Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
27 мај 2013
Мислења
42
Поени од реакции
15
Ми имаат кажано: ,,Ако земеш мажјак заборави дека можеш off leash да го водиш или негде у јавност поготово ако има други кучиња".
Имам искуство со многу кучиња, ама сега сакам next level. Имам 2 мешанци, од кои едно е микс бордер коли-самоед па е pain in the ass. Другото е микс ретривер. Ама тие дека улични, и не сакаат дома. У двор си влегуваат си имаат чинивчиња и сами си шеткаат а поготово и кога излагам. Ама јас сакам домашно куче. Досега сите кучиња ми биле off leash освен кога преминуваме улица или во ептен прометно место како и ресторан. Ама в парк, или полјанка или шума или на кеј, секогаш ми биле off leash и секогаш слушале кога повикнувам, кога кажувам НЕ и слично. Се грижам во врска со доберманот околу овие неколку ситници, мразење други мажјаци и офф лиш.
Во принцип доберманот си има еден газда, кој му е алфа, без разлика кој од домашните го шета или поминува најмногу време. Кај нас е сопругот, па ќерката па јас, хиерархиски гледано. Со него може комотно без поводник да шета, но со мене јок. И еве некој пишал исто, веројатно е подобро женка. Иако пак ќе кажам нема правило, имам пријател со мажјак, огромен, вон стандарди..Физички изгледа страшно, но е многу мирен и питом, послушен и не се замара воопшто со околината, од типот мажјаци или мачки. А за разлика од него, женката во комшии е тврдоглава, не поднесува мачки и други женки Околината реагира поинаку на пуштен доберман, сеуште важи она дека се агресивни и јадат се што мрда во околина, така да ќе имаш лоши реакции. Веројатноста да поминеш полесно со женка е голема. Со среќа каков и да ти биде изборот
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
86
Поени од реакции
51
Здраво на сите.
Пред 3 месеци вдомив куче, мешанче од џек расел. Уште се учиме да врши нужда надвор, има веќе околу 6 месеци возраст, но тоа не ни е до толку проблем, знам дека со возраст полека почнуваат да се контролираат.
Ми требаат совети, многу е немирен, секој ден прави некоја беља - дупки на сите постелнини, вчера и зид изеде еден ќош..
Она што не загрижува е дека и со ќотек не прекинува, ќе го удриш и за 3 секунди се враќа назад на тоа што правел. Почна и да ни ржи на сите по дома и да се пушта со муцката за да гризне кога ќе го тргнеме пример од кревет за да не ја јаде постелнината.
Дали препорачувате да најдеме некој дресер ?!
Било каков совет е добредојден..
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Здраво на сите.
Пред 3 месеци вдомив куче, мешанче од џек расел. Уште се учиме да врши нужда надвор, има веќе околу 6 месеци возраст, но тоа не ни е до толку проблем, знам дека со возраст полека почнуваат да се контролираат.
Ми требаат совети, многу е немирен, секој ден прави некоја беља - дупки на сите постелнини, вчера и зид изеде еден ќош..
Она што не загрижува е дека и со ќотек не прекинува, ќе го удриш и за 3 секунди се враќа назад на тоа што правел. Почна и да ни ржи на сите по дома и да се пушта со муцката за да гризне кога ќе го тргнеме пример од кревет за да не ја јаде постелнината.
Дали препорачувате да најдеме некој дресер ?!
Било каков совет е добредојден..
Кога ќе проба нареден пат да те гризне, фати го со раката за вратот и налегни го на земјата се додека не го тргне погледот од тебе, како да се усрамува. Секогаш тоа прави го, ќе сфати дека ти си алфа.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
246
Поени од реакции
97
Здраво. За неколку дена одам на одмор со семејството, но без нашето куче (6г.). Искрено премногу сакам да го земам но сметам дека ќе има потешкотии при патување бидејќи е топло а патуваме со кола на која не и работи климата.
Дали сметате дека е подобро кучето да престојува тие 8 дена кај сестра ми (но е мајка и нема да може да му се посвети премногу заангажирано) или е подобра идеја кучето да си остане само во својот дом (пуштено во двор на негова територија) така што би ангажирала наутро комшивка да му остава јадење и вода а приквечер да поминува сестра ми на 2-3 часа и да го ѕирка повремено и прошета.
Од една страна е подобро за кучето да си престојува на негова територија и пуштено од ланец, отколку кај други луѓе заврзано..но се плашам да не се чувствува осамено ( бидејќи 2 3 часа дневно ќе.има друштво) или да не му се случи нешто од тага.
Што би ме советувале, но само без осуди од типот земи го со себе бидејќи јас сакам премногу, но такви ни се условите со колата моментално.
Познавам многу луѓе што така оставаат миленик да биде хранет од комшиите, но кога станува збор за мене сум малку почувствителна.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Здраво. За неколку дена одам на одмор со семејството, но без нашето куче (6г.). Искрено премногу сакам да го земам но сметам дека ќе има потешкотии при патување бидејќи е топло а патуваме со кола на која не и работи климата.
Дали сметате дека е подобро кучето да престојува тие 8 дена кај сестра ми (но е мајка и нема да може да му се посвети премногу заангажирано) или е подобра идеја кучето да си остане само во својот дом (пуштено во двор на негова територија) така што би ангажирала наутро комшивка да му остава јадење и вода а приквечер да поминува сестра ми на 2-3 часа и да го ѕирка повремено и прошета.
Од една страна е подобро за кучето да си престојува на негова територија и пуштено од ланец, отколку кај други луѓе заврзано..но се плашам да не се чувствува осамено ( бидејќи 2 3 часа дневно ќе.има друштво) или да не му се случи нешто од тага.
Што би ме советувале, но само без осуди од типот земи го со себе бидејќи јас сакам премногу, но такви ни се условите со колата моментално.
Познавам многу луѓе што така оставаат миленик да биде хранет од комшиите, но кога станува збор за мене сум малку почувствителна.
За вас нема да е жешко у кола, пошто нели нема клима, а кучето, кралот у фамилијата, да не случајно му се слоши од топлото, да не се испоти :pos:абе ајде…
Инаку, втората опција е подобра, ако веќе има кој да го храни и пушта да се прошета на кралот.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Здраво. За неколку дена одам на одмор со семејството, но без нашето куче (6г.). Искрено премногу сакам да го земам но сметам дека ќе има потешкотии при патување бидејќи е топло а патуваме со кола на која не и работи климата.
Дали сметате дека е подобро кучето да престојува тие 8 дена кај сестра ми (но е мајка и нема да може да му се посвети премногу заангажирано) или е подобра идеја кучето да си остане само во својот дом (пуштено во двор на негова територија) така што би ангажирала наутро комшивка да му остава јадење и вода а приквечер да поминува сестра ми на 2-3 часа и да го ѕирка повремено и прошета.
Од една страна е подобро за кучето да си престојува на негова територија и пуштено од ланец, отколку кај други луѓе заврзано..но се плашам да не се чувствува осамено ( бидејќи 2 3 часа дневно ќе.има друштво) или да не му се случи нешто од тага.
Што би ме советувале, но само без осуди од типот земи го со себе бидејќи јас сакам премногу, но такви ни се условите со колата моментално.
Познавам многу луѓе што така оставаат миленик да биде хранет од комшиите, но кога станува збор за мене сум малку почувствителна.
Кучешки престој 500че на ден и мирна глава
 
Член од
15 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
2
Nekoj da e zainteresiran za Angliski Koker Spaniel? Probame da mu najdeme adekvaten dom, kutreto e so pedigre i od odlicni roditeli, ako ima interes nekoj moze da mi pise, ke mu kazam po detalni informacii
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
За вас нема да е жешко у кола, пошто нели нема клима, а кучето, кралот у фамилијата, да не случајно му се слоши од топлото, да не се испоти :pos:абе ајде…
Инаку, втората опција е подобра, ако веќе има кој да го храни и пушта да се прошета на кралот.
Кучињата неможат да издржат такви температури како нас, неможат да си ја регулираат телесната температура како нас, ако за тебе 28 29 степени па и не е нешто страшно, нели ќе се потам, нема да умрам, кучето многу лесно може да колабира на таква температура и да умре на лице место.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Кучињата неможат да издржат такви температури како нас, неможат да си ја регулираат телесната температура како нас, ако за тебе 28 29 степени па и не е нешто страшно, нели ќе се потам, нема да умрам, кучето многу лесно може да колабира на таква температура и да умре на лице место.
Батали го брат гледаш те трола. Остај го само дома ич да не му се секираш, нека доаѓа некој од твоите од време на време да го провери и немаш гајле. И да не му донесат ништо за јадење ќе преживее бе па и само леб и паштета да јаде не е страшно. Ни прво ни последно ќе биде. Само остај му некој денар плус немој кнап до денар да го остави. Ќе му дојдат другарчиња на гости бар за сок и смоки да има, или ако му дојде девојчето да не се брука да нема ништо да ја понуди дур гледаат нетфликс
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Батали го брат гледаш те трола. Остај го само дома ич да не му се секираш, нека доаѓа некој од твоите од време на време да го провери и немаш гајле. И да не му донесат ништо за јадење ќе преживее бе па и само леб и паштета да јаде не е страшно. Ни прво ни последно ќе биде. Само остај му некој денар плус немој кнап до денар да го остави. Ќе му дојдат другарчиња на гости бар за сок и смоки да има, или ако му дојде девојчето да не се брука да нема ништо да ја понуди дур гледаат нетфликс
Да си ебеш чоекот, хумор среќна нова 2001ва година, неам потреба ја нигде да оставам куче, збунет си ми малце
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Да си ебеш чоекот, хумор среќна нова 2001ва година, неам потреба ја нигде да оставам куче, збунет си ми малце
Извини те смешав сега гледам, мислев дека ти праша за да го оставиш само кучето некој од твоите да идел навечер да го провери док идеш на одмор

моја грешка
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.127
Поени од реакции
10.470
Здраво на сите.
Пред 3 месеци вдомив куче, мешанче од џек расел. Уште се учиме да врши нужда надвор, има веќе околу 6 месеци возраст, но тоа не ни е до толку проблем, знам дека со возраст полека почнуваат да се контролираат.
Ми требаат совети, многу е немирен, секој ден прави некоја беља - дупки на сите постелнини, вчера и зид изеде еден ќош..
Она што не загрижува е дека и со ќотек не прекинува, ќе го удриш и за 3 секунди се враќа назад на тоа што правел. Почна и да ни ржи на сите по дома и да се пушта со муцката за да гризне кога ќе го тргнеме пример од кревет за да не ја јаде постелнината.
Дали препорачувате да најдеме некој дресер ?!
Било каков совет е добредојден..
Кучето колку повеќе го тепаш, толку поагресивно ќе биде. Сега не велам да го мазиш затоа што прави проблеми по дома, треба да му покажеш авторитет и да му покажеш кој е газда дома, но сето тоа направи го на смирен начин, без да покажуваш агресија и нервоза. Сфати го како да е мало детенце, имај трпение и разбирање за неговите грешки.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
Тема : Здравје и безбедност на кучињата

Еден сопственик на три кучиња штотуку напиша текст, кој го заврши со зборовите ... „Ако знаете некој кој чува кучиња, ве молам споделете ги овие откритија со нив“

/ https://archive.ph/Dvp4w
 
Член од
27 септември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво дечки, ако има некој или познавате некој заинтересиран за црн мопс женка 2 месеци стара - нека ми пише пп за подетални информации.

Поздрав
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.127
Поени од реакции
10.470
Дечки помагајте,
Не сум сигурна, али мислам дека малиот голтна чорапче. :place:

Што да правам? Се плашам да не дојде до цревна опструкција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom