Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кучето ми стално е ненаситно и лакомо за јадење, колку и да му даваш јади онака брзо лакомо ко никој пат да не е јадено, коски ги голта значи како риба е не памти кога си му дал за јадење, стално е гладно и немирно а многу е мило. Слични се многу, ако има некоја храна некој апчиња или било шо само да не е чотек не помага. :D
Прегледај го приврзокот 58105
Дали кутрето е чистено од глисти?
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:20 ---
сакам да купам куче од расата џуџест пинч
бидејќи немам искуство со оваа раса на кучиња би ве замолил некој подетално да ми опише какви се по карактер,дали се лесни за дресура,колку пати дневно се хранат,колку пати дневно треба да се шетаат,на колку месеци треба да се вакцинираат,што би требало да поседуваат за да можат да учествуваат на изложби,на каков вид на болест можат да подлегнат,дали се чуваат во двор или пак во затворен простор,дали се агресивни,дали сакаат да се во присуство на деца,колку се темпераментни и сл.?
Форумот не ти е место каде што че го добиеш одговорот на овие прашања. Почни да гуглаш, за почеток прочитај го стандардот. А потоа разговарај со одгледувачи.
 
Член од
12 февруари 2013
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дали кутрето е чистено од глисти?
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:20 ---

Форумот не ти е место каде што че го добиеш одговорот на овие прашања. Почни да гуглаш, за почеток прочитај го стандардот. А потоа разговарај со одгледувачи.
мое е да прашам, а ако некој е против тоа ондак незз што да кажам
а за на Google нема ништо на македонски за џуџест пинч
и немам намера да се расправам ако знаеш помогни ако не знаеш,фино одјеби ;)
 
K

kalimer0

Гостин
сакам да купам куче од расата џуџест пинч
бидејќи немам искуство со оваа раса на кучиња би ве замолил некој подетално да ми опише какви се по карактер,дали се лесни за дресура,колку пати дневно се хранат,колку пати дневно треба да се шетаат,на колку месеци треба да се вакцинираат,што би требало да поседуваат за да можат да учествуваат на изложби,на каков вид на болест можат да подлегнат,дали се чуваат во двор или пак во затворен простор,дали се агресивни,дали сакаат да се во присуство на деца,колку се темпераментни и сл.?
Една многу пријателски настроена раса. Маната е што имаат наивен карактер и лесно се даваат во туѓи раце па внимавај на ова. Додека е мало нема чувство за прејаденост т.е ќе лакоми по јадење и додека му даваш ќе јаде, се додека не му се наполни стомакот после ќе легне да спие :D

Интелигентни се и учат брзо. Многу енергични, всушност мирни се само кога спијат. Како и секое друго куче сакаат многу прошетки :)
Личен совет од мене: Чувај го во двор доколку имаш услов и не го пуштај надвор без поводник бидејќи моето начекало отворено врата, и трчајќи ми го удри кола. Едноставно таков им е темпераментот...
 
Член од
12 февруари 2013
Мислења
6
Поени од реакции
1
Една многу пријателски настроена раса. Маната е што имаат наивен карактер и лесно се даваат во туѓи раце па внимавај на ова. Додека е мало нема чувство за прејаденост т.е ќе лакоми по јадење и додека му даваш ќе јаде, се додека не му се наполни стомакот после ќе легне да спие :D

Интелигентни се и учат брзо. Многу енергични, всушност мирни се само кога спијат. Како и секое друго куче сакаат многу прошетки :)
Личен совет од мене: Чувај го во двор доколку имаш услов и не го пуштај надвор без поводник бидејќи моето начекало отворено врата, и трчајќи ми го удри кола. Едноставно таков им е темпераментот...
благодарам за информациите :)
 
Член од
30 декември 2012
Мислења
173
Поени од реакции
331
Дали кутрето е чистено од глисти?
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:20 ---
Да има пиено апчиња дури беше помало, сега сигурно нема глисти ама никако да се научи да јаде полека.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
мое е да прашам, а ако некој е против тоа ондак незз што да кажам
а за на Google нема ништо на македонски за џуџест пинч
и немам намера да се расправам ако знаеш помогни ако не знаеш,фино одјеби ;)
Коментарот не беше злонамерен, многу повеќе ќе научиш на нет и ќе дознаеш од одгледувач и некој што ја чува расата отколку тука. зошто мора да биде на македонски? Постојат и српски одгледувачници кои ја на своите сајтови имаат напишано историјат,стандард за расата, поставено слики. Јас ти ја кажав реалноста за изложбен квалитет, ако ти тоа си го сфатил погрешно тоа е твој проблем, не мој, бидејќи сите мали раси во принцип се скапи.

Во поглед на карактер, не се за деца, нервозни се, покажуваат агресија поготово ако се чуствуваат загрозено. Зошто ти реков разговарај со одгледувач? Затоа што тој најдобро ке ти одговори со што да го храниш,како да го шеташ и колку.. би ти помогнала и повеќе...ама сега фино ке одјебам ;) ако се потрудиш малку повеќе ќе најдеш се што те интересира ;)
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:52 ---
Да има пиено апчиња дури беше помало, сега сигурно нема глисти ама никако да се научи да јаде полека.
Колку е старо сега и кога е последниот пат кога го чистеше? Не можеш да си сигурен дека нема глисти, затоа што дехелментизација нормално се врши 3 или 4 пати годишно. И да нема, bolje spreciti nego leciti
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:54 ---
Една многу пријателски настроена раса. Маната е што имаат наивен карактер и лесно се даваат во туѓи раце па внимавај на ова. Додека е мало нема чувство за прејаденост т.е ќе лакоми по јадење и додека му даваш ќе јаде, се додека не му се наполни стомакот после ќе легне да спие :D

Интелигентни се и учат брзо. Многу енергични, всушност мирни се само кога спијат. Како и секое друго куче сакаат многу прошетки :)
Личен совет од мене: Чувај го во двор доколку имаш услов и не го пуштај надвор без поводник бидејќи моето начекало отворено врата, и трчајќи ми го удри кола. Едноставно таков им е темпераментот...
Џуџест пинч во двор чуваат?
 
Член од
5 август 2010
Мислења
222
Поени од реакции
50
Грешно се изјаснив, незнам кој каде чува, јас мојот го чував преку ден во двор а навечер дома.
Да не испадне се лажеме... не сум сигурен дали е моето чист пинч само сум сигурен дека е мајката чист и убав пинч ( ете го на сликата ) ... го чувам од 2 месеци само дома а надвор иде само со мене или некој од домашните... надвор не е можно ова куче да се чува и да сакаме :D Малку да залади се тресат и сл.. Паметни се да, но многу тврдоглави така кажано своеглави.. :) Многу нерви треба за вакво куче ( според мене ) :icon_mrgr:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Тие спаѓаат во групата на салонски кучиња, не се чуваат надвор.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Еден другар зема пред некој ден, американски булдог, женка стара 7 месеци и очите и се крвави постојано. Дали некој знае од што може да биде тоа, и дали е опасно за кучката.
Може, но не мора да значи дека е опасно за неа, а може да биде од било што - повреда,инфекција,локална иритација .... Најдобро е да ја однесе на ветеринар, да се утврди дали има проблем со очите и да препорача терапија.
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 21:40 ---
@cooler - ова не е Германски овчар, а да прашаш да не е случајно Белгиски овчар или мешавина од него, ако има податоци за потеклото. Во секој случај ми се чини дека ќе ги исправи ушите и по големина и изглед ќе биде послично на белгиски овчар
 
Член од
12 февруари 2013
Мислења
6
Поени од реакции
1
Коментарот не беше злонамерен, многу повеќе ќе научиш на нет и ќе дознаеш од одгледувач и некој што ја чува расата отколку тука. зошто мора да биде на македонски? Постојат и српски одгледувачници кои ја на своите сајтови имаат напишано историјат,стандард за расата, поставено слики. Јас ти ја кажав реалноста за изложбен квалитет, ако ти тоа си го сфатил погрешно тоа е твој проблем, не мој, бидејќи сите мали раси во принцип се скапи.

Во поглед на карактер, не се за деца, нервозни се, покажуваат агресија поготово ако се чуствуваат загрозено. Зошто ти реков разговарај со одгледувач? Затоа што тој најдобро ке ти одговори со што да го храниш,како да го шеташ и колку.. би ти помогнала и повеќе...ама сега фино ке одјебам ;) ако се потрудиш малку повеќе ќе најдеш се што те интересира ;)
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:52 ---

веќе најдов се што ме интересира фала на "љубезноста" мн ми помогна...а за пребарување на Google искрено нема баш доволно информации за оваа раса на кучиња,барем колку што можев да видам ;)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
НА колку време се дава апче за глисти на куче?јас му немам дадено неколку месеци,можам сега да му дадам нели?
 
Член од
12 февруари 2013
Мислења
6
Поени од реакции
1
Да не испадне се лажеме... не сум сигурен дали е моето чист пинч само сум сигурен дека е мајката чист и убав пинч ( ете го на сликата ) ... го чувам од 2 месеци само дома а надвор иде само со мене или некој од домашните... надвор не е можно ова куче да се чува и да сакаме :D Малку да залади се тресат и сл.. Паметни се да, но многу тврдоглави така кажано своеглави.. :) Многу нерви треба за вакво куче ( според мене ) :icon_mrgr:
фала за информациите :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Јас бев доволно љубезна, ама ти ми рече да одебам,така? А дека нема информации на нет, тоа многу грешиш :)
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 21:51 ---
НА колку време се дава апче за глисти на куче?јас му немам дадено неколку месеци,можам сега да му дадам нели?
на 3 или 4 месеци.
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 22:09 ---
Nikola230395, ако бидеш љубезен да се извиниш и да подадеш рака, ќе ти дадам линк кој не е на англиски, и има многу повеќе напишано од тоа што ти си го нашол :)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Е како бре неможеш да најдеш на нет податоци за пинч??? Па затоа треба да го послушаш советот на Рера и да прочиташ и да се едуцираш прво за расата и не се лути веднаш, за твое добро ти кажува, во спротивно утре ќе бидеш еден од ,,будалите со многу пари а малку памет,, - жртва на некој хоштаплер затоа што со сиот мерак ќе отидеш да си купиш убаво кученце од таа раса а ќе ти продадат некое гревче што врска нема со стандардот на расата а има едно десетина маани што здравствени што изложбени, а ти поим ќе немаш за тоа затоа што нема ни да знаеш како треба да изгледа стандарден пинч. Тоа важи за сите раси и на многу луѓе им се случило истото, така да тој совет не е за занемарување. Е сега ова важи ако сакаш да купиш пинч по стандард, прво да ти биде тебе миленик, а после и да се гордееш со него по изложби. А ако сакаш ,,пинч ама до 50 евра да е,, тогаш поарно ич не си ги фрлај парите и по огласиве најди си некое за вдомување што наликува на пинч, бар ништо не губиш.
Еве ти мал избор од нет - се ти е на српски или македонски

http://mk.wikipedia.org/wiki/Џуџест_пинчер
http://forum.kupimilenik.mk/index.php/topic,1100.0.html
http://www.pet-centar.rs/content/view/4885/70/
http://www.pasmojprijatelj.com/sr/rase/patuljasti-pinc/o-rasi/
http://www.ana.rs/forum/index.php?topic=26984.0
http://www.uniteddogs.com/hr/forum/646/6018/njemacki-pinc-ili-patuljasti-pinc
http://www.kucni-ljubimci-online.com/psi/patuljasti-pinc
 

Kajgana Shop

На врв Bottom