Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
На која возраст германскиот овчар почнува да ги крева ушите и му стануваат како на возрасен? И ме интересира од која возраст е препорачливо да почне да се даваат коски на куче?
 
Член од
26 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Imam Germanski ovcar (dolgovlaknest) star skoro 5 godini (potocno vo april ke napolni tolku) nemozam da najdam zenka za paranje. Ednas pred 2 godini probav da go sparam so edna zenka germanski ovcar megutoa 2 dena posle ja ukradoa i nemase veke sansi. Maks (imeto na moeto kuce) e prekrasen primerok od stas do glas :) sekoj sto se razbira poveke od rasata moze da vidi vednas za kakov kvalitet se raboti. Dokolku ima nekoj zenka koja planira da ja pari ke go molam da pise, ne e problem vo sekoe vreme moze da se vidi Maks.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.894
Поени од реакции
2.471
Imam Germanski ovcar (dolgovlaknest) star skoro 5 godini (potocno vo april ke napolni tolku) nemozam da najdam zenka za paranje. Ednas pred 2 godini probav da go sparam so edna zenka germanski ovcar megutoa 2 dena posle ja ukradoa i nemase veke sansi. Maks (imeto na moeto kuce) e prekrasen primerok od stas do glas :) sekoj sto se razbira poveke od rasata moze da vidi vednas za kakov kvalitet se raboti. Dokolku ima nekoj zenka koja planira da ja pari ke go molam da pise, ne e problem vo sekoe vreme moze da se vidi Maks.
А зошто сакаш твојот мажјак да пари? Имаш снимки за дисплазија?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.429
На која возраст германскиот овчар почнува да ги крева ушите и му стануваат како на возрасен? И ме интересира од која возраст е препорачливо да почне да се даваат коски на куче?
Мало е твоето чим не ги крева ушите, чекај малце, и јас имам вакво куче 8 год е негде, ама знам првите месеци клапнати му беа ушите. Стрпи се упте некој месец.

Јас коски му давав откако направи 5-6 месеца, не толку за јадење колку да ги вежба забите, зошто тој период почна да не гризе по петици дури од што го чешаа забите :pos: спреми му коски, онакви коски што има по пет шоповите од набиено месо, играчки за гризење, ќе почне кај и да е а не би сакал да останеш без влечки, патики, што најде по дома.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
На колку месеци машките кучиња мочкаат со крената нога,мојов има 9 и малку некогаш ја крева,ама повеќе клекнат мочка
 
L

Lu

Гостин
На колку месеци машките кучиња мочкаат со крената нога,мојов има 9 и малку некогаш ја крева,ама повеќе клекнат мочка
Сега ќе почне :)
На која возраст германскиот овчар почнува да ги крева ушите и му стануваат како на возрасен? И ме интересира од која возраст е препорачливо да почне да се даваат коски на куче?
На 4 месеци веќе треба да ги има кренато ушите.
А коски можеш да му даваш од телешка кожа, ги има во пет шоповите се продаваат на парче.
Јас од 4 - 5 месеци кога ги менуваше забчињата и давав коски од телешка кожа.
Imam Germanski ovcar (dolgovlaknest) star skoro 5 godini (potocno vo april ke napolni tolku) nemozam da najdam zenka za paranje. Ednas pred 2 godini probav da go sparam so edna zenka germanski ovcar megutoa 2 dena posle ja ukradoa i nemase veke sansi. Maks (imeto na moeto kuce) e prekrasen primerok od stas do glas :) sekoj sto se razbira poveke od rasata moze da vidi vednas za kakov kvalitet se raboti. Dokolku ima nekoj zenka koja planira da ja pari ke go molam da pise, ne e problem vo sekoe vreme moze da se vidi Maks.
Прво стави слики да го видам, па ако е убав како што велиш, и доколку има Педигре, веднаш ќе му најдам женка :)
 
Член од
26 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
А зошто сакаш твојот мажјак да пари? Имаш снимки за дисплазија?
imam snimki dobar e sakam da pari zosto toa e normalno neli? da se rastereti malce:)
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 00:40 ---
Сега ќе почне :)

На 4 месеци веќе треба да ги има кренато ушите.
А коски можеш да му даваш од телешка кожа, ги има во пет шоповите се продаваат на парче.
Јас од 4 - 5 месеци кога ги менуваше забчињата и давав коски од телешка кожа.

Прво стави слики да го видам, па ако е убав како што велиш, и доколку има Педигре, веднаш ќе му најдам женка :)
slili novi nemam tie sto gi imam se stari taka da nema da ti vrsat rabota dokolku si seriozen pisi mail ke se dog. da go vidis pa ako se razbiras sam ke si vidis i ocenis dali vredi.
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Деновиве масовно труење т.е убивање на улични животни(кучиња и мачки)од страна на градот Скопје....Да кажеме СТОП!!!! за масовното истребување на кучињата од градот Скопје на чело со Коце Трајановски...

http://www.facebook.com/groups/127056547467235/
 

Tomasino

Semper etiam ubique superiores
Член од
19 март 2009
Мислења
9.153
Поени од реакции
18.266
Можеби не е адекватен(и пристоен:eek: )муабетот на темава....:eek:(и мене не ми се веруваше)...
Но сепак да се надоврзам...(со една цел,колку НЕОДГОВОРНИ сопственици има во Македонија).....:tapp:
Имаше една будала(ама будала во вистинска смисла) во Битола,е сега не знам шо куче чуваше...(мажјак)...
И сакајќи да го РАСТЕРЕТИ се реши да ги земи работите во СВОИ РАЦЕ...и РАЧНО го растерети кучето...:confused:
И кога го прашаа ШО ПРАВИШ БЕ НЕНОРМАЛЕН ЕДЕН?им одговорил АКО АКО ДОБРО Е ЗА КУЧЕТО...:eek:
И после,ај барај ум кај некои луѓе...:facepalm: :cenzura:
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Деновиве масовно труење т.е убивање на улични животни(кучиња и мачки)од страна на градот Скопје....Да кажеме СТОП!!!! за масовното истребување на кучињата од градот Скопје на чело со Коце Трајановски...

http://www.facebook.com/groups/127056547467235/

Aj ќе го замолам некој од вмровциве кој го има за пријател на фејсбук да ја сподели групата на неговиот sид.Нема ништо да загубат,напротив со молчењето стануваат соучесници....
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.316
Поени од реакции
54.658
Деновиве масовно труење т.е убивање на улични животни(кучиња и мачки)од страна на градот Скопје....Да кажеме СТОП!!!! за масовното истребување на кучињата од градот Скопје на чело со Коце Трајановски...

http://www.facebook.com/groups/127056547467235/
Значи комуналциве го фрлале отровот...
Процесот веќе им помина во Кисела Вода истребија едно 30-тина мачиња во мое маало, меѓу кое и моето :mad:
 
Член од
12 август 2007
Мислења
21
Поени од реакции
1
Барав по форумот но не најдов ништо такво, имам проблем со ушите на хаска старо два ипол месеци се повеќе му клапнуваат надоле а колку што знам на хаска треба да се исправени нагоре. Дали има некои апчиња за рскавицата за исправување, недостаток на некој витамин или нешто слично, дали со тек на време ќе и се исправаат?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.894
Поени од реакции
2.471
Барав по форумот но не најдов ништо такво, имам проблем со ушите на хаска старо два ипол месеци се повеќе му клапнуваат надоле а колку што знам на хаска треба да се исправени нагоре. Дали има некои апчиња за рскавицата за исправување, недостаток на некој витамин или нешто слично, дали со тек на време ќе и се исправаат?
Уште е мало за исправање увца, од три месеци ке почнеш да му даваш и калциум и ке ги дигне :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom