Кучиња (грижа, општи дискусии)

L

Lu

Гостин
Ај и тука да објавам :)

Од овој викенд, сабота (02.02.2013) официјално почнуваме со обука на Доберманите.

Сите сопственици и љубители на расата Доберман, и сите што се заинтересирани, ги поканувам да дојдат овој викенд во 12 часот во градскиот парк (втор дел) поточно во близина на кафаната Балканика, таму ќе се собереме сите Доберманџии, и секој што е заинтересиран нека повели :)

ФБ групата на Доберман Клубот
http://www.facebook.com/groups/95944841406/10151446677756407/?notif_t=group_activity
 
Член од
12 август 2007
Мислења
21
Поени од реакции
1
Ако има некој што се разбира подобро да ми каже дали кучево е цисто хаска или мелез нешто иначе кафеави очи има ? Фала многу поздрав :)))

BeFunky_ZARA.jpg BeFunky_OrtonStyle_1.jpg BeFunky_Tilt-Shift_2.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
929
Ако има некој што се разбира подобро да ми каже дали кучево е цисто хаска или мелез нешто иначе кафеави очи има ? Фала многу поздрав :)
Нема врска дали има кафеави или сини или двете се шарени тоа е индивидуално и зависи од многу фактори.
Според маската на муцката личи на хаска да, сепак мислам дека за да се види дали е чиста хаска или не ќе треба да почекаш некој период барем до кај 6-7 месеци па да поубаво се оцени.
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
Ако има некој што се разбира подобро да ми каже дали кучево е цисто хаска или мелез нешто иначе кафеави очи има ? Фала многу поздрав :)))

Прегледај го приврзокот 57483Прегледај го приврзокот 57484Прегледај го приврзокот 57485
Хаска е .. помала од 40дена..
 
L

Lu

Гостин
Беше некој/а Кајганџија/ка денес во парк ?
Прашувам бидејќи имаше бајаѓи публика на тренинзите.
Екстра си поминавме :) од 12 до 18 бевме во парк, цел парк го окупиравме со Добермани :D
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Две прашања :)

1. Кога се вади легло, точно ли е дека треба да му се даде име на леглото, по што ќе биде заверено во педигрето? ( пример: Snow Beauty Samoyed и името на кутрето) ?

2. Сакам да си оставам машко мало од парење, ама бидејќи ќе расне со мајка му, дали е можно да бидат склони на инцест? :/

ПС; За самојед станува збор ..
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.894
Поени од реакции
2.471
Две прашања :)

1. Кога се вади легло, точно ли е дека треба да му се даде име на леглото, по што ќе биде заверено во педигрето? ( пример: Snow Beauty Samoyed и името на кутрето) ?

2. Сакам да си оставам машко мало од парење, ама бидејќи ќе расне со мајка му, дали е можно да бидат склони на инцест? :/

ПС; За самојед станува збор ..
Можеш да дадеш какво име сакаш нема врска.

Да, кучињата не знаат што е инцест. Кога женката ќе е во циклус ќе ги двоиш.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Можеш да дадеш какво име сакаш нема врска.
За името знам, но ме интересира дали се дава име на целото легло ..Пример, кај потекнува од La Casa De La Nieve ( ги има Blanca, Espreransa, Barton и др.) , има Belluchi Royal Snow итн.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.894
Поени од реакции
2.471
За името знам, но ме интересира дали се дава име на целото легло ..Пример, кај потекнува од La Casa De La Nieve ( ги има Blanca, Espreransa, Barton и др.) , има Belluchi Royal Snow итн.
Белучи е име на одгледувачница, не име на легло. play full team, inner vision... се се тоа имиња на регистрирани одг. и нивните легла го носат нивното име плус името на леглото што е на пример не некоја буква. Да биде појасно, леглото на мојата кучка беше на буквата С па имињата беа PFT Salt`n`pepa, PFT spaggeti итн.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Белучи е име на одгледувачница, не име на легло. play full team, inner vision... се се тоа имиња на регистрирани одг. и нивните легла го носат нивното име плус името на леглото што е на пример не некоја буква. Да биде појасно, леглото на мојата кучка беше на буквата С па имињата беа PFT Salt`n`pepa, PFT spaggeti итн.
Јасно :) епа тоа ме збунило мене :) пошто баш денеска правев муабет со другар, и он ми спомна за ова, немав појма што како па затоа прашав :) тенкс ..

е да уште едно, може име во педигре да се смени? :?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.894
Поени од реакции
2.471
Јасно :) епа тоа ме збунило мене :) пошто баш денеска правев муабет со другар, и он ми спомна за ова, немав појма што како па затоа прашав :) тенкс ..

е да уште едно, може има во педигре да се смени? :?
Не. Така е заведено во книгата во КСМ и неможе. Педигрето е како извод од матична книга на родени за кучињата.
 
Член од
8 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
10
Нема врска дали има кафеави или сини или двете се шарени тоа е индивидуално и зависи од многу фактори.
Според маската на муцката личи на хаска да, сепак мислам дека за да се види дали е чиста хаска или не ќе треба да почекаш некој период барем до кај 6-7 месеци па да поубаво се оцени.
Mene mi lici na cistokrvna, no vo sekoj slucaj i da e meshance postoi poveke shansi da lichi na ednata strana, sakam da kazam, ako e meshance od haska i od drugo kuce, poveke da lici na haskata. No kako i da e, kutreto e prekrasno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom