Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
2 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
2
Поради проблеми со панкреас кучето со години ја поднесува само оваа храна, а повраќа се останато.
Моментално ја нема на лагер и нема да ја има минимум 2 недели до месец. Јас имам уште за некој ден.

Ептен би помогнало ако некој ја има истата храна и да му купам колку што може да оддели макар и 1кг, 2... Во најдобар случај 4-5кг ќе не покријат целосно.

https://www.bonacibo.com/bc-adult-dog-form/
 
Член од
6 март 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво! обидете се да барате на Интернет или онлајн продавница за миленичиња
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
910
Поени од реакции
1.477
Ама реклама си напраивте xD
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Nekoj preporaka za pekinezeri od Skopje, koj ima mali da se kupi?
 
Член од
22 мај 2023
Мислења
53
Поени од реакции
98
Zdravo

Imam kuche, okolu 2 godini. Ulicharche, pred okolu 2 godini gi najdov 3 epten mali pred zgrada, gi zedov 3te i samo ova uspea da prezivee. E sea, go vakcinirav, chipirav, iscistiv od paraziti i stekna higienska naviki, resivme da go zadrzime. Edvaj togas ja ubediv zena mi da ne go kastrirame, deka e greota za kucheto itn. E sea, poslednive 2 nedeli kuchevo otkri deka vo zgradava kaj sto sme ima i drugo zensko kuche, pochnnuva da cimoli pred vrata tazno epten koga ke slusne deka se otvara vrata kaj niv itn, ama megjudrugoto i imase 3-4 incidenti vekje - pochna da mocha doma kaj shto stigne, sinoka konkretno 2 pati se izmochal na trosed i na fotelja(a pred toa doma ne sme imale nikakvi problemi po ova prashanje, se znae 2 pati na den se izleguva, togash e vreme za WC i se funkcionirashe okay). Isto primetiv i nadvor, mnogu povekje mocha nego pred toa. E sea, prashanjeto mi e, dali kastracijata e reshenie za problemite (bashka shto e napalen 1-2 pati nedeno, pa ni "skoka" na racete), deka ako se izmocha ushte 1 mislam deka zhena mi i dvajcata ke ne prati nadvor ili ke ne kastrira, ili mozhno e da ima i nekoj drug problem povrzan so mochnite organi?
Pozdrav
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
Некоја препорака за трењер-дресер или како веќе да го наречам сакам моето куче да го научи малку да се социјализира и сл. зборам за Скопје
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
821
Поени од реакции
290
Zdravo

Imam kuche, okolu 2 godini. Ulicharche, pred okolu 2 godini gi najdov 3 epten mali pred zgrada, gi zedov 3te i samo ova uspea da prezivee. E sea, go vakcinirav, chipirav, iscistiv od paraziti i stekna higienska naviki, resivme da go zadrzime. Edvaj togas ja ubediv zena mi da ne go kastrirame, deka e greota za kucheto itn. E sea, poslednive 2 nedeli kuchevo otkri deka vo zgradava kaj sto sme ima i drugo zensko kuche, pochnnuva da cimoli pred vrata tazno epten koga ke slusne deka se otvara vrata kaj niv itn, ama megjudrugoto i imase 3-4 incidenti vekje - pochna da mocha doma kaj shto stigne, sinoka konkretno 2 pati se izmochal na trosed i na fotelja(a pred toa doma ne sme imale nikakvi problemi po ova prashanje, se znae 2 pati na den se izleguva, togash e vreme za WC i se funkcionirashe okay). Isto primetiv i nadvor, mnogu povekje mocha nego pred toa. E sea, prashanjeto mi e, dali kastracijata e reshenie za problemite (bashka shto e napalen 1-2 pati nedeno, pa ni "skoka" na racete), deka ako se izmocha ushte 1 mislam deka zhena mi i dvajcata ke ne prati nadvor ili ke ne kastrira, ili mozhno e da ima i nekoj drug problem povrzan so mochnite organi?
Pozdrav
Kastracija ne e resenie za problemot so mocanjeto doma
Автоматски споено мислење:

Некоја препорака за трењер-дресер или како веќе да го наречам сакам моето куче да го научи малку да се социјализира и сл. зборам за Скопје
Imas poveke, prebaraj po internet. Samo da znaes, toa kosta.
 
Последно уредено:

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
657
Поени од реакции
329
да не знае некој дали кај нас има огледувачница на Old English Sheepdog (bobtail dog)? thanks
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.715
Поени од реакции
6.908
да не знае некој дали кај нас има огледувачница на Old English Sheepdog (bobtail dog)? thanks
Најдобрите одгледувачници за Бобтејл порано беа во Војводина. Не верувам дека многу се променило. Размисли уште еднаш дали ќе имаш време секојдневно да го четкаш и шеташ, или ќе си имате заедничка мака. Инаку, тоа се прекрасни кучиња
 
Последно уредено:

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
657
Поени од реакции
329
Најдобрите одгледувачници за Бобтејл порано беа во Војводина. Не верувам дека многу се променило. Размисли уште еднаш дали ќе имаш време секојдневно да го четкаш и шеташ, или ќе си имате заедничка мака. Инаку, тоа се прекрасни кучиња
Претпоставував дека србија е број еден ама си викам случајно и кај нас да нема некои добри, ама највероватно ако би зимал би идел до србија.. иначе за шетање не ми е проблем тоа усвари ми фали, ама за четкањево ќе е ново искуство за мене i guess :D бидејки до сега првото куче ми беше пит бул 12 години и 5 минути го четкав лагано :P
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.346
Поени од реакции
4.799
Претпоставував дека србија е број еден ама си викам случајно и кај нас да нема некои добри, ама највероватно ако би зимал би идел до србија.. иначе за шетање не ми е проблем тоа усвари ми фали, ама за четкањево ќе е ново искуство за мене i guess :D бидејки до сега првото куче ми беше пит бул 12 години и 5 минути го четкав лагано :P
Сакаш да причуваш два самоједи чисто за да видиш како е со чешлање :Р
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.715
Поени од реакции
6.908
ми рекоа дека бобтаил не се митарел - не пуштал влакна ко самојед :D
Не си свесен колку влакна ќе гледаш, ако не го четкаш редовно и темелно.
Убаво е лете да го шишаш. Ќе му олесни и нему и тебе. Три шишања = џемпер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom