Куче кое што пребира храна

Член од
28 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, ми треба помош и мислења од вас, имам 3 месечно куче и од кога го земав прави проблеми при јадење, пребира. Моментално имам Purina pro plan puppy salmon, каснува малку и бега од храната мора да се молиме да јаде. Пробав да ја мешам со јогурт го пие јогуртот храната ја остава исто и со варено јајце. Сакам да пробам уште со бујон специјален за кучиња да ја топам храната, веќе немам идеи како да ја натерам да јаде. (имам пробано и други фирми за храна истиот проблем го имам). Споделете ако имате исто искуство
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.331
Поени од реакции
6.234
Кај мене кучето јаде се. Од зелка и морков до манџа, од сув леб до коска глодање.

Финтата е да му даваш да јаде кога треба, не да го товиш и да му одиш по газот. Ќе му туриш да јаде у канчето, не јаде, не јаде, кога ќе му се пријаде ќе јаде самото.

За загрижените од анима мунди, ене ја кучкана чатал спие на фотелјата у дневна, не е дека е измачувано кучето, само не им одите по газот да ве команда оно вас.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Здраво, ми треба помош и мислења од вас, имам 3 месечно куче и од кога го земав прави проблеми при јадење, пребира. Моментално имам Purina pro plan puppy salmon, каснува малку и бега од храната мора да се молиме да јаде. Пробав да ја мешам со јогурт го пие јогуртот храната ја остава исто и со варено јајце. Сакам да пробам уште со бујон специјален за кучиња да ја топам храната, веќе немам идеи како да ја натерам да јаде. (имам пробано и други фирми за храна истиот проблем го имам). Споделете ако имате исто искуство
Ne e gladno :toe:. Ostajgo nekoe vreme bez jadenje i suv leb ke projadi.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Здраво, ми треба помош и мислења од вас, имам 3 месечно куче и од кога го земав прави проблеми при јадење, пребира. Моментално имам Purina pro plan puppy salmon, каснува малку и бега од храната мора да се молиме да јаде. Пробав да ја мешам со јогурт го пие јогуртот храната ја остава исто и со варено јајце. Сакам да пробам уште со бујон специјален за кучиња да ја топам храната, веќе немам идеи како да ја натерам да јаде. (имам пробано и други фирми за храна истиот проблем го имам). Споделете ако имате исто искуство
Пробај најди која Јуниор храна ја сака.
И строго давај му во одреден саат. Научи го да јаде во на пример 7 сабајле и 7 вечер. Стај му храна, не ја јаде, за 15 минути тргни му ја.
Исто битно, ако планираш да го храниш со кучешка храна цело време, не му давај ништо друго ти што јадеш. Нека ја јаде само својата храна.

Најбитно е сега да му погодиш која храна највеќе ја сака. После ќе е лесно, но ако му даваш и од тоа ти што јадеш доста логично е да не сака после да јаде од својата храна.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Здраво, ми треба помош и мислења од вас, имам 3 месечно куче и од кога го земав прави проблеми при јадење, пребира. Моментално имам Purina pro plan puppy salmon, каснува малку и бега од храната мора да се молиме да јаде. Пробав да ја мешам со јогурт го пие јогуртот храната ја остава исто и со варено јајце. Сакам да пробам уште со бујон специјален за кучиња да ја топам храната, веќе немам идеи како да ја натерам да јаде. (имам пробано и други фирми за храна истиот проблем го имам). Споделете ако имате исто искуство
Натопена во вода за да биде мека бидејќи кутрето е сеуште мало, 3 мали оброци на ден во определени термини, без да му даваш ништо друго. Ако не сака да јаде тргни ја па во следниот термин дај му пак. Ништо не треба друго да правиш.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
984
Здраво, ми треба помош и мислења од вас, имам 3 месечно куче и од кога го земав прави проблеми при јадење, пребира. Моментално имам Purina pro plan puppy salmon, каснува малку и бега од храната мора да се молиме да јаде. Пробав да ја мешам со јогурт го пие јогуртот храната ја остава исто и со варено јајце. Сакам да пробам уште со бујон специјален за кучиња да ја топам храната, веќе немам идеи како да ја натерам да јаде. (имам пробано и други фирми за храна истиот проблем го имам). Споделете ако имате исто искуство
Многу ти е разгалено искрено. Пробај остај го некое време без храна, се ќе пројади, верувај...
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
@Trajanka43 остави му ја храната кога ќе му се пријаде сам ќе си јаде. Така и нанбрат ми ова прај кога јадеме замара да му се даде саламче лебче или друго. Ама понекад знае и да поврати од тоа затоа не му даваме многу таква храна.
Стави му од неговата храна на местото секогаш кај што му ставаш кога ќе огладне сам ќе си дојде.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Нека бира,голема работа и ние луѓето бираме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom