Курсеви во МК

Член од
29 декември 2021
Мислења
11
Поени од реакции
3
Здраво, заинтересиран сум за достапните академии кај нас ама немам познаници кои се биле на нив. Се збори за CES Academy и Brainster. Ќе можете ли да споделете искуство со една од тие академии за било која струка.


(јас имам на ум да земам курс за електричар од CES или програмирање курс од Brainster).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Мене на некакви курсеви ми личат. Никакви академии не се тоа.
 
Член од
29 декември 2021
Мислења
11
Поени од реакции
3
Мене на некакви курсеви ми личат. Никакви академии не се тоа.
на мене некако око ми фаќа CES за електричар ама шо знам мислам дека нема да најдат работа или па пример ако поднесам во фирма да не ми признаат диплома.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
So kje ti e kurs za elektricar :D Ne ti treba kurs, sto kje te ucat da stemas.. Ti treba zelba samo, i kje ucis zanaet kako cirak.
 
Член од
29 декември 2021
Мислења
11
Поени од реакции
3
So kje ti e kurs za elektricar :D Ne ti treba kurs, sto kje te ucat da stemas.. Ti treba zelba samo, i kje ucis zanaet kako cirak.
abe se ubavo druze jas sam si istrazuvam i se ucam. ali primer da treba da postavam tabla i da ja nashteluvam toa ne go znam, a i prashav nekolku elektricari za cirak ama site gledaa so pobrzo da me otkacat. Ednostavno ako nivnite deca nemat interes zanaeto na nikoj ne go davat :icon_mrgr:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
abe se ubavo druze jas sam si istrazuvam i se ucam. ali primer da treba da postavam tabla i da ja nashteluvam toa ne go znam, a i prashav nekolku elektricari za cirak ama site gledaa so pobrzo da me otkacat. Ednostavno ako nivnite deca nemat interes zanaeto na nikoj ne go davat :icon_mrgr:
Nz dal kje ti pomogne akademijata. Pak kje treba da rabotis kako cirak, i da go krades zanaetot. Baraj po firmi, zlatna kniga, so rabotat u oblasta ili neso srodno, niskostrujni instalacii, kameri, alarmi i tn. Kje bidat losi firmi ama kje se ucis i kje se vrzes so lugje.
Znam deka ima nedostig, sea iskreno ne mozham ja da te preporacam - ne te znam:) baraj po poznanici:D
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Brainster треба да се забрани со закон. Т.е. сите "академии" што со добар маркетинг го лажат народов дека за 3-6 месеци ќе станат професионалци и ќе се вработат.
E2PP3hFXEAYDNZK.png

Поради вакви објави, имаме егоистични деца од 22 до 25 години каде веќе и титулите што ги добиле на лист хартија испринтан од секретарката, го ставиле у име на ЛинкедИн. У „маркетинг светот“ ова се дешава:
  • Маркетинг специјалисти,
  • Специјалисти за дигитален маркетинг,
  • Специјалист за социјални мрежи,
  • Бренд менаџери,
  • Scale Up менаџери,
  • СЕО специјалисти,
  • Маркетинг артисти,
  • Дигитални Маркетинг Медиа планери,
  • Маркетинг Медиа планери за Социјални мрежи
  • Маркетинг истражувачи и аналитичари
  • Маркетинг Специјалисти за комуникација
  • Продукт менаџери
Немој да ме јебеш бе, само се измислува нова терминологија и се лаже народ па после имаш новороденчиња без ден работно искуство да ти се пуваат дека 20К им е малце. Нормално е дека е малце, ама што да им дадеш како прво работно место? 3 месеци учеле некакви програми и они се менаџери или специјалисти. Тие титули не се добиваат ни за 3 месеци ни за 3 години. Ко прво срам треба да ти е тоа уопште да си го кажеш за себе а си излегол од академија, безразлика дали си учел 3 или 6 месеци.

За оние курсеви за програмирање уопште да не почнувам. Таму со 3 месеци програма им даваат лист за успешен завршен курс за Пајтон и летаат у облаци дека се програмери. А за плата не прифаќаат исто 18/20/22К почетна зошто им кажале дела програмери зимаат минимум 1000 еур почетна.
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
Поради вакви објави, имаме егоистични деца од 22 до 25 години каде веќе и титулите што ги добиле на лист хартија испринтан од секретарката, го ставиле у име на ЛинкедИн. У „маркетинг светот“ ова се дешава:

  • СЕО специјалисти,
3 месеци учеле некакви програми и они се менаџери или специјалисти. Тие титули не се добиваат ни за 3 месеци ни за 3 години. Ко прво срам треба да ти е тоа уопште да си го кажеш за себе а си излегол од академија, безразлика дали си учел 3 или 6 месеци.
https://blog.brainster.co/marketing-seo-proekt-3dhub/ - Ова го сретнав сабајле, реален SEO проект од студенти на академијата но страната на 3dhub воопшто не е SEO оптимизирана.

Дали е ова само хипотетички SEO проект или нивните препораки се уште не се применети на страната незнам, ама имаат многу пофални зборови студентите за работата иако уште во реалноста нема никакви резултати од нивната SEO работа - as far as I can tell.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Читај го текстот и одговорите. Се е тоа ок, разбирам дека се курсеви/академии и дека не е возможно да го совладаат тој материјал за краток период а и реално, што да совладаат кога секојдневно се изучуваат нови параметри и се менуваат алгоритми. Мора да си у тек константно.

Според одговорите на студентите, за СЕО оптимизација они правеле изработка и надополнување на текстови, па за некакви грешки зборат што мислам дека мислат на црвените ерори на СЕО плугини што се инсталирани (Вордпрес) па менувале наслов/опис, менувале клучни зборови (кејворди) или пак менувале Х1/Х2 тагови.

Зборуваат за креирање контент и за "Google Search Console" (бившо Webmaster Tools). И се е тоа ок, тоа е до негде од каде се почнува со СЕО.

Еве, јас не сум СЕО специјалист но истиве работа при изработка на веб се до недге тие, истите. Ако има добар буџет реално и ова треба да е вклучено. За ситни пари нека си учат само „како да бидам прв на гугл“ :D.

Ако треба да видиме што направиле и каква придобивка има тој веб, треба малце повеќе инфо. Прво што ми паѓа у очи од старт е дека немаат ни еден линк до вебот на 3дХуб. Па дај бе линк која е агенцијата да ја отвориме и да видиме што е. Треба копи-паст да правиме за да ја срчнам на гугл.

После се пишува на што се фокусирале најмногу, кој кејворди ги користеле и што оптимизирале. Дај да видиме кој и каков контент е додаден кој предходно бил слаб или воопшто го немало, а сеа ради него, агенцијава добила нешто, или пак излага и се појавува баш ради тоа.

Нека пише некој што стварно работи СЕО како он почнува/завршува проект. И да не ме разбере некој погрешно, не викам дека се заебаваат и дека лажат, него зборам термините што се користат у моментов со очекувањата кои се презентираат се нереални. Сите станаа специјалисти. Значи ако ги запослиме сега, бизнисот ќе ни цвета, ќе продаваме се и сешто и најдобри ќе сме.

Башка правиме муабет за термин со кој 2/3 фирми у државава се занимават. Вебот е од 2020 година. Па што сакаш направи, каков сакаш бот биди, за година дена со материјал за 3Д, 101% ќе излагаш у први 5 на search.
 
Член од
29 декември 2021
Мислења
11
Поени од реакции
3
Nz dal kje ti pomogne akademijata. Pak kje treba da rabotis kako cirak, i da go krades zanaetot. Baraj po firmi, zlatna kniga, so rabotat u oblasta ili neso srodno, niskostrujni instalacii, kameri, alarmi i tn. Kje bidat losi firmi ama kje se ucis i kje se vrzes so lugje.
Znam deka ima nedostig, sea iskreno ne mozham ja da te preporacam - ne te znam:) baraj po poznanici:D
i feel confused my friend. neznam so da pravam
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Дали знае некој да ми каже колку се почетните плати за маркетинг/дигитален маркетинг по фирмиве?

Почетна, па и просечна? Знам дека има разлиак од позиција до позиција, и зависи кои ти се работните обврски, но ме интересира почетна плата која е, и просечната. Дали се исплати воопшто за трудот?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Дали знае некој да ми каже колку се почетните плати за маркетинг/дигитален маркетинг по фирмиве?

Почетна, па и просечна? Знам дека има разлиак од позиција до позиција, и зависи кои ти се работните обврски, но ме интересира почетна плата која е, и просечната. Дали се исплати воопшто за трудот?
Почетна без никакво искуство и како прва позиција околу 18. Просечна е околу 26. Во малце појаки фирми или пак апла компании кои работат со маркетинг сигурно ќе биде над 30/33К.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Здраво, заинтересиран сум за достапните академии кај нас ама немам познаници кои се биле на нив. Се збори за CES Academy и Brainster. Ќе можете ли да споделете искуство со една од тие академии за било која струка.


(јас имам на ум да земам курс за електричар од CES или програмирање курс од Brainster).
Да не си го арчиш времето, во програмирање се потешко ќе станува вработување на дечки што завршиле ФИНКИ, а не пак Brainster. Нема сениори, а за вакви имаш со лопата да ги ринеш.
Ништо нема да научиш (применливо), уште помалку ќе ти даде некоја фирма шанса да почнеш, и ќе бидеш и без пари, и без занат.

Тој за електричар не знам колку може да ти помогне, за такви занаети можеби е најдобро да почнеш за помала платичка како чирак, и со тек на време да го печиш занатот, а попатно и да читнеш теорија.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Full Stack Sales and Marketing Recruiter .... ???????

Прво, не разбирам што значи Full Stack Sales. Што тип на продажба/комерција ќе си? Не разбирам стварно

Второ, кај е поврзаноста на "full stack" продажба со регрутер (маркетинг?) у едно/една позиција?

Фенси термини на секоја недела се измислуваат. И за ова се криви сите академии и курсеви. Не знаат што да им прават на толку деца па сеа ќе се пуваме со позиции како "Full Stack Sales" :tapp:

Screenshot_3.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom