Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
26 јуни 2012
Мислења
89
Поени од реакции
57
има габи кај ушите, му земаа примерок и ми рекоа нешто као дека не се активни и само да го банјам со еден шампон, а во мегу време по пат на елиминација да пробам да откријам на што е алергичен, се исфрла на стомакот и "мишките", и од денес го ставив на диета само риба ке јаде , бидејки на тоа скоро невозможно било да е алергичен, па ке видиме за некој ден каква ке биде ситуацијава... иначе цел живот изглеа ке треба да се мачи со алергијва -.-
Ако си сигурен дека е алергија таа не значи дека е само од храна,може да биде од се и сешто,на што лежи животното(синтетика,волна) предизвикуваат алергија ,ако го чувш дома можно е на детергенти за перење де е алергичен,во двор на некои треви и сл.Во однос на храната има комерцијални хипоалергочни храни кои мислам дека би те коштале поевтино отколко секој ден да го храниш со риба.Не знам за што ти дале шампон дали за габи или евентуално да се елиминира шуга за секој случај,габичната инфекција можеш да је третираш со канестен(крема ја има во хумани аптеки 2-3 пати на ден едно 10-15 дена тоа с е упорни инфекции и често занат да рецидивираат).
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Онака ми текна, па си викам дека тука е идеално место да прашам.
Можда ќе звучи малку глупаво прашањето, али ме интересира.
Зошто кучињата, а и општо и кај други животни имам забележано, баш пред да се сменува времето т.е. пред да врне дожд/снег си ги лижат нозете? Зошто? Чувствуваат некаква болка или како кај луѓево нели ако имаш скршеница баш на тоа место те врти кога менува времето... ?
 
Член од
9 август 2012
Мислења
18
Поени од реакции
13
Јас имам 3 кучиња,2 шарпланинци и едно мешанче мала сорта што го прибрав од улица.Го чувам во двор,но фала богу има кров над глава и храна.Шарпланинецот ми е 4 години и е на плевната,а шарпланинката е многу стара 9 години и ги немам видено одамна.Кучето што го чувам дома е 5 месеци и се вика Пипил. Ептен сум загреан по нив :D
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Дали некој може одприлика да ми каже, кога е сезона на парење на кучињата? или па за секое куче е индивидуално, и дали зависи од расата!:icon_lol:
Мојата кучка запозна еден уличен шизик, почнаа да одат на состаноци, тој идат да ја земат, немојме да ги одвоиме.... Пошто е голем љубител на опојни дроги (чоколадо, бананчиња, chocolade chip cookies), ја контролирав, па се мамеше некако ќе влезеше дома, ама сега она мојана ич не ме слушат, и покуша 2 пати да избега од дома со него! Сабајлето 1 км трчав по неа, по пиџами со ќеси колачина....сега нејќе ни за колаче да дојди дома! o_O
Чаре :cenzura:?
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
89
Поени од реакции
57
Дали некој може одприлика да ми каже, кога е сезона на парење на кучињата? или па за секое куче е индивидуално, и дали зависи од расата!:icon_lol:
Мојата кучка запозна еден уличен шизик, почнаа да одат на состаноци, тој идат да ја земат, немојме да ги одвоиме.... Пошто е голем љубител на опојни дроги (чоколадо, бананчиња, chocolade chip cookies), ја контролирав, па се мамеше некако ќе влезеше дома, ама сега она мојана ич не ме слушат, и покуша 2 пати да избега од дома со него! Сабајлето 1 км трчав по неа, по пиџами со ќеси колачина....сега нејќе ни за колаче да дојди дома! o_O
Чаре :cenzura:?
Циклусот кај кучките е на секој шест месеци одприлика,значи два пати годишно.
PS.немој во никој случај да ја лажеш и даваш чоколадо нити пак работи кои содржат какао,би се изненадил ако ти кажам дека се токсични за нив.:confused:
 
Член од
13 август 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Се регистрирав на Кајгана само за да ви се пофалам :) ..... имам кученце од раса кана корсо и можам само убави зборови да напишам за моето куче Бони ... премногу е послушна, мила и паметна .... до сега не сум чувала некое животно дома .... ова е нешто ново за мене и можам да кажам дека сум задоволна .... не сум само јас задоволна туку и останатите членови на моето семејство се задоволни ... :) ... па ако има уште некој што чува од таа раса на кучиња за да размениме мислења .... :)
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Кане Корсо жолт со врвно педигре слободен за парење , стар 2 години оценет одлично, золт со црна муцка,
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3
Поени од реакции
1
ДА се вметнам и јас сега во темава... Колку што можев да видам многу корисни работи можат да се научат од тоа што се зборувало минативе 4-5 години овде. Да праша дали некој знае која е добра возраст за кучето да носи ремче и дали има некоја препорака во врска со првото ремче. Имам белгиски малиноа 37 денови е уште маалку ќе ја примиме и првата вакцина итн. Се што знаете плус за оваа раса на кучиња а би било корисно за мене би ви бил благораден доколку го споделите бидејќи не средтнав нешто конкретно за мојава раса... Однапред ви благодарам и продолжуваме да се дружиме...
 

Night

Husky King
Член од
22 август 2012
Мислења
9
Поени од реакции
2
Bi sakal da kupam edno malecko haski , ne mi e vazno masko zensko, jas se ponasham kon site haski isto ( so ljubov), takada moze da e bilo kakvo, samo haski da e. Ne mora da ima vakcina, revakcina, ili da bide procisteno od bakterii i paraziti, bidejki jas toa vednas ke go sredam. I isto taka ne mora da ima pedigre, bidejki ne mi e za na izlozbi itn. Samo da e haski, toa mi e povejke od dovolno. Samoooo... Bidejki sum maloleten budzetot mi e mal... 3500 den...:unsure: Se nadvam ima nekoj darezliv...
 
Член од
7 март 2011
Мислења
35
Поени од реакции
25
Незнам дали е ова вистинска тема за ова прашање но незнам каде да го поставам на друго место. Значи барам некој од Куманово кој деновиве ке доаѓа за Скопје за да ми донесе куче од Куманово. Кученцето е од расата германски птичар и е старо еден месец. Треба да го земам деновиве но не сум во можност да отидам до Куманово па затоа барам некој да ми излезе во пресрет и да ми помогне , а јас ке платам за трошоците (бензин и др.) . Кој е во можност нека ми прати приватна порака . Поздрав
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Bi sakal da kupam edno malecko haski , ne mi e vazno masko zensko, jas se ponasham kon site haski isto ( so ljubov), takada moze da e bilo kakvo, samo haski da e. Ne mora da ima vakcina, revakcina, ili da bide procisteno od bakterii i paraziti, bidejki jas toa vednas ke go sredam. I isto taka ne mora da ima pedigre, bidejki ne mi e za na izlozbi itn. Samo da e haski, toa mi e povejke od dovolno. Samoooo... Bidejki sum maloleten budzetot mi e mal... 3500 den...:unsure: Se nadvam ima nekoj darezliv...
Има хаски за 3000 без педигре, може и твоите да ти помогнат во буџетот не само да земеш куче па после проблеми дома да имаш они да не го сакат, зошто стварно е напорна и хиперактивна расава и треба многу трпение воопшто за било кое мало куче. И не е скапо само расата туку после сетоа тоа огледување,
храна за куче -мин 500 денари јуниор месечно
1500 - 3 вакцини
после на една година и ваквината против беснило 400-500
Храната како расте јаде многу од 2000 па нагоре за месец дена.
И сите тие мали ситни работи како четки, шампони, грицки, витамини итн итн.

:)
 

Night

Husky King
Член од
22 август 2012
Мислења
9
Поени од реакции
2
Има хаски за 3000 без педигре, може и твоите да ти помогнат во буџетот не само да земеш куче па после проблеми дома да имаш они да не го сакат, зошто стварно е напорна и хиперактивна расава и треба многу трпение воопшто за било кое мало куче. И не е скапо само расата туку после сетоа тоа огледување,
храна за куче -мин 500 денари јуниор месечно
1500 - 3 вакцини
после на една година и ваквината против беснило 400-500
Храната како расте јаде многу од 2000 па нагоре за месец дена.
И сите тие мали ситни работи како четки, шампони, грицки, витамини итн итн.
Znaes, mene mi e vazno samo da go kupam za tie pari... No
vakcinite, procistuvanje itn. toa moite ke go platat takada ne me zagrizuva niso vo vrska za parite osven kupuvanjeto... Isto taka jas porano imav samo 1 haski , masko, so povejke crno i plavi ocinja, no go imav samo 2 meseca i potoa mi go zgazija so kola...:place: No sepak tie 2 meseca mi bea dovolno za da se zapoznaam so rasata haski i imam ostanato za timarenje nekoi ceslinja pomali i eden pogolem furminator i 2-3 kaiski od minatoto haski i edna kaiska za protiv krlezi i bolvi, a samponcinja neam, no znam edni kvalitetni za kucinja, taka da jas bi mu pruzil griza i ljubov na nego povejke otkolku sto se grizam i za samiot sebe...No sepak prvo ke treba da go najdam...:(
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
25
МИ ТРЕБА ПОМОШ ОКОЛУ ГРИЖА И ХРАНЕЊЕ НА КУТРИЊА СТАРИ 6 ДЕНА ГИ ОДЕЛИВ ОД МАЈКАТА ЗОШТО ПОЧНА ДА ГИ НАПАЃА И МИ ОСТАНА ЈАС ДА СЕ ГРИЖАМ ЗА НИВ,АКО ИМА НЕКОЈ СЛИЧНО ИСКУСТВО НЕКА СПОДЕЛИ МНОГУ БИ МИ ЗНАЧЕЛО :)
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.082
Добро има некој којшто знае да ми каже некоја информација плус за кутрево . .


 

Kajgana Shop

На врв Bottom