Купување преку интернет (генерална дискусија)

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Ја пратија навистина во Тетово, некое цариниче - меракливче си ја подигна од те- Брвеница:).
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Дали смее да се порачува од ибеј,амазон али метал детектор односно детектор за злато?
 
Член од
27 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
сакам да нарачам патики од странство (Данска) вредноста им е околу 100евра со превоз од DHL
сега незнам дали ке ги царинат дека еднаш нарачав патики од 80евра и без проблем ми ги донесоа на домашна адреса.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2015
Мислења
46
Поени од реакции
18
Член од
11 февруари 2021
Мислења
12
Поени од реакции
3
Дали знае некој кое е правилото со царинење на пратки од aliexpress? дали воопшто се царинат и ако се царинат над која сума и колку?
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Дали е дозволено примање на пратка со алкохол од странство (1 шише) од регистрирана фирма ? Колкава царина се плаќа од прилика ?
 
Член од
12 април 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ја доби ли пратката ? Колку време се чека од Русија до Мк ?
Стигна во Србија и уште се процесира во Србија. Нема ништо ново од 18 април. Дали некој знае за колку време се процесира?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Да споделам искуство со германски сајт за спортска опрема кој испорачува интернационално па и кај нас. Нарачката ја платив онлајн на 23.Април, веднаш стигна меил дека е платено и за ден или два код за следење на пратката со фактура во атач. Пратката веќе на 28.Април беше стигната во МК, но денес ја земав пратката во Пакетско Пошта2.
На сајтот пишува дека поштарината е 15.99еу испорака 2-5 дена за NonEU, ја порачав 2 производа и поштарината вкупно остана 15.99 (по тежина се качува цената).
Транспортот на сајтот е наведено дека го врши ДХЛ меѓутоа тоа не е брзиот ДХЛ експрес туку Дојче Пост ДХЛ или укратко тоа е германска пошта затоа е и толку ефтин транспортот. Меѓутоа ДојчеПост од Фракфурт авионски ги прака преку ДХЛ до МК и овде брзо стигаат, меѓутоа тие пратки овде ги презема МК пошта а не ДХЛ и затоа се чека подолго.
Сепак сум задоволен што стигна, беа и празници па оправдано деломично..и пак ке порачам производите се топ квалитет.
IMG_20210517_203743.jpg
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Како си го наоѓате крајот со димензиите од Алиекспрес?

Сакам да купам палто, и според нивните димензии ракавите ми се 66 цм и спаѓаат во 4XL, а обемот на градите ми е 110 цм и спаѓаат во ХL. Иди најди си крајот сега. :LOL:

Да изградиш толкава империја со 60 милијарди долари приход годишно, и да неможеш да усогласиш димензии за европски пазар, катастрофа. Сите шо купија и споделија искуство или им се премали, или вреќи за компир. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom