Куп на Македонија 2019/2020

Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
У Македонија меч се допира само за ИЛЧО ПЕДЕР и ФФМ МАФИЈА, за друго го боли курот тоа жабата крастава!
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
@Пеце ја пееја химната баш ги приметив. И Радески, и Тодоровски, и Јовановски :).
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
После се лутат кога ги викат индијанци или слично, една купа столчиња искршиле кај нас таквите ги викат паднана маса или неиживиеан народ, не прошетан..Навивачи... одејте лумпувајте по планините :sramezliv:

 
Член од
10 април 2015
Мислења
257
Поени од реакции
164
Ajde be pa vie, teski neka ima publika sekade vo sekoj grad pa neka leta po nekoe stolce. I citam navredi za Radeski po netov, ne e ubo! Na vremeto Shabani ko igrase za Pobeda i bese eden od najomilenite so trebase, da go skina negovite?!
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Во нормална држава би се запрашал зашто е дозволено групата да се регистрира со фашистичко име. Тие качаци, чие име го носат индијанциве колеле и бркале македонци.
Ама кај нас министер за одбрана се поклонува на грбот на УЧК и Собранието ги амнестира сите терористи, така да името на некоја навивачка група е најмал проблем.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Во нормална држава би се запрашал зашто е дозволено групата да се регистрира со фашистичко име. Тие качаци, чие име го носат индијанциве колеле и бркале македонци.
Ама кај нас министер за одбрана се поклонува на грбот на УЧК и Собранието ги амнестира сите терористи, така да името на некоја навивачка група е најмал проблем.
Тие убивале и Албанци исто ама изглеа не знаат или не им се допаѓа тој дел од историјата.

Иначе ова за штетава на стадионов се надевам ќе си ја плати Еколог/Шкендија и на крај краеава за сите нека е така, ако официјалните навивачи прават штета на некој стадион таа штета нека ја плаќа клубот/спонзорот на клубот.

За свирењето на химната не ми е јасно и споредбата со Баскија и Каталонија воопшто не е соодветна, а на крајот на краиштата нели државата е на сите, што лошо ви значи тааа химна ? Туку се е нормално за провокација и инат. Иронично е дека сигурно бар третина таму зимаат плата од државен буџет на државата чија химна ја свиркаат.

Што се однесува за Радески нема зошто него да го напаѓаат, дечкото си игра за клубот и тоа е сосема во ред. Секој треба да си гине за својот клуб. Артим Шакири на пример 6 сезони гинеше за Вардар како и многу други фудбалери, и за такви работи не треба да се замерува.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Што побрзо разберите дека ова не е држава тогаш полесно ќе ви дојди на душата,јас од Македонија кренав раце и веќе подолго време се што е Македонско плукам и пцујам ...и не ,не се Албанците криви,нашите Македонците се криви што му дозволуваат вакви работи..

Зошто полицијата е секогаш подотвена да реагира ако некоја Македонска група пее против ФФМ или МВР а против Албанските си дремат?..неможам да разберам,како е можно и по која основа Албанците да се привилегиран народ во секој поглед во оваа држава?..зошто?..со што заслужија?..па нели е ова демократија нели треба законите за сите да важат?..

И судиите не се криви,ФФМ и полицијата се криви..што требаше Спирковски да направи?..да го прекине натпреварот и да нареди да се исчисти трибината?...и цела одговорност да ја земи врз себе за нешто што не е тој надлежен?.судијата си е задолжен за внатре во теренот а не за работите што се случуваат надвор
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
Ajde be pa vie, teski neka ima publika sekade vo sekoj grad pa neka leta po nekoe stolce. I citam navredi za Radeski po netov, ne e ubo! Na vremeto Shabani ko igrase za Pobeda i bese eden od najomilenite so trebase, da go skina negovite?!
На Шабани му ја исвирувале химната пред утакмица?
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Што побрзо разберите дека ова не е држава тогаш полесно ќе ви дојди на душата,јас од Македонија кренав раце и веќе подолго време се што е Македонско плукам и пцујам ...и не ,не се Албанците криви,нашите Македонците се криви што му дозволуваат вакви работи..

Зошто полицијата е секогаш подотвена да реагира ако некоја Македонска група пее против ФФМ или МВР а против Албанските си дремат?..неможам да разберам,како е можно и по која основа Албанците да се привилегиран народ во секој поглед во оваа држава?..зошто?..со што заслужија?..па нели е ова демократија нели треба законите за сите да важат?..

И судиите не се криви,ФФМ и полицијата се криви..што требаше Спирковски да направи?..да го прекине натпреварот и да нареди да се исчисти трибината?...и цела одговорност да ја земи врз себе за нешто што не е тој надлежен?.судијата си е задолжен за внатре во теренот а не за работите што се случуваат надвор
Одлучи се.
 
C

Castiel

Гостин
Племе бе. Не се ништо повеќе од едно Племе. И сеа ќутат ко пички ги нема ништо да пишат. А се утепуваат од плачење инаку. Не се ни на нива да ги пуштиш камо ли на стадион.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Јо бе, јок племе, Илири :D
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
На Шабани му ја исвирувале химната пред утакмица?
На Гајур Садики, Вардар - Фоџа се по список што е албанско му пцуеја (а види чудо , даде гол)
На Артим Шаќири Македонија - СР Југославија 2:4, 8 септември исто се албанско му пцуеја за денот на независноста на Македонија, а замисли и тој даде гол.
Македонија - Хрватска, комитите беа на север (запад андер констракшн беше), а јас одма до нив, не да ја исвиркале хрватската химна, туку ништо не се слушаше од оркестарот.(уште не ми е јасно зошто свиреа против нив, да беше Грција, Бугарија , Албанија ќе разберев, ама мислам дека тогаш ви беше мода да ги свирите туѓите химни)
Значи на трибини нема академци, туку без навреда , грото се „ уличари“, така да не знам дали навистина се чудат некои, или чисто да пишуват нешто.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Јас гледам овде луѓево изненадени зошто ја свиреле химната и зошто кршеле.
Па крши и уништува инфериорен лик. Лик што ако нема америчко знаме до неговото е никој и ништо. А не дека се нешто и со тоа... Дебакл од лик крши. На нив генот им е тој. Со таа цел се довлечкани од Азербејџан од усвет тука... Нив од внатре ги тера беља да направат тоа е генски. Нема што да ве чуди.
Иначе соживотов многу јак некако.
#ШаренаРеволуцијаЗаШареноОпштество ;)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
На Гајур Садики, Вардар - Фоџа се по список што е албанско му пцуеја (а види чудо , даде гол)
На Артим Шаќири Македонија - СР Југославија 2:4, 8 септември исто се албанско му пцуеја за денот на независноста на Македонија, а замисли и тој даде гол.
Македонија - Хрватска, комитите беа на север (запад андер констракшн беше), а јас одма до нив, не да ја исвиркале хрватската химна, туку ништо не се слушаше од оркестарот.(уште не ми е јасно зошто свиреа против нив, да беше Грција, Бугарија , Албанија ќе разберев, ама мислам дека тогаш ви беше мода да ги свирите туѓите химни)
Значи на трибини нема академци, туку без навреда , грото се „ уличари“, така да не знам дали навистина се чудат некои, или чисто да пишуват нешто.
Не збориме за пцуење на национална база, тоа и вие и ние го правиме. Јас не гледам зошто ви се дозволува да ја исвиркувате химната. Не е ова ни интернационална утакмица па ај да кажеш свиреле ривалска химна ова е химна на државата од каде се и ДВАТА клуба. Не ме изненадува односот (вашиот) него ко и ред други што напишаа овде запрепастен (ама не и изненанден) сум од односот на ФФМ. Конкретно ако гледаме вас Асани во го брцна пред неколку кола па не стивна навивањето на национална основа, и обратно кога Радевски давал голови се пцуело против нас. Тоа нема да се искорени во догледно време ама свирење на химна, палење/спуштање знамиња, истакнување навредливи пароли и знамиња на некаква си голема албанија не смее да се толерира пред се од ФФМ и надлежните органи. Едно со друго нема споредба, на тоа алудирав.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
На Гајур Садики, Вардар - Фоџа се по список што е албанско му пцуеја (а види чудо , даде гол)
На Артим Шаќири Македонија - СР Југославија 2:4, 8 септември исто се албанско му пцуеја за денот на независноста на Македонија, а замисли и тој даде гол.
Македонија - Хрватска, комитите беа на север (запад андер констракшн беше), а јас одма до нив, не да ја исвиркале хрватската химна, туку ништо не се слушаше од оркестарот.(уште не ми е јасно зошто свиреа против нив, да беше Грција, Бугарија , Албанија ќе разберев, ама мислам дека тогаш ви беше мода да ги свирите туѓите химни)
Значи на трибини нема академци, туку без навреда , грото се „ уличари“, така да не знам дали навистина се чудат некои, или чисто да пишуват нешто.
Химна е национална песна на одредена држава која и да не ти припаѓа тебе мора да ја почитуваш.
Не се сложувам со било какво свиркање на химна, меѓутоа кога играат 2 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ иако не го оправдувам, сепак до некаде ми е јасно зошто се прави тоа. Во случајот со Шаќири си во право, тој е албанец по потекло меѓутоа е македонец по државјанство. Јас досега нема видено ниту еден репрезентативец со албанско потекло на официјален меч да ја пее македонската химна...Како да почитувам таков човек? (од друга страна сите ја пееа на Катар химната на светското во ракомет.)
Вардар - Фоџа, не е битно за кој играч станува збор дали Садики дали сега Асани, се сложувам дека не е во ред да се вреѓа тој играч по национална основа...Кога можеше еден О'Шеј (ирец), да биде легенда на Јунајтед и сите да го сакаат зашто албанец да не може да биде легенда на Вардар или Пелистер и сите да го сакаат? Ама нашите играчи (без разлика на етничка припадност), глумат поголеми националисти од Али Ахмети и Никола Груевски (кои нормално глумат националисти), и после очекуваат да ги почитуваат!
Е сега, залудно браниш било кого кога Балисти го симнаа македонското знаме од јарбол, сега ја исвиркуваат македонската химна, вадат транспаренти со ФИРОМ... А сите тие имаат македонско државјанство!!!
Не знам зошто воопшто се споредуваш со другите и го праиш оној бош муабет еее а вие коа праевте ова и ова...
Кога вие албанците ќе ги осудите тие што глумат лудило кај вас, и ние ќе ги осудиме тие што глумат лудило кај нас...тогаш ќе има и фудбал и спорт и разбирање и се...[DOUBLEPOST=1463481529][/DOUBLEPOST]
На Гајур Садики, Вардар - Фоџа се по список што е албанско му пцуеја (а види чудо , даде гол)
На Артим Шаќири Македонија - СР Југославија 2:4, 8 септември исто се албанско му пцуеја за денот на независноста на Македонија, а замисли и тој даде гол.
Македонија - Хрватска, комитите беа на север (запад андер констракшн беше), а јас одма до нив, не да ја исвиркале хрватската химна, туку ништо не се слушаше од оркестарот.(уште не ми е јасно зошто свиреа против нив, да беше Грција, Бугарија , Албанија ќе разберев, ама мислам дека тогаш ви беше мода да ги свирите туѓите химни)
Значи на трибини нема академци, туку без навреда , грото се „ уличари“, така да не знам дали навистина се чудат некои, или чисто да пишуват нешто.
Химна е национална песна на одредена држава која и да не ти припаѓа тебе мора да ја почитуваш.
Не се сложувам со било какво свиркање на химна, меѓутоа кога играат 2 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ иако не го оправдувам, сепак до некаде ми е јасно зошто се прави тоа. Во случајот со Шаќири си во право, тој е албанец по потекло меѓутоа е македонец по државјанство. Јас досега нема видено ниту еден репрезентативец со албанско потекло на официјален меч да ја пее македонската химна...Како да почитувам таков човек? (од друга страна сите ја пееа на Катар химната на светското во ракомет.)
Вардар - Фоџа, не е битно за кој играч станува збор дали Садики дали сега Асани, се сложувам дека не е во ред да се вреѓа тој играч по национална основа...Кога можеше еден О'Шеј (ирец), да биде легенда на Јунајтед и сите да го сакаат зашто албанец да не може да биде легенда на Вардар или Пелистер и сите да го сакаат? Ама нашите играчи (без разлика на етничка припадност), глумат поголеми националисти од Али Ахмети и Никола Груевски (кои нормално глумат националисти), и после очекуваат да ги почитуваат!
Е сега, залудно браниш било кого кога Балисти го симнаа македонското знаме од јарбол, сега ја исвиркуваат македонската химна, вадат транспаренти со ФИРОМ... А сите тие имаат македонско државјанство!!!
Не знам зошто воопшто се споредуваш со другите и го праиш оној бош муабет еее а вие коа праевте ова и ова...
Кога вие албанците ќе ги осудите тие што глумат лудило кај вас, и ние ќе ги осудиме тие што глумат лудило кај нас...тогаш ќе има и фудбал и спорт и разбирање и се...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom