Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
каков поклон какви бакрачи, изумреаа тие работи, не пие никој нафта


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не може физичко лице ако ти го испрати по пошта и напише дека е поклон, да ти бараат царина. Прашањето ми беше дали некој пробал да праша од онлајн продавница, дали би се нафатиле за така да му пратат. Знам дека тоа се институции и не може да се замараат со такви работи за мене во фиром да не ми дојде царина, ама пак никогаш не се знае. :D
 
Член од
24 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
35
Не може физичко лице ако ти го испрати по пошта и напише дека е поклон, да ти бараат царина. Прашањето ми беше дали некој пробал да праша од онлајн продавница, дали би се нафатиле за така да му пратат. Знам дека тоа се институции и не може да се замараат со такви работи за мене во фиром да не ми дојде царина, ама пак никогаш не се знае. :D
Да, кога ќе ја комплетираш нарачката во зависност од страната пред да кликниш Плејс Ордер, имаш поле за additional comment, епа тука пишуваш да ти ја напраат нарачката како поклон
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
За компјутери и компјутерски компоненти мислам дека не се плаќа царина а од Кореја имам порачано облека и пристигна за 17 дена перфектно спакувана :)
Од кој сајт порачуваше корејска облека?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
уште важи за до 50 евра не се плаќа ништо додатно или има нешто сменето?
Можат да напишат само дека цената е испод таа 50 евра и неможат да ти зимаат царина,а тоа дали е поклон или не незнам дали функционира.
дечки, од кај 50 евра ?? нели беше над 25 до 40 евра само ДДВ а над 40 евра и ДДВ + Царина ??
 
Член од
24 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
35
дечки, од кај 50 евра ?? нели беше над 25 до 40 евра само ДДВ а над 40 евра и ДДВ + Царина ??
Добро бе како плаќате цело време царина? Од кои страни порачувате? До сега сум порачал едно милион работи од големи суми и не ме царинале ама ич.
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Дали знае некој како се поднесува рекламација за непристигната пратка?

Инаку и со новиот метод на регистрирање на обичните пратки со бројчиња за пратење, џабе е. Повторно ги крадат. Имав таква пратка. Си ја напишале дека е испорачана, а мене никогаш не ми стигна. Се бунев в пошта, ме скапаа вртење наоколу.

Не можам да најдам зборови за гнидите, изродите кои работат во нашата умрена пошта.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дали знае некој како се поднесува рекламација за непристигната пратка?

Инаку и со новиот метод на регистрирање на обичните пратки со бројчиња за пратење, џабе е. Повторно ги крадат. Имав таква пратка. Си ја напишале дека е испорачана, а мене никогаш не ми стигна. Се бунев в пошта, ме скапаа вртење наоколу.

Не можам да најдам зборови за гнидите, изродите кои работат во нашата умрена пошта.
Поплаки за достава

тел:+389 02 3105-205
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Поплаки за достава

тел:+389 02 3105-205
Не мислев на телефонски број за поплака. Тоа веќе го знам. Мислев на нешто како формулар (требаше да се изјаснам попрецизно... моја грешка). Имам слушнато од Агенцијата за пошти дека се поднесуваат поплаки за пратките, но никаде немаат кажано како се прави тоа. На нивната страница информациите се крајно оскудни. Кога ќе одиш на делот за поплаки, те препраќа на страницата на поштата со бројот што го напиша ти, но никаде нема информација како може да поднесниш рекламација во писмена форма. Прашањето ми е каде може да се најди формулар и каде да се поднеси. В пошта? Во Агенцијата за пошти? Онлајн?

Инаку со јавување по броеви, се знае како завршува разговорот - ти се јавува некоја тетка или некој стрико, ќе те префрли на сто различни телефони, на сите сто телефони ќе ти се развикаат како ненормални и на крајот ти ќе испадниш крив што ти ја изгубиле (читај: украдиле) пратката.
 
Последно уредено:

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Здраво, сакам да нарачам часовник од сајтов. http://www.paybestwatch.me 605 евра кошта, али незнам царина колку ќе земе, за колкувреме ке стигне.

ај мала помош може? првпат нарачуем

Sent from my G8142 using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Здраво, сакам да нарачам часовник од сајтов. http://www.paybestwatch.me 605 евра кошта, али незнам царина колку ќе земе, за колкувреме ке стигне.

ај мала помош може? првпат нарачуем

Sent from my G8142 using Tapatalk
Ризик е да купиш толку скапа реплика, може да ти го запленат на царина.Инаку освен царина може и данок 18% да платиш.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Ризик е да купиш толку скапа реплика, може да ти го запленат на царина.Инаку освен царина може и данок 18% да платиш.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
А без царини и такви работи од кај да нарачам најубо?

Sent from my G8142 using Tapatalk
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Здраво, сакам да нарачам часовник од сајтов. http://www.paybestwatch.me 605 евра кошта, али незнам царина колку ќе земе, за колкувреме ке стигне.

ај мала помош може? првпат нарачуем

Sent from my G8142 using Tapatalk
Го пишувам за тебе важи за сите, за оваа и за други слични продавници

Ќе платеше 600 евра и ќе те изгореа. За да уштедиш некое евра ќе го изедеше дебело.

1. Името. Paybestwatch и исклучително сомнително, генеричко и мамка за кликови име. Повеќето сериозни брендови никогаш не би ставиле вакво име.

2. Домејн. Добар бренд не би штедел на ситни суми и би купил .com домејн а не .me

3. Ако одиш доле десно ќе видиш дека од 2015 најверојатно немаат ништо сменето на страната.

4. Страната е сеуште на http:// наместо на https://- дополнителна мерка на безбедност што веќе сите посериозни портали ја имаат а не па продавница за скапи саати/реплики

5. Live support-четот не им работи, претпоставувам никогаш и не им работел, ама пробајте сите па корегирајте ме. Неактивна корисничка подршка треба да биде огромно црвено знаме за секого.

6. www.resellerratings.com е една од најмеродавните страни каде се оставаат оценки и критики за сите продавници на интернет. Пријателиве твои воопшто ги нема

7. Нигде нема адреса каде се сместени, еден мочан e-mail доле само имаат.

8. Доле десно стои Vimeo и Youtube линк, кај нема ништо на линковите па уште на Youtube Линкот се наоѓа Vimeo

Многу од работиве што ги набројав можеби се за заради тоа што продаваат реплики, но јас сум убеден дека ти заштедив 600 долари.

Да не се повторувам, кој и да нарачува во иднина нека им ја разгледа бар малку страната пред да плати било каде на интернет. На сомнителни сајтови не се купува ни од 3 долари нешто (да не ти ги соберат податоците од картичката) а не па нешто од 600 долари.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Здраво, сакам да нарачам часовник од сајтов. http://www.paybestwatch.me 605 евра кошта, али незнам царина колку ќе земе, за колкувреме ке стигне.

ај мала помош може? првпат нарачуем

Sent from my G8142 using Tapatalk
Сомнителна страна е реално, истите часовници ги имаш на DHgate и тоа од производители, вистински 1:1 и ААААА+ копии ;) . Овие се препродавачи и затоа се толку скапи.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
a za parfemi od ebay, stigaat? ili i xa niv treba carina?

Sent from my G8142 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom