Кучиња (грижа, општи дискусии)

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Моето понекогаш лае, колку да се довикува со кучињата во близина. Си разговараат. Ќе се навикнеш, ништо страшно
5 години има кучево, нема што да се навикнувам, ако не ми претставуваше проблем немаше да пишувам овде. Не лае за да си разговара него лае насочено кон луѓе, други кучиња, деца.. Башка ги крши цвеќињата, се качува со две нозе на оградата и лае. Во двор трча ја корне тревата, рипа на ограда лае како ненормална. Не ми треба така да брани територија, знам дека им е во гените ама не сакам.
Барањата за совет или препорака за дресер од погоре остануваат.

Во Тафталиџе во секој втор двор има кучиња што лаат на минувачи и на други кучиња, и нашево е исто такво.
Според тоа што сум гледала емисии за кучиња, се учи од дресер да не реагираат на сè и сешто. Во оние емисии Whisperer или како се викаа, гледав дечкото дресер обучи куче да не реагира дури и кога дома ќе му влезат, ако газдарицата рече - седи!
Не знам дали кај нас има такви тренери...
Е тоа ми треба, или па методот кој е, пристапот, па јас ќе ја учам. Ако некој ја знае таа емисија нека пушти линк :)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Едно нешто што научив од тие емисии е дека таквото однесување на кучињата значи дека не се дресирани.
Ама еве, нас ни се нормални, демек брани територија, како што вели gurman2. Може да брани територија ако му влезе некој дома, или во двор, а да лае по луѓе на улица што поминуваат е невоспитање. :D
Исто, недресирано е нашево, секогаш оди пред мене, и се обидува да погоди во кој правец одам, ми се плетка низ нозе... многу ме нервира тоа, ама старо е кучево па нема шанси да се научи на ништо повеќе допрва.
Автоматски споено мислење:

Е тоа ми треба, или па методот кој е, пристапот, па јас ќе ја учам. Ако некој ја знае таа емисија нека пушти линк :)
Еве линк до еден експерт, dog whisperer, и со него емисии сум гледала:
И неговиот YouTube канал, треба да разгледаш, сигурно има таков тренинг прикажано. :)
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
5 години има кучево, нема што да се навикнувам, ако не ми претставуваше проблем немаше да пишувам овде. Не лае за да си разговара него лае насочено кон луѓе, други кучиња, деца.. Башка ги крши цвеќињата, се качува со две нозе на оградата и лае. Во двор трча ја корне тревата, рипа на ограда лае како ненормална. Не ми треба така да брани територија, знам дека им е во гените ама не сакам.
Барањата за совет или препорака за дресер од погоре остануваат.



Е тоа ми треба, или па методот кој е, пристапот, па јас ќе ја учам. Ако некој ја знае таа емисија нека пушти линк :)
Ај ќе ти ја кажам мојата тактика која ми помогна со лаењето.
Кога ќе лае земаш полниш една чаша/кофичка вода, излегуваш на тераса и ја истураш директно врз него и во исто време му викаш силно "шшшшшшшшшш". (тука дополнителен драматичен ефект дава и звукот на водата која што паѓа на земјата, ако е бетон/плочки уште подобро..)
Јас тоа го правев и намали со лаењето, а и кога и да залаеше после тоа само што ќе слушнеше "шшш..." и без да истурам вода бегаше директно во боксот.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
5
Исто малиноа имам и слично како членот погоре, шшш го користам како "прекидач". Штом ќе го слушне да прекине што и да прави.
Можеш да го средиш проблемот со тоа што ќе го користиш пред да почне да лае или одма кој ќе почне да лае. На пример само што ќе дигне глава да истрча на тераса, знаеш како реагира, викни му шшшш или друга команда што ќе ја одбереш. Доколку го слушнеш дека лае одма излези и реагирај. Ќе ти треба малку време ама ќе се сред. Кај мене барем го реши проблемот.
Без нервоза и среќно :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.108
Поени од реакции
10.410
Дечки ми треба некој совет, моето куче наполни 5 години ама многу лае кога е во двор, на тераса итн..
Си лежи мирно ама кога ќе помине друго куче, дете, кога ќе слушне лаење од други кучиња итн. почнува силно да лае и не вознемирува и нас дома а и сите во околината.
Дополнително оваа година се искомплицира работата што до нас се вселија комшии со 3 палави деца кои цело време трчаат и вриштат во двор, исто и на нив силно лае. Целта ми е да можам опуштено со отворена тераса да си седам без да треба на секои 5-10 минути да одам да ја смирувам зашто некој поминал по улица или зашто комшиските деца протрчале или вреснале.
Секој совет како да пристапам за решавање на проблемов е добредојден.
Attention seeker?!
Моето е такво кога не му се обрнува доволно внимание. Пробај да му збориш смирено и истренирај да го сфати значењето на зборот "тишина" кажано на мирен и тивок начин. Затоа што колку си погласен, толку повеќе кучињата мислат дека навиваш, т.е ги бодриш да продолжат да го прават тоа. :D

И нормално е ако слуша галама во позадина да лае. Пример ако лаат другите кучиња, нормално е и тоа да лае. Или посебно ако има дечиња гласно што се смеат, играат, викаат, пак е нормално да лае. На некој начин ги поздравува и повикува на дружба.

Јас проблемот не си го решив. Разгалено е едноставно и кога лае, престанувам со сè и моментално му посветувам минимум 10 минути (тоа му доаѓа како гратис, на она основното внимание што го добива). После е друго куче.
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Фала за сите совети, до сега сум викал "ќути", "не", "доста", сум ја влечел за огрлица ама не помага многу, особено кога проаѓа некое куче, ништо не може да ја смири. Ќе го пробам советот на @GavolRulz со водата само наместо да ја поливам ми текна да ја шприцам со млаз, нема шанси тоа да го игнорира :D

Attention seeker?!
Моето е такво кога не му се обрнува доволно внимание. Пробај да му збориш смирено и истренирај да го сфати значењето на зборот "тишина" кажано на мирен и тивок начин. Затоа што колку си погласен, толку повеќе кучињата мислат дека навиваш, т.е ги бодриш да продолжат да го прават тоа. :D

И нормално е ако слуша галама во позадина да лае. Пример ако лаат другите кучиња, нормално е и тоа да лае. Или посебно ако има дечиња гласно што се смеат, играат, викаат, пак е нормално да лае. На некој начин ги поздравува и повикува на дружба.

Јас проблемот не си го решив. Разгалено е едноставно и кога лае, престанувам со сè и моментално му посветувам минимум 10 минути (тоа му доаѓа како гратис, на она основното внимание што го добива). После е друго куче.
Во право си, треба посмирено, ама знаеш у моментот те фаќа нервоза и природно ти доаѓа да викнеш па и некоја пцовка да падне :ROFLMAO: Иначе кај моево не е внимание проблемот, не лае константно како да бара внимание туку агресивно лае на пролазник па прекинува.

Едно нешто што научив од тие емисии е дека таквото однесување на кучињата значи дека не се дресирани.
Ама еве, нас ни се нормални, демек брани територија, како што вели gurman2. Може да брани територија ако му влезе некој дома, или во двор, а да лае по луѓе на улица што поминуваат е невоспитање. :D
Исто, недресирано е нашево, секогаш оди пред мене, и се обидува да погоди во кој правец одам, ми се плетка низ нозе... многу ме нервира тоа, ама старо е кучево па нема шанси да се научи на ништо повеќе допрва.
Автоматски споено мислење:


Еве линк до еден експерт, dog whisperer, и со него емисии сум гледала:
И неговиот YouTube канал, треба да разгледаш, сигурно има таков тренинг прикажано. :)
Фала многу за каналов, има еден куп материјал за гледање, не знам од кај да почнам. Oвој ми е многу познат по името, изгледа имаше некоја емисија порано на Animal Planet.
Изгледав неколку видеа и до сега научив 2 работи: прво тоа што спомна дека тука многу работи ги сметаме за нормални, а не се, и второ што уствари 90 посто е "дресирање" на газдиде како да се однесуваат, а не на кучињата :)
 

Buc

Член од
3 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo, dali mozete da spodelite vase iskustvo so cherry eye. Nesto okolu operacijata, i so sto kapki ste go neguvale kuceto?
Thanks ❤
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Zdravo, dali mozete da spodelite vase iskustvo so cherry eye. Nesto okolu operacijata, i so sto kapki ste go neguvale kuceto?
Thanks ❤
Zavisi koja metoda ke se raboti. I dvete imaat prednosti i nedoststoci. Kapki ke ti kaze veterinarot.
 

Buc

Член од
3 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zavisi koja metoda ke se raboti. I dvete imaat prednosti i nedoststoci. Kapki ke ti kaze veterinarot.
Veke e so kapki (tobrex, proculin i mast Chloramphenicol) ama kako sto gledam ne mu pominuva. Se grizam zosto kutreto ima samo 4 meseci, a bukvalno go cuvam kako car. Veke 4ti den mu e izlezena zlezdata, i mnogu se plasam i grizam, kakva ke e celata procedura.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Veke e so kapki (tobrex, proculin i mast Chloramphenicol) ama kako sto gledam ne mu pominuva. Se grizam zosto kutreto ima samo 4 meseci, a bukvalno go cuvam kako car. Veke 4ti den mu e izlezena zlezdata, i mnogu se plasam i grizam, kakva ke e celata procedura.
Ne znam zosto ima dva antibiotika, nepotrebno e, ama ok.
 
Член од
7 мај 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво, да прашам ако имал некој искуство со ваков случај да ме посоветува.
Земав сега брзо кутре мало, почнавме и со дресура, 3 месеци е, лесно учи сега за сега, и почнавме и со социјализација нели, но се случи да го касне куче за муцето, и од тогаш само рже и лае кога гледа кучиња, што предтоа не се случуваше туку им се приближуваше да си игра, не пушташе ни глас, исто и со мачките.
Ја опоменувам, со мачкиве успева и се трга (веројатно зошто и дома е со мачка, па навикната е) ама со кучињава е џабе, се тегне накај нив и рже/лае. Сега е мала ќе ја додржам, ама не е тоа решение, сакам да е социјализирана со други кучиња..
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Здраво, ќе може некој да ми помогне, се работи за бишон 7 месеци, пред 2 дена му ставив ампула Advantix против крлежи, а денеска од него извадив 3 мали крлежи во фаза на запивање и му најдов една болва. Дали да му ставам некоја друга ампула или...???
 
Член од
7 мај 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво, ќе може некој да ми помогне, се работи за бишон 7 месеци, пред 2 дена му ставив ампула Advantix против крлежи, а денеска од него извадив 3 мали крлежи во фаза на запивање и му најдов една болва. Дали да му ставам некоја друга ампула или...???
Ампулата бара кутрето да е суво барем два дена пред ставање и после ставањето, да не се бања, инаку нема да функционира. Исто, крлежи ќе наоѓаш како шетаат по крзното ама не верувам дека ќе се закачат бидејќи така ги убива ампулата. Исчешлај пред влегување дома за да паднат надвор ако шета некој.
Земи си и ремче за сигурност ако сакаш, ма да ако си се водел строго по упатството, не знам зошто не би делувало, бидејќи моите константно се со ампули (фронтлајн комбо или фиприст) живеам на село и има високи треви кај што шетаме, а не закачиле ништо до сега.
Едино не знам дали и треба време на ампулата ко на некои огрлици (Скалибор пример, по 7 дена од ставањето почнува да делува комплетно, ако сум грешка нека ме поправат). Да прашаш ветеринар дали можеш едно по друго да ставаш ампули, не сум сигурна за тоа дали може така.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Ампулата бара кутрето да е суво барем два дена пред ставање и после ставањето, да не се бања, инаку нема да функционира. Исто, крлежи ќе наоѓаш како шетаат по крзното ама не верувам дека ќе се закачат бидејќи така ги убива ампулата. Исчешлај пред влегување дома за да паднат надвор ако шета некој.
Земи си и ремче за сигурност ако сакаш, ма да ако си се водел строго по упатството, не знам зошто не би делувало, бидејќи моите константно се со ампули (фронтлајн комбо или фиприст) живеам на село и има високи треви кај што шетаме, а не закачиле ништо до сега.
Едино не знам дали и треба време на ампулата ко на некои огрлици (Скалибор пример, по 7 дена од ставањето почнува да делува комплетно, ако сум грешка нека ме поправат). Да прашаш ветеринар дали можеш едно по друго да ставаш ампули, не сум сигурна за тоа дали може така.
Го однесов кутрето на ветеринар и ми дадоа таблета Nextgard, па после 3 недели ми препорачаа каишка Foresto, или Scalibor. Некој искуство со овие производи?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Го однесов кутрето на ветеринар и ми дадоа таблета Nextgard, па после 3 недели ми препорачаа каишка Foresto, или Scalibor. Некој искуство со овие производи?
Со форесто немам искуство ама скалибор користам еве 9то лето веќе. Генерално сум задоволен од истото. Се случувало да најдам крлежи што шетаат по крзното па дури и некои што загрозиле ама таквите најчесто паѓале исушени.
100% заштита нема да најдеш што и да користиш понекогаш ќе најдеш крлеж како шета по крзното
 

Kajgana Shop

На врв Bottom