Купување преку интернет (генерална дискусија)

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дечки дали некој има купувано од http://www.chinabuye.com, има едно чудо кинески срања, али цените се ниски а и шипингот е бесплатен! Вреди ли?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Дечки дали некој има купувано од http://www.chinabuye.com, има едно чудо кинески срања, али цените се ниски а и шипингот е бесплатен! Вреди ли?
Немам слушнато за ChinaBuye, ама гледам дека е ист како и останатите 100.000 кинески сајтови за такви работи :) Инаку, имам неколку пати порачано работи од DinoDirect и DealExtreme. Еднаш-два пати не стигнаа работите, па ми ги вратија парите.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Немам слушнато за ChinaBuye, ама гледам дека е ист како и останатите 100.000 кинески сајтови за такви работи :) Инаку, имам неколку пати порачано работи од DinoDirect и DealExtreme. Еднаш-два пати не стигнаа работите, па ми ги вратија парите.
На кој принцип им докажа дека не ти стигнале и дали со платен тракинг беа изгубените работи?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
На кој принцип им докажа дека не ти стигнале и дали со платен тракинг беа изгубените работи?
Не морав ништо да докажувам.. изгледа затоа што претходно имав порачувано преку нив и (поважно) затоа што вредноста на пратката беше неколку долари. И да, доплатив $1 за tracking, ама тоа е колку да видам дали воопшто стигнала тука.. не е real-time следење на авиони како за FedEx/DLH :)

Сега ми текна.. може таа една пратка што не ми стигна да ја заплениле на граница ако кај нас е забранет увоз на ласери.. упс =/
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Немам слушнато за ChinaBuye, ама гледам дека е ист како и останатите 100.000 кинески сајтови за такви работи :) Инаку, имам неколку пати порачано работи од DinoDirect и DealExtreme. Еднаш-два пати не стигнаа работите, па ми ги вратија парите.
Да ти кажам право ја денес дознав за кинескиве страни со free shipping и оваа Dino Direct е доста подобра од ChinaBuye, ќе си нарачам слушалки ко за почеток да, видиме што квалитет нудат :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не морав ништо да докажувам.. изгледа затоа што претходно имав порачувано преку нив и (поважно) затоа што вредноста на пратката беше неколку долари. И да, доплатив $1 за tracking, ама тоа е колку да видам дали воопшто стигнала тука.. не е real-time следење на авиони како за FedEx/DLH :)

Сега ми текна.. може таа една пратка што не ми стигна да ја заплениле на граница ако кај нас е забранет увоз на ласери.. упс =/
А јас баш се спремав ласер да зимам над 200mW. Знам ибеј забранува над 100mW, ама не знаев дека и царинава тука забранила ласери. :confused:
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Морам да го споделам извонредното позитивно искуство кое го имам со dealextreme.com

1. Нарачав една работа, по грешка ми испратиле нешто сосема трето.
2. Им пишав емаил и ги информирав за тоа.
3. ОДМА, буквално ОДМА ми стигна емаил со извинување и со ДЕТАЛНИ ИНСТРУКЦИИ шо и како да напраам - да им го вратам и ќе ми испратат точниот дел.
4. Ќе ми ги платат парите за return поштарина.

Освен тоа, нарачав и еден кабел, кој го немаа.
1. Чекав едно недела дена, ги немаше.
2. Осмиот ден ми стига емаил во кој велат дека ми ги враќаат парите, оти го немаат на лагер, и да сум очекувал дека парите ќе ми легнат пак на картица за едно 2-3 недели.
3. За само 4-5 дена јас веќе си ги добив парите назад на картица.

Максимално профи, максимална грижа за корисници и секоја чест! Чоек може само да учи од овие.

Пак ќе пазарувам откај нив.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Дали има некој искуство со оваа страна :
http://www.prodirectsoccer.com
??
Малку касно е ама јас имам искуство со таа страна .. пред година дена купив 4 пара патики и стигнаа за 10 дена максимум . али сега мислам дека се плаќа царина за патиките од 45 е нагоре ако се патиките се наплаќа 1000 денари плус царина .
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Малку касно е ама јас имам искуство со таа страна .. пред година дена купив 4 пара патики и стигнаа за 10 дена максимум . али сега мислам дека се плаќа царина за патиките од 45 е нагоре ако се патиките се наплаќа 1000 денари плус царина .
Фала многу
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Освен тоа, нарачав и еден кабел, кој го немаа.
1. Чекав едно недела дена, ги немаше.
2. Осмиот ден ми стига емаил во кој велат дека ми ги враќаат парите, оти го немаат на лагер, и да сум очекувал дека парите ќе ми легнат пак на картица за едно 2-3 недели.
3. За само 4-5 дена јас веќе си ги добив парите назад на картица.
Мене ми се деси истово со DinoDirect, нарачав слушалки, после исто 8 дена ми стигна мејл дека тој модел ко немале на лагер, и ми понудија три опци: да одберам друг производ со слична вредност, да ми дадат Gift Voucher со истата вредност на порачката, или да ми ги вратат парите на картица. Ја одбрав замена за други слушалки, и за неколку саати ми ја сменија нарачката и сеа веројатно ќе поминат уште неколку дена дур ги испорачаат.

Супер што вака брзо одговараат на мејлови, ама би било подобро да стават јасно дознаење кои производи ги немаат на залиха за да не ги нарачуваме за џабе.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
После неколку месеци денес стигна часовникот од дилекстрим.Се изненадив пошо беше без тракинг број, мислев никогаш нема да стигни.
Инаку фурајте на алиекспрес.ком без проблем а и нарачкиве многу брзо ми стасуваат од 5-10 дена
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
После неколку месеци денес стигна часовникот од дилекстрим.Се изненадив пошо беше без тракинг број, мислев никогаш нема да стигни.
Инаку фурајте на алиекспрес.ком без проблем а и нарачкиве многу брзо ми стасуваат од 5-10 дена
Овие само преку ДХЛ вршат испорака или има и нормална пошта?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Добро шо е финтава со сајтот на македонски пошти.Не можам да си проверам дали ми е стигната пратка.:mad:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Добро шо е финтава со сајтот на македонски пошти.Не можам да си проверам дали ми е стигната пратка.:mad:
Мене ми личи дека сакаат да се оградуваат од пишаното. Имав саати нарачано 2 месеци ми дремеа во пошта македонска. Беа со тракинг па од кога поднесов приговор после 2 недели ги најдоа. Имав и пост во темава, будала во очи ме правеа. Од такви причини изгледа го скинале тракингот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom