Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
15 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Се јавив денес во пошта и таа ми вели господине оваа пратка не е за вас , таа е на ****** ****** од прилеп, стварно не ми е јасно , не е можно кинезот да го прати случајно во прилеп и на мене да го даде тракингот.... Чиста мафија се овие од мк пошта , се јавува овој од пошта(царина) на некој другар во прилеп му вели имам една пратка за тебе колку ке дадеш и му ја праќа дома.... инаку госпоѓата од пошта кажа дека во денот 2-3 вакви поплаки имало
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Здраво
Дали некој има искуство дали некој знае дали може преку фирма да порачувам од алиехпрес,алибаба ? Со пратката да ми праќат и фактура,профактура и се да оде преку фирма ? ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Се јавив денес во пошта и таа ми вели господине оваа пратка не е за вас , таа е на ****** ****** од прилеп, стварно не ми е јасно , не е можно кинезот да го прати случајно во прилеп и на мене да го даде тракингот.... Чиста мафија се овие од мк пошта , се јавува овој од пошта(царина) на некој другар во прилеп му вели имам една пратка за тебе колку ке дадеш и му ја праќа дома.... инаку госпоѓата од пошта кажа дека во денот 2-3 вакви поплаки имало
Епа тогаш кинезот е крив.. некој од прилеп го има купено истиот производ и тој му го има пратено него а тебе истиот тракинг код .. така да земај си ги парите од кинезот и наведи во диспјутот дека е пратено за друг а тебе ти дава ист тракинг код .
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Епа тогаш кинезот е крив.. некој од прилеп го има купено истиот производ и тој му го има пратено него а тебе истиот тракинг код .. така да земај си ги парите од кинезот и наведи во диспјутот дека е пратено за друг а тебе ти дава ист тракинг код .
Точно. Многу пати се случило ова да го прават кинеските продавачи, посебно од Aliexpress. И мене истото ми се има случено.
 
Член од
10 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали некогаш сте нарачувале патики од Америка? И на патики од околу 200 долари со се shipping колку ќе бидат дополнителните трошоци (царина, ДДВ)?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Дали некогаш сте нарачувале патики од Америка? И на патики од околу 200 долари со се shipping колку ќе бидат дополнителните трошоци (царина, ДДВ)?
мислам беше 25% царина и 18% ддв на патики , за останата облека беше 32% царина и 18% ддв...
Ако се 200 долари значи уште 100 планирај за такви трошоци..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Здраво имам прашање. Пуштив покон 2 пара тимберленд чизми во МК од Америка. И сеа платено ми е шипинг и осигурување на пратката зашто во МК на царина ми беше 5 дена и сега денеска на сестра ми и се јавиле да иде таму да даде изјава и да потпише и да плати таму и царина и ддв? Каква држава не ми се верува. Има некој да појасни што и како се закони? Зашто треба да плаќаат тие трошоци? Не се ни во кутија ни ништо. Зашто таму кога отишла стварите биле отворени? Зарем ако не е сумњива роба или ако не пројде на скенер тогаш треба да ја отворат? А не вака со денови ми е таму и отворена Мак. Работа ако не ги замениле веќе чизмите.
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Дали може некој да сподели искуства од sportdirect.com, прочитав дека е 14€ пратката до МК, ама некако за царинава ми е

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Дали може некој да сподели искуства од sportdirect.com, прочитав дека е 14€ пратката до МК, ама некако за царинава ми е

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Prakaat po dhl ke ti stigne brzo pratkata ama vo banana drzava kako sto sme nie ako ne te zakrpat nema kade.. pred 2 godini za paket od sportdirect vo vrednost od 290 evra mi rekoaa da platam carina ddv i lezarina zasto im bilo tesko da se javat prviot den pa mi pobaraa lezarina za narednite 9 dena sto sedela ptatkata tamu da platam 200e.. fino lepo pisav meil do sportsdirect da ja povlecat pratkata i mi gi vratija parite . Posle toa si naracav isto i gi pustiv slovenija kaj prijatel pa od tamu vo paket i po avtobus do ohrid.. ni carini ni nisto.. ako imas nekoj vo zemjive vo eu napravi taka .

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали може некој да сподели искуства од sportdirect.com, прочитав дека е 14€ пратката до МК, ама некако за царинава ми е

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Татко ми си порача едни кондури знаејќи што го очекува ама ај, пусти мерак... 50 фунти некаде беа ако не се лажам, поштарината е таа што ти ја напоменуваат, заебанциите како што кажа Аце почнуваат кога ќе ти дојде пратката во фиромов. Ќе ти пишат мејл од ДХЛ дека треба да платиш царина, одиш на царина, ти прават математики и татко ми плати 3,500 царина ддв таму што знам и уште 1,000 денари на ДХЛ од кои 500 денари се припрема на документација (припремата на документација е принтање на истата фактура која си ја имаш и на спортсдирект кај invoices :pos: ) и 500 денари лежарина. Башка се ебаваш те до ДХЛ, те до царина па пак назад во ДХЛ. Во глобала уште еден доказ дека плачеме за неутронска бомба.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Дали може некој да сподели искуства од sportdirect.com, прочитав дека е 14€ пратката до МК, ама некако за царинава ми е

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
со дхл праќаат ќе те изгорат тукашниве дхл-овци. ако имаш некој со адреса во бугарија таму порачај, инаку никако со дхл во македонија.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
мислам беше 25% царина и 18% ддв на патики , за останата облека беше 32% царина и 18% ддв...
Ако се 200 долари значи уште 100 планирај за такви трошоци..
Ве молам за совет. Еве почнав да продавам гардероба и ми тргна добро со побарувачката. Нарачав 30 парчиња ми ги царинеа околку 5 илјади денари. Сега нарачав само 10 дека рекоа до 10 можело и еве пак ќе ме царинат, сега тежината била многу (10кг). Јас сум физичко лице и ми рекоа дека не ќе можам многу да нарачувам. Што како да правам? дајте совет[DOUBLEPOST=1544815685][/DOUBLEPOST]Ве молам за совет. Еве почнав да продавам гардероба и ми тргна добро со побарувачката. Нарачав 30 парчиња ми ги царинеа околку 5 илјади денари. Сега нарачав само 10 дека рекоа до 10 можело и еве пак ќе ме царинат, сега тежината била многу (10кг). Јас сум физичко лице и ми рекоа дека не ќе можам многу да нарачувам. Што како да правам? дајте совет. Им доставив документ дека робата е $1 по парче, вкупно 10 долари, но дека имам платено за достава 239 долари. Како идат овие работи за физичко лице во нашава земја?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
908
Поени од реакции
588
и јас пред 4 год мобилен нарачав , цел ден одмор земав за да го подигнам..прво дхл е далеку, 1000 ти земаат за ништо, те праќаат на царина каде може со саати да чекаш, ги гледаш луѓево, сурфаат на нет, и ич кур не ги боли. никој не те услужува. и конечно повторно у дхл треба да идеш да ја земеш пратката. ужас. ова е нашиот дхл и царина совет : никако дхл
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Ве молам за совет. Еве почнав да продавам гардероба и ми тргна добро со побарувачката. Нарачав 30 парчиња ми ги царинеа околку 5 илјади денари. Сега нарачав само 10 дека рекоа до 10 можело и еве пак ќе ме царинат, сега тежината била многу (10кг). Јас сум физичко лице и ми рекоа дека не ќе можам многу да нарачувам. Што како да правам? дајте совет[DOUBLEPOST=1544815685][/DOUBLEPOST]Ве молам за совет. Еве почнав да продавам гардероба и ми тргна добро со побарувачката. Нарачав 30 парчиња ми ги царинеа околку 5 илјади денари. Сега нарачав само 10 дека рекоа до 10 можело и еве пак ќе ме царинат, сега тежината била многу (10кг). Јас сум физичко лице и ми рекоа дека не ќе можам многу да нарачувам. Што како да правам? дајте совет. Им доставив документ дека робата е $1 по парче, вкупно 10 долари, но дека имам платено за достава 239 долари. Како идат овие работи за физичко лице во нашава земја?
vo ovoj slucaj nisto ne moze da napravis.. za roba gledajte da nema golema tezina pakketot a toa sto si im prikazala deka si platila 10$ za robata i 230 za shipping toa ke ti carinat na cela suma t.e na 240 dolari od prilika uste pola od taa suma ocekuvaj.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
vo ovoj slucaj nisto ne moze da napravis.. za roba gledajte da nema golema tezina pakketot a toa sto si im prikazala deka si platila 10$ za robata i 230 za shipping toa ke ti carinat na cela suma t.e na 240 dolari od prilika uste pola od taa suma ocekuvaj.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
sto e najdobro da napravam vo mojot slucaj? eve za vo idnina zboruvam. Znaci pobaruvackata mi se zgolemuva od den na den a jas ne znam kako naj bezblno i najevtino da ja dobivam robata. Sto bi napravile vie? znaci se raboti za prodazba preku Facebook Page.[DOUBLEPOST=1544879260][/DOUBLEPOST]
Татко ми си порача едни кондури знаејќи што го очекува ама ај, пусти мерак... 50 фунти некаде беа ако не се лажам, поштарината е таа што ти ја напоменуваат, заебанциите како што кажа Аце почнуваат кога ќе ти дојде пратката во фиромов. Ќе ти пишат мејл од ДХЛ дека треба да платиш царина, одиш на царина, ти прават математики и татко ми плати 3,500 царина ддв таму што знам и уште 1,000 денари на ДХЛ од кои 500 денари се припрема на документација (припремата на документација е принтање на истата фактура која си ја имаш и на спортсдирект кај invoices :pos: ) и 500 денари лежарина. Башка се ебаваш те до ДХЛ, те до царина па пак назад во ДХЛ. Во глобала уште еден доказ дека плачеме за неутронска бомба.
чаре некое, идеја имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom