Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
28 февруари 2023
Мислења
58
Поени од реакции
238
Здраво на сите, да ве прашам дали знаете кога ќе има излозби и каде?
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.865
Поени од реакции
1.964
Хело дечки. Ротфајлер бара женка за парење? Ако некој има или познава слободно ПП. На другар мој е ротот чисто како инфо нека стои :) IMG_2966.jpeg
 
Член од
8 септември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
The Chocolate Aussiedoodle , often referred to as the "Chocolate Australian Shepherd Poodle Mix," is gaining popularity among dog enthusiasts for its delightful combination of intelligence, charm, and distinctive chocolate-colored fur. In this article, we'll delve into the world of Chocolate Aussiedoodles, exploring their history, characteristics, care requirements, and why they make excellent companions for families and individuals alike.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.137
Поени од реакции
26.722
Добра регулација:
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.096
Значи за тоа прават место во затвориве.
Според ова пола држава треба да оди во затвор. Особено по селата.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.110
Поени од реакции
4.463
Значи за тоа прават место во затвориве.
Според ова пола држава треба да оди во затвор. Особено по селата.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Да треба, иако мое мислење е дека парично повеќе ќе им наштетиш одколку затвор.
Стави некоја луда сума за казна да видиш како ќе се опаметат луѓето. Сепак зимањето миленик и после некое време фрлањето на улица се може да кажеме главниот проблем за големиот број на кучиња скитници. Едноставно е ако не можеш да се видиш себеси како го чуваш тој миленик 10+ години зашто воопшто го зимаш?

Доста ги третираме како плишани играчки бе, ќе си поиграм малку со него па после на таван нека фаќа прашина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.137
Поени од реакции
26.722
Што е со агресијава?
Човеков не бегаше, навреме застана, не се однесуваше заканувачки. Буквално не знам што друго може овде човек да направи за деескалација. Дури ни газдите не направија разлика (за почетното спречување), кучињава не ги слушаат мислам дека и еден од газдите беше каснат за рака.

Луѓе што не можат да си ги контролираат и тренираат кучињата - не треба да имаат кучиња. Во дадена ситуација вакви кучиња можат озбилно да осакатат некој, дури и да убијат човек. За деца па да не зборуваме. Замисили си ги шеташ децата и ти се нафрла глутница крвожени кучиња.

Навистина што е работата, тренирани се да напаѓаат?
Во најголем број случаи кучињата не напаѓаат вака директно со касање. Приближување, лаење да, ама не и веднаш касање. Може некој да објасни?


 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Jas imam Japonska Akita
koga ja zedovme mi rekoa deka se dominantna i agresivna rasa i deka ne e preporaclivo za prvo kuce da se zeme akita.
Bozenstveni se!!!
Ja zedovme na 2 meseca,uste na 2rata nedela svati sto znaci zborot NE,sekogas e poslusna i umerena vo se.Ne se kacuva po krevet,nikogas ne ne razbuduva za igra,za nisto ne se nametnuva...
Po site komentari na pocetokot,bev strasno isllasena kako ke se spravime so nea i so nejziniot karakter,no so nejzino setanje i zapoznavanje na lugje koi cuvaat kucinja,svativ deka i karakterot na kuceto e biten(bez ogled na toa koja rasa e)no i odnosot i trudot oku kuceto.
Pocetokot e tezok...ama naj toplo preporacuvam ljubov i vnimanie za bilo koja rasa.
Ednostavno vnesuvaat mir i spokojstvo vo domot.

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Decki zdravo mozebi ne e za tuka ama da prasam nekoj slucajno da ne ima visok kukicka za malo kutre ulicno za zimava da ja projde ? Ili ete i da kupam za simbolicna cena
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
818
Поени од реакции
290
Што е со агресијава?
Човеков не бегаше, навреме застана, не се однесуваше заканувачки. Буквално не знам што друго може овде човек да направи за деескалација. Дури ни газдите не направија разлика (за почетното спречување), кучињава не ги слушаат мислам дека и еден од газдите беше каснат за рака.

Луѓе што не можат да си ги контролираат и тренираат кучињата - не треба да имаат кучиња. Во дадена ситуација вакви кучиња можат озбилно да осакатат некој, дури и да убијат човек. За деца па да не зборуваме. Замисили си ги шеташ децата и ти се нафрла глутница крвожени кучиња.

Навистина што е работата, тренирани се да напаѓаат?
Во најголем број случаи кучињата не напаѓаат вака директно со касање. Приближување, лаење да, ама не и веднаш касање. Може некој да објасни?


имаше некој порано напишано дека некои раси/мешанци ротирачката гума ја сфаќаат како закана
имаш улични што лаат по возила
 

Kajgana Shop

На врв Bottom