Куп на Македонија 2019/2020

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.596
Абе остај глупости ако Шакири не е почитуван незнам кој бил. Се пцуело ама и се скандирало наш Шакири и тоа во сред Београд во 99та кога цел стадион урлаше по него...
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Не збориме за пцуење на национална база, тоа и вие и ние го правиме. Јас не гледам зошто ви се дозволува да ја исвиркувате химната. Не е ова ни интернационална утакмица па ај да кажеш свиреле ривалска химна ова е химна на државата од каде се и ДВАТА клуба. Не ме изненадува односот (вашиот) него ко и ред други што напишаа овде запрепастен (ама не и изненанден) сум од односот на ФФМ. Конкретно ако гледаме вас Асани во го брцна пред неколку кола па не стивна навивањето на национална основа, и обратно кога Радевски давал голови се пцуело против нас. Тоа нема да се искорени во догледно време ама свирење на химна, палење/спуштање знамиња, истакнување навредливи пароли и знамиња на некаква си голема албанија не смее да се толерира пред се од ФФМ и надлежните органи. Едно со друго нема споредба, на тоа алудирав.
Па јас ти пишував за коментот за Неџат Шабани, и затоа реплицирав. За тоа што си револтиран од ФФМ, си потполно у право, треба да очекуваш од нив другачие да реагираат.

Химна е национална песна на одредена држава која и да не ти припаѓа тебе мора да ја почитуваш.
Не се сложувам со било какво свиркање на химна, меѓутоа кога играат 2 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ иако не го оправдувам, сепак до некаде ми е јасно зошто се прави тоа. Во случајот со Шаќири си во право, тој е албанец по потекло меѓутоа е македонец по државјанство. Јас досега нема видено ниту еден репрезентативец со албанско потекло на официјален меч да ја пее македонската химна...Како да почитувам таков човек? (од друга страна сите ја пееа на Катар химната на светското во ракомет.)
Вардар - Фоџа, не е битно за кој играч станува збор дали Садики дали сега Асани, се сложувам дека не е во ред да се вреѓа тој играч по национална основа...Кога можеше еден О'Шеј (ирец), да биде легенда на Јунајтед и сите да го сакаат зашто албанец да не може да биде легенда на Вардар или Пелистер и сите да го сакаат? Ама нашите играчи (без разлика на етничка припадност), глумат поголеми националисти од Али Ахмети и Никола Груевски (кои нормално глумат националисти), и после очекуваат да ги почитуваат!
Е сега, залудно браниш било кого кога Балисти го симнаа македонското знаме од јарбол, сега ја исвиркуваат македонската химна, вадат транспаренти со ФИРОМ... А сите тие имаат македонско државјанство!!!
Не знам зошто воопшто се споредуваш со другите и го праиш оној бош муабет еее а вие коа праевте ова и ова...
Кога вие албанците ќе ги осудите тие што глумат лудило кај вас, и ние ќе ги осудиме тие што глумат лудило кај нас...тогаш ќе има и фудбал и спорт и разбирање и се...[DOUBLEPOST=1463481529][/DOUBLEPOST]
...
Нејќам да влегувам во политичко затегање во форум за фудбалски теми но на кратки црти - албанците ниту ја гласале независноста на Македонија, ниту па химната, ниту па ред други закони, за кои мислат дека се обезправени... во ваква консталација тие духовно не ја сметат Македонија за своја држава, но ги сакат бенефитите што произлегуваат од разни состојби, како и ова од купот и првенството, за да излезат во Европа...тоа е во природата на секој човек, да земе што повеќе и да дава што помалку... тоа и ти , и јас и уште многу други го знаеме многу добро... Е сега секој сака да ги искористи механизмите за да, за себе има што повеќе а за другите што помалку. Со подигање на свеста (после едно 100 години, а можеби и повеќе ), ова би требало да се намали (не може да се искорени скроз)
Тоа е мое мислење, не мора да се сложите.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Па јас ти пишував за коментот за Неџат Шабани, и затоа реплицирав. За тоа што си револтиран од ФФМ, си потполно у право, треба да очекуваш од нив другачие да реагираат.


Нејќам да влегувам во политичко затегање во форум за фудбалски теми но на кратки црти - албанците ниту ја гласале независноста на Македонија, ниту па химната, ниту па ред други закони, за кои мислат дека се обезправени... во ваква консталација тие духовно не ја сметат Македонија за своја држава, но ги сакат бенефитите што произлегуваат од разни состојби, како и ова од купот и првенството, за да излезат во Европа...тоа е во природата на секој човек, да земе што повеќе и да дава што помалку... тоа и ти , и јас и уште многу други го знаеме многу добро... Е сега секој сака да ги искористи механизмите за да, за себе има што повеќе а за другите што помалку. Со подигање на свеста (после едно 100 години, а можеби и повеќе ), ова би требало да се намали (не може да се искорени скроз)
Тоа е мое мислење, не мора да се сложите.
Не не јас се сложувам со тебе 100%...само скроз ги занемаруваш причините за се што се случува...за жал мора да се натегаме и политички пошто политиката влезе во фудбалот не ради друго.
Ај да не збориме за чуствата на албанците (тоа можеме на друга тема, ќе бидам повеќе од среќен ако продолжиш со аргументирана дискусија) туку да гледаме за фудбалот...Дали истите тие кои ја исвиркуваа македонската химна вчера, ќе одбијат квалификации за Лига Европа како тим од Република Македонија?[DOUBLEPOST=1463484680][/DOUBLEPOST]
Па јас ти пишував за коментот за Неџат Шабани, и затоа реплицирав. За тоа што си револтиран од ФФМ, си потполно у право, треба да очекуваш од нив другачие да реагираат.


Нејќам да влегувам во политичко затегање во форум за фудбалски теми но на кратки црти - албанците ниту ја гласале независноста на Македонија, ниту па химната, ниту па ред други закони, за кои мислат дека се обезправени... во ваква консталација тие духовно не ја сметат Македонија за своја држава, но ги сакат бенефитите што произлегуваат од разни состојби, како и ова од купот и првенството, за да излезат во Европа...тоа е во природата на секој човек, да земе што повеќе и да дава што помалку... тоа и ти , и јас и уште многу други го знаеме многу добро... Е сега секој сака да ги искористи механизмите за да, за себе има што повеќе а за другите што помалку. Со подигање на свеста (после едно 100 години, а можеби и повеќе ), ова би требало да се намали (не може да се искорени скроз)
Тоа е мое мислење, не мора да се сложите.
Не не јас се сложувам со тебе 100%...само скроз ги занемаруваш причините за се што се случува...за жал мора да се натегаме и политички пошто политиката влезе во фудбалот не ради друго.
Ај да не збориме за чуствата на албанците (тоа можеме на друга тема, ќе бидам повеќе од среќен ако продолжиш со аргументирана дискусија) туку да гледаме за фудбалот...Дали истите тие кои ја исвиркуваа македонската химна вчера, ќе одбијат квалификации за Лига Европа како тим од Република Македонија?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Не не јас се сложувам со тебе 100%...само скроз ги занемаруваш причините за се што се случува...за жал мора да се натегаме и политички пошто политиката влезе во фудбалот не ради друго.
Ај да не збориме за чуствата на албанците (тоа можеме на друга тема, ќе бидам повеќе од среќен ако продолжиш со аргументирана дискусија) туку да гледаме за фудбалот...Дали истите тие кои ја исвиркуваа македонската химна вчера, ќе одбијат квалификации за Лига Европа како тим од Република Македонија?
Не си го прочитал мојот пост внимателно...го имаш одговорот во предходниот пост... еве уште еднаш:
Па јас ти пишував за коментот за Неџат Шабани, и затоа реплицирав. За тоа што си револтиран од ФФМ, си потполно у право, треба да очекуваш од нив другачие да реагираат.


Нејќам да влегувам во политичко затегање во форум за фудбалски теми но на кратки црти - албанците ниту ја гласале независноста на Македонија, ниту па химната, ниту па ред други закони, за кои мислат дека се обезправени... во ваква консталација тие духовно не ја сметат Македонија за своја држава, но ги сакат бенефитите што произлегуваат од разни состојби, како и ова од купот и првенството, за да излезат во Европа...тоа е во природата на секој човек, да земе што повеќе и да дава што помалку... тоа и ти , и јас и уште многу други го знаеме многу добро... Е сега секој сака да ги искористи механизмите за да, за себе има што повеќе а за другите што помалку. Со подигање на свеста (после едно 100 години, а можеби и повеќе ), ова би требало да се намали (не може да се искорени скроз)
Тоа е мое мислење, не мора да се сложите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.596
Па јас ти пишував за коментот за Неџат Шабани, и затоа реплицирав. За тоа што си револтиран од ФФМ, си потполно у право, треба да очекуваш од нив другачие да реагираат.
Не се разбравме, за мене она што го напиша @kingmarko е без врска. Не викам дека и он нема поента си има, и ок е ама едно со друго немаат врска. Пцуење на национална база секогаш ќе има. Тоа нема да се искорени, дури мислам дека веќе не треба ни да се казнува, клубовите страдаат за џабе. Ама треба да се стави ред за вакви работи поготово на вакви репрезетнативни утакмици. Јасно дека навивачи се ќе провоцираат ама мора да се реагира. Она со Шакири, Шабани, Асани, Радески и ред други нема врска со проблемот кој го дискутираме.

Треба да се размисли и дали уопште да се пуштат уште еднаш на стадион кога нон стоп кршат. Да им забранат пристап на евро утакмиците на Шкендија ќе им дојде памет...
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
^^ Али Паша. Ја свиреле пошто они не учествуеле у носењето на знаме, химна итн.?? А можда у Швицарска учествуеле у све тоа, па затоа таму се понашаа ко што треба?! Не бе дечко, таму поштуаа све зошто знаа дека за 5 минута има да ги врата од пештерата од која дошле. А овде немаа гајле, индијанци. После се лутат кога им викаат индијанци.

На пола од издркотинете што вчера беа на стадион Македонија им даде кров на глава за време на ратот у Косово. Да не беше Македонија нив ќе ги срамнеа со земја, а женете ќе им ги ебеше кој стигне.
Е тие истите денеска ја свират химната на Македонија. Али никој не ни е крив, да е ова нормална држава Шкендија од сега па натаму ќе играше сегде само не у Македонија. Ама не треба некој да им го каже тоа, или си чуек или си издркотина. Они не ни имаа капацитет да го сфата тоа, па ајде ќе глумимо патриоти.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Па јас ти пишував за коментот за Неџат Шабани, и затоа реплицирав. За тоа што си револтиран од ФФМ, си потполно у право, треба да очекуваш од нив другачие да реагираат.


Нејќам да влегувам во политичко затегање во форум за фудбалски теми но на кратки црти - албанците ниту ја гласале независноста на Македонија, ниту па химната, ниту па ред други закони, за кои мислат дека се обезправени... во ваква консталација тие духовно не ја сметат Македонија за своја држава, но ги сакат бенефитите што произлегуваат од разни состојби, како и ова од купот и првенството, за да излезат во Европа...тоа е во природата на секој човек, да земе што повеќе и да дава што помалку... тоа и ти , и јас и уште многу други го знаеме многу добро... Е сега секој сака да ги искористи механизмите за да, за себе има што повеќе а за другите што помалку. Со подигање на свеста (после едно 100 години, а можеби и повеќе ), ова би требало да се намали (не може да се искорени скроз)
Тоа е мое мислење, не мора да се сложите.
Не ја гласале химната, хм а мора да гласаш нешто за да почитуваш. Не ја гласале ни химната ни знамето на Швајцарија па ги почитуваат. На крајот на краиштата не гледам нешто против Албанците во химната, не мора да ја сакате океј ама нема ни потреба да ја свирите уште повеќе. Повеќе би сфатил е да бидете индиферентни.

Барем си призна дека се сака помалце да се даде а да се искористи што е можно повеќе. Ама коа се дозволува тоа е тоа. Кај нас треба општо да се прифати и да се знае дека со права доаѓаат и обврски.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Репете за ситуацијата првенство куп, немој да го земеш при срце коментарот.
А јас од подрум веднаш им честитав на вардарци за добрата игра во првенството:

Фан Клуб: Шкендија
Сериозно мислиш дека во неделата и средата се играше фудбал на Градски ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom