диме е 7ми ветеринар што го посетувам и е единствен што ми рече дека може да се среди, а останатите кренаа раце. И јас се надевам и верувам во истото се до последен момент.. Ти благодарам па ќе ти пишам што како се случува .
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Може некој да ми каже како да ја научам мојава да оди на поводник?:unsure: На прва проба земав грицки за кучиња и мислев ќе оди нормално. Но таа само се влече назад и мавта со главата. Ако и’ дадев грицката да ја мириса, ќе одеше... сега почна и да го каса поводникот и си игра со него. Сакав на дресер да ја однесам, ама мајка ми ми кажува дека ќе сум ја научела сама.:mad: Сум се родила јас како дресер на кучиња!:cuc: Исто така дали ќе биде добро да купам такво едно горчливо што се става на места кај што не треба да ги гризе, на пример на поводникот?
Стварно не знам што за правам веќе... мајка ми сака да ја научам само со грицки, а за мене тоа не е возможно!:( Гледав 1000 видеа за шетање на куче и џабе, не прават кучињата како мојава, за да можам да ја научам.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Имаме малтезер 1 год. стар со педигре, и бараме женка за парење ако има некој нека пише
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
43
Поени од реакции
9
Кој се симтомите на затруено куче? (Забрзано дишење и повраќање)?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Кој се симтомите на затруено куче? (Забрзано дишење и повраќање)?
пена или недифинирана смеса од уста, анус, тресење, крв од уста/очи/нос, превртување очи, грчење на мускули...
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Добро е, се научи и оди како што треба!:D Не влече, само застанува на некои места да подушка и толку. Ако го отклучам поводникот (купивме еден што се вади 4 метра) пак ме следи и ретко да залута.:) А, да, се одвикна и од гризење на поводникот.:cool: Што сум си горда кога ќе видам некој што има куче што тегне како лудо, а моето е тотална разлика.:pipi: Цело време уз нога оди.:rolleyes:
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Какво куче би ми препорачале за во стан? Се мислам за бигл, но гледам дека имало специфичен мирис и дека е тврдоглаво, некоја предлог?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Какво куче би ми препорачале за во стан? Се мислам за бигл, но гледам дека имало специфичен мирис и дека е тврдоглаво, некоја предлог?
Па, најдобро куче е Пудлата во овој случај... минијатурна или џуџеста. Тие се многу умни, не мирисаат, не пуштаат влакна и се хипоалергични. (не предизвикуваат алергија) А, тие што не се хипоалергични, мислам дека мирисаат повеќе и јас тие не ги препорачувам за во стан...
Инаку, јас пред 5 дена купив Ердел териер и тоа е хипоалергично и не мириса на куче (освен нејзиниот здив... катастрофа мириса од меленото месо што го јаде).
И добро размисли пред да земаш куче и да го ќуваш во стан. Јас пред 3 дена имав лошо искуство... многу лошо. Кога излегов од соба цел стан беше со измет... на секаде измет.:sick: Од тогаш ја чуваме пред врата и полесно се истренира на хигиенските навики. :)
Сега има стекнато хигиенски навики, но може да се случи да изврши нужда пред врата ако не е изнесена надвор или ако ни се налути да се одмазди...:свиркам:
Но, сега кога ја караме се повлекува и не слуша.:)
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
1
Здраво,мене ме интересира каде во Скопјево може да се најде огрлица Ескалибур(слушнав дека ја има најблиску во Солун,но сепак да прашам можеби некој ја донел)

И првпат ќе одам на одмор за 2 дена со моето куче на море,може ли совети?Што да понесам за секој случај,каков вид антибиотик,нешто за недај боже,на што да обрнам внимание? Фала многу :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Здраво,мене ме интересира каде во Скопјево може да се најде огрлица Ескалибур(слушнав дека ја има најблиску во Солун,но сепак да прашам можеби некој ја донел)

И првпат ќе одам на одмор за 2 дена со моето куче на море,може ли совети?Што да понесам за секој случај,каков вид антибиотик,нешто за недај боже,на што да обрнам внимание? Фала многу :)
Скалибор, не Eскалибур, ама не е битно, во мкд нема да ги најдеш никаде, забранети се за увезување.
Има еден дечко на почеток на сезона ги носи, ама ограничен број и не верувам дека има уште останато.Јас годинава земав од нив за прв пат, до сега редовно користев Киллтих или така нешто, огрлици од Баерн и беа одлични. Неможам да кажам дека Скалибор не се добри, ама некако подобри резултати имав со другите.
Сепак без разлика дали е огрлица или е ампула многу влијае и типот на кожа. Некој имаат одлични резултати и со ампули, што не е случај со моиве миленици.
Ако неможеш да најдеш Скалобор за да пробаш со него, топло ти ги препорачувам овие од Баерн достапни се во скоро секоја ветеринарна амбуланта.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
1
Баш таква и купив на Баерн,и планирам да и ја ставам на одмор.Зашто имаме и ампула ставено ама ова како плус заштита.Ја сакам оваа Скалибор само поради тоа што наводно и комарци одбивала,а нели тие можат болест да пренесат на кучињава и поради тоа сакав да и купам Скалибор.
Ако може контакт од дечкото ако имаш ако не ти е мака,за да прашам за секој случај да не има останато нешто ако не здравје.

Исто ако може и некој совет плус за одмормов во Грција,зашто искрено многу ми е страв како ќе поминеме.Да знам што антибиотици да земам за секој случај и слично на што да внимавам. Фала многу
И да да не знае некој пет амбуланта каде има на Првиот крак,бидејќи барав на нет али не најдов,не за друго за недај боже...Фала :))
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Баш таква и купив на Баерн,и планирам да и ја ставам на одмор.Зашто имаме и ампула ставено ама ова како плус заштита.Ја сакам оваа Скалибор само поради тоа што наводно и комарци одбивала,а нели тие можат болест да пренесат на кучињава и поради тоа сакав да и купам Скалибор.
Ако може контакт од дечкото ако имаш ако не ти е мака,за да прашам за секој случај да не има останато нешто ако не здравје.

Исто ако може и некој совет плус за одмормов во Грција,зашто искрено многу ми е страв како ќе поминеме.Да знам што антибиотици да земам за секој случај и слично на што да внимавам. Фала многу
И да да не знае некој пет амбуланта каде има на Првиот крак,бидејќи барав на нет али не најдов,не за друго за недај боже...Фала :))
Пиши му на Митко тој има околувратници. Инаку антибиотици нема да земаш но иди кај ветеринароти консултирај се за антихистаминици. Покрај морето има многу инсекти и животинки а куче како куче се да душне и гризне. Пострашна е анафилаксата од било која настинка.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Ne mu treba Mitko, stom odi vo Grcija, ke si zeme Skalibor od tamu. Inaku kako EU zemja (i razlicno nivo na bezobraznost na granicnite sluzbenici) za da go nosis kuceto tamu ti treba da ima mikrocip, pasos i titar test za besnilo. Sekako bidejki Grcite pred da se Evropejci, se pred se Balkanci, moze i nisto da ne ti pobaraat od dokumentacija za kuceto a moze da ti se padne i nekoj revnosen seznajko i da te vrati doma. Bolestite sto mozat da gi dobijat kucinjata ne gi prenesuvaat samo komarci, tuku i musicki a nemora da si vo Grcija da gi dobie, gi ima i vo Makedonija.:cautious: Zatoa treba da se prevzemaat site merki za pretpazlivost za zastita na milenicite. Ne e loso da nosis cink-vitaminska mast ,peroksid i antibiotska krema za sekoj slucaj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom