Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
20 април 2019
Мислења
58
Поени од реакции
21
Тоа ми беше муабетот, дали физички ќе му олесни на него ако го кастрираат, пошто мене жал ми е да го носам, ич не ми се носи, најмал проблем ми е да го шетам на 2 саати, живеам карши парк и цел дн се шета, многу е мирен и добар, воопшто не е агресивен освен кога ќе намириса женска, тогаш тотално му се менува карактерот и само на клецање мисли. :ROFLMAO:
Некои викаат со кастрација се прави само да нема плод а нагони и тоа мирисање пак ќе остане, и ако е така, да не го ни носам да се малтретира кутрето, други викаат веќе нема да мириса и да има такви нагони, стварно не знам што да правам, страв ми е да не го изреметам нешто, душа од кутре е.
После кастрација уште 6 месеци ќе има нагон. Потоа хормоните се смируваат. Ќе ти олесни и на тебе и на него. Ај замисли сега ти, 3 години секс да немаш, ниту дрк, како ќе се понашаш кога ќе видиш некоја со деколте, парфем заводлив, голо колено? Или ако играш за другиот тим, па маж? Ко манијак, нели?
Олесни му на кучето се ќе биде во ред досега 6 кучиња имам кастрирано се е супер.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.412
Поени од реакции
31.730
Не знам кај да пишам. Дај најдете ми ретриверче машко куче. Барам ни под дрво ни под камен има.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.345
Поени од реакции
10.174
Не знам кај да пишам. Дај најдете ми ретриверче машко куче. Барам ни под дрво ни под камен има.
Постојат 6 типа на ретривери, ама ти најверојатно мислиш или на ЛАБРАДОР РЕТРИВЕР или на ЗЛАТЕН РЕТРИВЕР, тие 2 се најпопуларни кај нас. Потенцирај, за полесно да најдеш :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.345
Поени од реакции
10.174
Сега ми излезе како нотификација, микс е, види го, клик.
Дечкото бара златен ретривер или лабрадор, ти му нудиш мелез :pos:
Плус од анима дунди, ќе го натераат да потпише 270 документи и секој ден ќе му одат дома да проверуват како е кучето.
 
Последно уредено:

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.808
Поени од реакции
9.399
Дали спремате домашна храна на кучето,ама мислам во поголеми количини за подолг период ,во случај ако не купувате готова храна ? Поскапено е доста во цени да се земе вреќа готова храна
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.412
Поени од реакции
31.730
Постојат 6 типа на ретривери, ама ти најверојатно мислиш или на ЛАБРАДОР РЕТРИВЕР или на ЗЛАТЕН РЕТРИВЕР, тие 2 се најпопуларни кај нас. Потенцирај, за полесно да најдеш :)
Златен. Сегде пишав по групиве нема, некои мешанчиња по 150 евра ги шибаат, или од Србија по 500 евра....
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.124
Поени од реакции
4.109
Златен. Сегде пишав по групиве нема, некои мешанчиња по 150 евра ги шибаат, или од Србија по 500 евра....
Веруј ми вреди да купиш куче од угледна одгледувачница, ако гледаш да земеш што поефтино ти гарантирам за 2 години по ветеринари ќе ги дадеш парите.

Истражи убаво, најди добар одгледувач што ги тестира, мора ретривер да има hip dysplasia тест, ако не дај боже ти се погоди со хронични проблеми, лабаво месечно 100 евра ќе фрлаш по лекови. Кај нас не знам да има добар одгледувач, знам еден од Куманово дечко али тој Лабрадори одгледува. Србија сиг има, а и тоа 500 евра е ниска цена за добра линија, отиди еднаш на изложба види како треба да изгледа ретривер, прашај ги излагачите за инфо, цена, услови каде да се најде добар примерок и т н. Сега март има во Скопје.

Ништо полошо неможеш да си направиш од колку да избрзаш. Имам пријатели земаа ретривер утума од пазар 3, се убија од пари давање.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.412
Поени од реакции
31.730
Веруј ми вреди да купиш куче од угледна одгледувачница, ако гледаш да земеш што поефтино ти гарантирам за 2 години по ветеринари ќе ги дадеш парите.

Истражи убаво, најди добар одгледувач што ги тестира, мора ретривер да има hip dysplasia тест, ако не дај боже ти се погоди со хронични проблеми, лабаво месечно 100 евра ќе фрлаш по лекови. Кај нас не знам да има добар одгледувач, знам еден од Куманово дечко али тој Лабрадори одгледува. Србија сиг има, а и тоа 500 евра е ниска цена за добра линија, отиди еднаш на изложба види како треба да изгледа ретривер, прашај ги излагачите за инфо, цена, услови каде да се најде добар примерок и т н. Сега март има во Скопје.

Ништо полошо неможеш да си направиш од колку да избрзаш. Имам пријатели земаа ретривер утума од пазар 3, се убија од пари давање.
Брат имав ретривер со лабрадор мешан од улица земен, буквално го спасив и вдомив беше замрзнат во езерце кај еден парк. Го излекував од бронхит и го чував некои 9 години (а кога го зедов имаше некаде 2). Накрај ми умре, пошто изеде умрен глушец (затрујан), се намачи 10тина дена, по 2 пати дневно го носев на ветеринар. Така да не сум до таму заминат ко некои, вакви колкови да имал, онаков да бил од шампиони родители, појма немам к... се треси во ладна вода, нз дали ме разбираш.
Барам просечно кученце на кое сум спремен да му пружам љубов и внимание :)

п.с другарче ја зеде Америчка акита 1500 евра од Србија, по 5 години му умре од лајшманија. Така да...
Автоматски споено мислење:

313433959_10229733623670014_8057690939044484853_n.jpg
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.124
Поени од реакции
4.109
Брат имав ретривер со лабрадор мешан од улица земен, буквално го спасив и вдомив беше замрзнат во езерце кај еден парк. Го излекував од бронхит и го чував некои 9 години (а кога го зедов имаше некаде 2). Накрај ми умре, пошто изеде умрен глушец (затрујан), се намачи 10тина дена, по 2 пати дневно го носев на ветеринар. Така да не сум до таму заминат ко некои, вакви колкови да имал, онаков да бил од шампиони родители, појма немам к... се треси во ладна вода, нз дали ме разбираш.
Барам просечно кученце на кое сум спремен да му пружам љубов и внимание :)

п.с другарче ја зеде Америчка акита 1500 евра од Србија, по 5 години му умре од лајшманија. Така да...
Ok lajsmania nema vrska so kakva linija e i kakvi roditeli ima, parazit e.

Ti si znaes ali kaj nas sekakvi budali prodavaat se i sesto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.449
Поени од реакции
3.216
Анета Николова
Јане Илиевски
Сашо Стојановски
Радослав Арсиќ
Димитар Митриќевски
Никола Лаброски
Тони Митковски
Јован Кисковски
Владимир Петков
Виктор Груев
Војислав Димитровски
Горан Ѓорѓиоски

Препорака кој од овие да изврши тест за социјализација на куче? Сите овие се овластени за спроведување на тестот само ме интересира случајно некој да не има некое искуство или препорака за било кој од нив.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.297
Поени од реакции
26.872
Анета Николова
Јане Илиевски
Сашо Стојановски
Радослав Арсиќ
Димитар Митриќевски
Никола Лаброски
Тони Митковски
Јован Кисковски
Владимир Петков
Виктор Груев
Војислав Димитровски
Горан Ѓорѓиоски

Препорака кој од овие да изврши тест за социјализација на куче? Сите овие се овластени за спроведување на тестот само ме интересира случајно некој да не има некое искуство или препорака за било кој од нив.
Митриќевски
 
Член од
20 април 2019
Мислења
58
Поени од реакции
21
Анета Николова
Јане Илиевски
Сашо Стојановски
Радослав Арсиќ
Димитар Митриќевски
Никола Лаброски
Тони Митковски
Јован Кисковски
Владимир Петков
Виктор Груев
Војислав Димитровски
Горан Ѓорѓиоски

Препорака кој од овие да изврши тест за социјализација на куче? Сите овие се овластени за спроведување на тестот само ме интересира случајно некој да не има некое искуство или препорака за било кој од нив.
Анета само.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom