Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Фала на сите за одговорите. Претпоставував дека е грешка што го качив на кревет, али не ми даваше срце тоа е. За денес и наредни денови сум решен, нека квичи ама не го легнувам до мене :)
Моето ако не е со мене на кревет, јас ќе цивкам
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
84
Поени од реакции
46
Што совети имате да дадете во поглед на гризење ?
За кученцето од претходните постови, не е гризење како напад туку уз играње, ама гризе раце и нозе (има мали запчиња но сепак бајаги остри и неколку пати ни пушти крв на мене и мајка ми). Пробуваме да го залажеме со играчки, нив да ги гризе но за сега многу неуспешно. Особено му се мили ракавите од блузи и долниот дел од тренерки.
Дали му е поради тоа што му растат забите сега, или ...?!
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Што совети имате да дадете во поглед на гризење ?
За кученцето од претходните постови, не е гризење како напад туку уз играње, ама гризе раце и нозе (има мали запчиња но сепак бајаги остри и неколку пати ни пушти крв на мене и мајка ми). Пробуваме да го залажеме со играчки, нив да ги гризе но за сега многу неуспешно. Особено му се мили ракавите од блузи и долниот дел од тренерки.
Дали му е поради тоа што му растат забите сега, или ...?!
Поради забите му е.
Е сега имаш две опции. Првата да го истепаш убаво за повторно да не му текне (ова не ти препорачувам). Втората и понормална, да си трпиш и да си играш. Првите 6-9 месеци ќе биде така дур не му пораснат забчињата, после ќе се смири.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Што совети имате да дадете во поглед на гризење ?
За кученцето од претходните постови, не е гризење како напад туку уз играње, ама гризе раце и нозе (има мали запчиња но сепак бајаги остри и неколку пати ни пушти крв на мене и мајка ми). Пробуваме да го залажеме со играчки, нив да ги гризе но за сега многу неуспешно. Особено му се мили ракавите од блузи и долниот дел од тренерки.
Дали му е поради тоа што му растат забите сега, или ...?!
Поради забите му е.
Е сега имаш две опции. Првата да го истепаш убаво за повторно да не му текне (ова не ти препорачувам). Втората и понормална, да си трпиш и да си играш. Првите 6-9 месеци ќе биде така дур не му пораснат забчињата, после ќе се смири.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Земи си таблета што се голта и 3 месеци раат да бидеш.Bravecto.Ремчињата ти се лотарија
Каде може да се купи таа таблета,
ние имаме лабрадор, купивме каишка,ама ако е поефикасно ова со таблетата би купил и таблета
благодарам
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Каде може да се купи таа таблета,
ние имаме лабрадор, купивме каишка,ама ако е поефикасно ова со таблетата би купил и таблета
благодарам
Tableta Simparica protiv paraziti mozes da najdes vo vet ambulanta, no ne trae 3 meseci, 5 nedeli trae.
Jas kaj mene mu stavam Foresto i plus na 5 nedeli Simparica.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Каде може да се купи таа таблета,
ние имаме лабрадор, купивме каишка,ама ако е поефикасно ова со таблетата би купил и таблета
благодарам
Bravecto има у ветеринарна амбуланта у Аутокоманда,три месеци трае
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Јас му давав Бравекто на моето, 3 месеци инсект/паразит не му се приближуваше на кучето..
 
Член од
3 мај 2022
Мислења
90
Поени од реакции
732
Имам бул териер женка стара 1 година, забележав дека на опашката на одредени места му фалат влакна, ја однесов на ветеринар беше прегледана и ми кажаја дека нема никаква кожна болест туку дека самата ја гризи, заради чешање на жлездите во анусот, средивме со жлездите ама изгледа само привремено беше, сеуште не му растат влакна а веќе долго време помина.
Ако има некој сличен проблем нека ми одговори, фала однапред.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Имам бул териер женка стара 1 година, забележав дека на опашката на одредени места му фалат влакна, ја однесов на ветеринар беше прегледана и ми кажаја дека нема никаква кожна болест туку дека самата ја гризи, заради чешање на жлездите во анусот, средивме со жлездите ама изгледа само привремено беше, сеуште не му растат влакна а веќе долго време помина.
Ако има некој сличен проблем нека ми одговори, фала однапред.
Mozno e da se osteteni folikulite od pregolema trauma, dokolku e toa nema ni da porasnat, a za zlezdite dolgorocno resenie e tvrda stolica da postignete za da moze da se cedi pri sekoe kakanje i na toj nacin nema da se polnat i da ja iritiraat kuckata, vi preporacuvam da otidete vo univezitetska vet klinika, najdobri se, ke vi go resat problemot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom