Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Договори се со страната кај што си нарачал ако излезат во пресрет да ја вратат пратката и да ти ги вратат парите ќе е најдобро за тебе . Ми се деси мене тоа пред 6-7 год.. нарачав гардероба и патики на попуст од англија цената на све беше вкупно околу 16000 спаковано во пакет и пратено по ДХЛ . Пакетот стигна во МКД после 2 дена а идиотите од ДХЛ кај нас ми се јавија после 9 дена откако стигна пакетот и ми пресметаа по 400 денари мислам лежарина на ден . Пресметано со царини и ддв требаше да платам приближна сума што ја платив за цела пратка .. Им испратив меил од кај што нарачав и ми кажаа ќе ја вратиме пратката и ми ги вратија парите . Се договорив истата пратка ја препратив во Словенија кај мој другар и од таму за 10 евра ја прати другарот по автобус од Хисар... ни царини ни давачки . Тоа е лоповска држава имаме .
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
decki prasane ve molam 4 pati naracan baterii ot aliekspres no ne mi stigaat ZOSTO,se drugo mi stiga ot pratki osven baterii??????
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
decki prasane ve molam 4 pati naracan baterii ot aliekspres no ne mi stigaat ZOSTO,se drugo mi stiga ot pratki osven baterii??????
Сум порачувал 18650 и 16500 батерии исто како тебе може 4 5 пати, никогаш не стигнаа, последен пат пред коронава 2020 јан некаде ми стигна ливче од пошта дека пратката не може да ми биде врачена бидејќи содржела недозволени предмети кои се запаливи, токсични, експлозивни дрн дрн цел реферат и дека конкретно литиумски батерии поединечно може да се увезат само доколку се запакувани според меѓународни стандарди и пратката да има соодветна ознака за разлика од вградените каде имало друга полесна процедура.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Сум порачувал 18650 и 16500 батерии исто како тебе може 4 5 пати, никогаш не стигнаа, последен пат пред коронава 2020 јан некаде ми стигна ливче од пошта дека пратката не може да ми биде врачена бидејќи содржела недозволени предмети кои се запаливи, токсични, експлозивни дрн дрн цел реферат и дека конкретно литиумски батерии поединечно може да се увезат само доколку се запакувани според меѓународни стандарди и пратката да има соодветна ознака за разлика од вградените каде имало друга полесна процедура.
pa ne se slepi da IM EB *+**^^##AM majkata BATERII SE sto moze da e opasno zarem nemozat mozat da kazat,edno zborat drugo pravat,gi gledam po tezgive po pazarive i REKLAMA5 ama IIIZZGGOORRR skapi se pak nasite se pratki MAKEDONSKA CARINA MAFIJASI LOPOVSKA DRZAVA SME BILE I KE OSTANEME zivot ne ostana veke ovde
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.560
Поени од реакции
939
Неможев да најдам тема за пошта, па ќе прашам овде.

Нарачав еден USB кабел од AliExpress.

Е сега, на сајтот за проверување на пратки на Македонски Пошти, го пишува ова:
Screenshot_20220420-180441_Samsung Internet.png

Бев минатата недела да прашам баш кога имаше штрајк, и ми кажаа да си почекам да се провери и обработи пакетот, дека бил стигнат во пошта и за било што ново да сум прател на нивниот сајт. Дали ова значи дека ќе треба јас да отидам до пошта и да си ја подигнам пратката? Или пак да почекам после велигденските празници да ми ја донесе пратката курир? Знам еднаш моите нарачуваа нешто од Фејсбук, и им стигна еден лист во сандаче да се подигне пратката. Мене ми нема ништо стигнато, а на AliExpress ми пишуваше дека до 17-ти треба да стигне.

Сега, да одам до пошта утре или да чекам кога и да дојде курир?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Денес е доставена во пошта, ќе ти ја достават пратката или ливче за подигнување, најверојатно после празникот.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
154
Поени од реакции
182
Неможев да најдам тема за пошта, па ќе прашам овде.

Нарачав еден USB кабел од AliExpress.

Е сега, на сајтот за проверување на пратки на Македонски Пошти, го пишува ова:
Прегледај го приврзокот 329368

Бев минатата недела да прашам баш кога имаше штрајк, и ми кажаа да си почекам да се провери и обработи пакетот, дека бил стигнат во пошта и за било што ново да сум прател на нивниот сајт. Дали ова значи дека ќе треба јас да отидам до пошта и да си ја подигнам пратката? Или пак да почекам после велигденските празници да ми ја донесе пратката курир? Знам еднаш моите нарачуваа нешто од Фејсбук, и им стигна еден лист во сандаче да се подигне пратката. Мене ми нема ништо стигнато, а на AliExpress ми пишуваше дека до 17-ти треба да стигне.

Сега, да одам до пошта утре или да чекам кога и да дојде курир?
Пратката најверојатно е во некој магацин на македонски пошти, почекај и, или ќе добиеш повик или ќе ти стигне картонче дека имаш пратка во пошта или ќе ти го донесат поштарите до адреса.
 
Член од
6 мај 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Kolku bi me kostalo carina na paket so vrednost 77 eu so se shipping. stanuva zbor za sportska oprema od germanija...
 

Attachments

Член од
16 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
2
Искуства со FedEx international economy? Дерат како обичен FedEx?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
1.306
Искуства со FedEx international economy? Дерат како обичен FedEx?
Малку поефтини ама во мој случај ми каснеа со достава. Некако лоша импресија имам.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
2
Малку поефтини ама во мој случај ми каснеа со достава. Некако лоша импресија имам.
Мислев дали наплаќаат за шпедиција и лежарина кога ќе стигне пратката тука како и со премиум опциите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom