Купување преку интернет од Македонија и FedEx

Член од
4 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво луѓе.
Јас би сакал да ја купам оваа маичка : https://shop.barbrothers.com/products/bar-brothers-t-shirt

Сакам да ве прашам како оди купувањето од интернет во Македонија?Читав дека зависи од тешината на производот итн,прочитав дека ако производот е до 22 евра нема да платам царина ни ДДВ.Како што ке видете производот е 20$.Тие пратките ги праќаат од Америка од Вашингтон и одат преку FedEx дали некој од вас сте купиле нешто што е до 22 евра и дали пратката беше пратена од FedEx,дали плативте Царина и ДДВ или не плативте?Ме загрижува тоа што пратката треба да стигне од Америка,па да не платам голема сума на пари за пратката.Какво искуство вие имате со купување од интернет?

Знам дека малко е глупаво да ве прашувам многу прашања но не сум купувал од интернет предтоа па затоа прашувам ;)
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Здраво луѓе.
Јас би сакал да ја купам оваа маичка : https://shop.barbrothers.com/products/bar-brothers-t-shirt

Сакам да ве прашам како оди купувањето од интернет во Македонија?Читав дека зависи од тешината на производот итн,прочитав дека ако производот е до 22 евра нема да платам царина ни ДДВ.Како што ке видете производот е 20$.Тие пратките ги праќаат од Америка од Вашингтон и одат преку FedEx дали некој од вас сте купиле нешто што е до 22 евра и дали пратката беше пратена од FedEx,дали плативте Царина и ДДВ или не плативте?Ме загрижува тоа што пратката треба да стигне од Америка,па да не платам голема сума на пари за пратката.Какво искуство вие имате со купување од интернет?

Знам дека малко е глупаво да ве прашувам многу прашања но не сум купувал од интернет предтоа па затоа прашувам ;)
upload_2017-3-5_2-4-24.png
30$ ќе те коштат заедно со испорака. При царинска контрола се гледат целовкупната сума шо ја имаш платено (во случајов 30УСД). Исто така кај овие приватниве доставувачи (како ФЕДЕХ, ДХЛ...) мислам дека се плаќат и за шпедиција заради тоа што тие ја процесуирале пратката преку мк царина.

ЕДИТ: јас би ти препорачал да си ја испечатиш мајцава негде. Ќе те коштат многу помалце немат да ја чекаш неколку недели, немат да се замараш со царини и слични глупости и плус ќе си ја напрајш ко шо си сакаш.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Нели можеш некако од овие ибеј или алиекспрес да ја најдиш? Не ти препорачувам да ризикуваш со федекс или дехаел и сл. ќе ти ја начекат на царина и ќе те опнат да платиш уште толку. Ако сакаш најди тука некои што печетат мајци, околу 600-700д. ќе ти земат со нивна мајца.
Ако си заинтересиран за печатење, ќе ти препорачам еден член од тука.
Еве поефтина од ибеј.
http://www.ebay.com/itm/New-Bar-Brothers-Workout-Motivation-Gym-Fitness-t-shirt-s-2xl-/182306707044?var=&hash=item2a72539664:m:mx2y4doYlo7ngAi0zBKV0AA
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Нели можеш некако од овие ибеј или алиекспрес да ја најдиш? Не ти препорачувам да ризикуваш со федекс или дехаел и сл. ќе ти ја начекат на царина и ќе те опнат да платиш уште толку. Ако сакаш најди тука некои што печетат мајци, околу 600-700д. ќе ти земат со нивна мајца.
Ако си заинтересиран за печатење, ќе ти препорачам еден член од тука.
Еве поефтина од ибеј.
http://www.ebay.com/itm/New-Bar-Brothers-Workout-Motivation-Gym-Fitness-t-shirt-s-2xl-/182306707044?var=&hash=item2a72539664:m:mx2y4doYlo7ngAi0zBKV0AA
Ви благодарам луѓе на одговорите!

Јас разгледував неколку македонски веб сајтови за печатење маици.

Ја сретнав оваа : http://pecatenjemaici.com.mk/
Мислите дека фалш?

Јас сум од Струмица,не верувам голема сума на царина и ДДВ да плаќам бидејќи се одвива во Македонија.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
198
Ви благодарам луѓе на одговорите!

Јас разгледував неколку македонски веб сајтови за печатење маици.

Ја сретнав оваа : http://pecatenjemaici.com.mk/
Мислите дека фалш?

Јас сум од Струмица,не верувам голема сума на царина и ДДВ да плаќам бидејќи се одвива во Македонија.
На влезот на зелен пазар клучарот печати маици. Јас таму испечатив бела маица за детето и печатената боја бледее, ама бев предупреден на тоа, затоа што печатењето на црни маици била сосема друга техника. Пробај, 300 ден. беше печатење и 300ден е маицата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom