Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Што е проблемот со Wish? Имам порачано над 10 пратки ниту една нема стигнато, краен рок беше пред две недели
Najverojatno nema da ti stigne. Po stranstvo Wish e poznat po toa sho pratki ne stigaat, dokolku stignat se ili osteteni ili uopste ne se kako sho se opisani na sajtot.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Дали на некој му има стигнато пратка од ебај?
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
89
Поени од реакции
76
Резултат од неколкумесечното крадење на пратки, од Вукојебинава повеќе не може да се нарача од иБеј, мора да ја смениш државата за да живееш нормално како другите во 21 век.
20200803_095344[1].jpg
Автоматски споено мислење:

Дали на некој му има стигнато пратка од ебај?
Од 2009 па наваму имам добиено 342 пратки од ебај од кои последниве откога почна коронакризата ги немам добиено и ме обештетија нормално ама ја бануваа Македонија. 20200803_103648[1].jpg
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
135
Дечки, имам пратка од Кина преку DHL, продавачот обично праќа фактура на помал износ за да нема дополнителни давачки и до сега не ме царинеле ни со DHL ни со обична пошта. Фактурата што е со пратката пак е на помал износ и е на 40e, а DHL ми бара screenshot од извршената уплата. Како се решава ова? :)
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
89
Поени од реакции
76
Дечки, имам пратка од Кина преку DHL, продавачот обично праќа фактура на помал износ за да нема дополнителни давачки и до сега не ме царинеле ни со DHL ни со обична пошта. Фактурата што е со пратката пак е на помал износ и е на 40e, а DHL ми бара screenshot од извршената уплата. Како се решава ова? :)
Odi na internet bankarstvo od karticata so kaja si platil kopiraj ja transakcijata i prati go do DHL po povraten mail.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
Дечки, имам пратка од Кина преку DHL, продавачот обично праќа фактура на помал износ за да нема дополнителни давачки и до сега не ме царинеле ни со DHL ни со обична пошта. Фактурата што е со пратката пак е на помал износ и е на 40e, а DHL ми бара screenshot од извршената уплата. Како се решава ова? :)
Со inspect elements смени ја вредноста , направи ја иста со таа што ти ја пишале
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
89
Поени од реакции
76
Со inspect elements смени ја вредноста , направи ја иста со таа што ти ја пишале
Не се зезајте со тие работи казна за прикривање данок е 1500 еур ако имаш среќа да не добиеш и кривична пријава за фалсификување на документи. Кога веќе тргаш по тој пат по ДХЛ моја препорака е да си покажеш оргинал трансакција и да не ризикуваш за некоја таму разлика во цена. Кај ДХЛ и сличните скапа е услугата за спремање документи лежарина без разлика колку ти е вредна пратката.
Автоматски споено мислење:

Со inspect elements смени ја вредноста , направи ја иста со таа што ти ја пишале
Не се зезајте со тие работи казна за прикривање данок е 1500 еур ако имаш среќа да не добиеш и кривична пријава за фалсификување на документи. Сите сметки и картички се врзани со матичен број така да во секој момент може да го проверат износот на секоја трансакција. Кога веќе тргаш по тој пат по ДХЛ моја препорака е да си покажеш оргинал трансакција и да не ризикуваш за некоја таму разлика во цена. Кај ДХЛ и сличните скапа е услугата за спремање документи лежарина без разлика колку ти е вредна пратката.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
135
Не се зезајте со тие работи казна за прикривање данок е 1500 еур ако имаш среќа да не добиеш и кривична пријава за фалсификување на документи. Кога веќе тргаш по тој пат по ДХЛ моја препорака е да си покажеш оргинал трансакција и да не ризикуваш за некоја таму разлика во цена. Кај ДХЛ и сличните скапа е услугата за спремање документи лежарина без разлика колку ти е вредна пратката.
Автоматски споено мислење:


Не се зезајте со тие работи казна за прикривање данок е 1500 еур ако имаш среќа да не добиеш и кривична пријава за фалсификување на документи. Сите сметки и картички се врзани со матичен број така да во секој момент може да го проверат износот на секоја трансакција. Кога веќе тргаш по тој пат по ДХЛ моја препорака е да си покажеш оргинал трансакција и да не ризикуваш за некоја таму разлика во цена. Кај ДХЛ и сличните скапа е услугата за спремање документи лежарина без разлика колку ти е вредна пратката.
Da taka e, ama kinezite vekje imaat prateno faktura na pomala suma, i ako ja prikazam vistinskata transakcija sto e za 50tina evra pogolema ke ispadne deka
oni lazat
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
89
Поени од реакции
76
Стигна прдатка од Америка порачана преку иБеј после 154 дена две недели откако отворив пријава на ПејПал за истата и 2-3 дена откако ескалира и е на разгледување од ПејПал. IMG_20200809_171524[1].jpg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
На пошта за царинење колку дена им треба да ослободат пратка.Пет дена чекам со уредно пратени фактури и принт скрин на мејлот да ја ослободат.Работи ли некој таму .

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
На пошта за царинење колку дена им треба да ослободат пратка.Пет дена чекам со уредно пратени фактури и принт скрин на мејлот да ја ослободат.Работи ли некој таму .

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
Мене истиот ден ми ја праќале , прати им меил уште 2-3 пати слободно крајно отиди до царина со испринтани документи , мислам дека после 1 недела ја враќаат пратката ама тоа е за во пошта , а за царина не сум сигурен
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Мене истиот ден ми ја праќале , прати им меил уште 2-3 пати слободно крајно отиди до царина со испринтани документи , мислам дека после 1 недела ја враќаат пратката ама тоа е за во пошта , а за царина не сум сигурен
И мене претходно за еден ден ми ги ослободувале,сега не знам што им е.Три мејла им пратив, ѕвонам никој не се јавува.
По ново мислам дека 10 дена е рокот за да им испратиш фактура.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
31
Поени од реакции
12
Мамицата у пи*ка да има ја е*ам и на нив и на chainreaction зошто не ме известија дека ке испорачуваат преку DHL. Да го знаев тоа, немаше да нарачувам преку нив !!!

П.С: Фала на одговорот. Пакетот ке ми го достават до дома, или пак ке треба да се шетам до Скопје да го земам?
Јас од кога нарачав ми текна да ѕирнам тука ама бидна веќе. 35 евра е пратката сосе „standard shipping“ преку DHL Express. Ако им платам нив да завршат работа ќе ми ја донесат пратката дома или ќе треба додатно да се глупирам?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Јас од кога нарачав ми текна да ѕирнам тука ама бидна веќе. 35 евра е пратката сосе „standard shipping“ преку DHL Express. Ако им платам нив да завршат работа ќе ми ја донесат пратката дома или ќе треба додатно да се глупирам?
Плати им, или замарај се да се шеташ до аеродром на терминал и самиот да си бркаш царински перипетии.. Ке ти ја донесат дома, ако си од Скопје/Куманово. За другите градови, незнам дали имаат испостави ДХЛ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom