Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
da ne ve citiram site , ja kupiv vakov android pred 1 ipol godina od prodavnica vo mkd ne e od internet , https://www.gearbest.com/tv-box/pp_728842.html ,,, mnogu mnogu tesko rabotese androidot , za gledanje tv go koristev , mnogu pati znaese da zablokira , i eve sega se rasipa nesto , koga stavam glusecot na usb portata ne go prepoznava :busi:
софтверот не му чини, треба да се стави добар софтвер
не е слаб хардверски, туку со лош софтвер се повеќето андроид боксови
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
софтверот не му чини, треба да се стави добар софтвер
не е слаб хардверски, туку со лош софтвер се повеќето андроид боксови
na koj nacin da mu stavam softver , gleam ona youtube so kako ali nemozam da se snajdam
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
909
Поени од реакции
588
Pak povtorno ce kazam: samo Xiaomi Mi Box! Prethodno imav od 35 $ od AliExpress...95% site se takvi. Djubre. Dodaj uste nekoj dinar I zemaj Xiaomi Mi Box, barem znaes nesto saglam si zemal
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Pak povtorno ce kazam: samo Xiaomi Mi Box! Prethodno imav od 35 $ od AliExpress...95% site se takvi. Djubre. Dodaj uste nekoj dinar I zemaj Xiaomi Mi Box, barem znaes nesto saglam si zemal
чипсет S905X. значи хардверски mi box ист ко другите канти на алиекспрес што се продаваат за 35$, само софтверот го средиле.
со флешување на добар ROM и тие кантите ќе бидат добри како mi box.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
909
Поени од реакции
588
чипсет S905X. значи хардверски mi box ист ко другите канти на алиекспрес што се продаваат за 35$, само софтверот го средиле.
со флешување на добар ROM и тие кантите ќе бидат добри како mi box.
Da,da...so 2gb/8gb vece treta godina cenata ne mu padja ispod 60 $. Drugive so 2/8 po deset dolari se. Koga ce go flesuvas da bide kako Xiaomi pa I da ima Google cast , pisi da ti cestitam

Zemi xiaomi daljinsko u raka I se ce to bide jasno
 
Член од
25 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Не знам кај да го поставам прашањево па ај тука.
Знае некој дали постои начин да се прати телефон од Австрија без да се плати царина тука? Инаку нема да го купам онлајн телефонот туку ќе ми го пратат роднини.
Moze, vo posta koga ke treba da go pratis telefonot, tie te prashuvaat kolku vredi. Mozes da napises na pr. 20$. Isto taka prashuvaat i shto da napishat shto ima vo paketot.Mozes da napises na pr. Phone Part(Telefonski del).Pozzz[DOUBLEPOST=1535215362][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Не знам кај да го поставам прашањево па ај тука.
Знае некој дали постои начин да се прати телефон од Австрија без да се плати царина тука? Инаку нема да го купам онлајн телефонот туку ќе ми го пратат роднини.
Стока испратена од странство од физичко лице во помали пратки со писмо или поштенски пакет која ја прима физичко лице кое живее или има одобрен престој во Република Македонија е ослободена од плаќање на увозни давачки и ДДВ, под услов вкупната вредност на пратката да не надминува 45 ЕВРА во денарска противвредност.

Така да тоа гифт не функционира веќе оддамна, последно време имаат овластени проценувачи (не важи за тие со врски) му одредуваат приближна вредност на пакетот и потоа си пресметуваат данок, царина итн.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
50-50
може и така да помине, може и да го отворат и да немат појма колку вреди па да го пуштат, може и да бараат сметка
е тогаш за ова може да има и царина и ддв. 5%+18%
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Има ли некој купувано од https://www.alibaba.com/ , како со доставата и со царината, дали има пратки кој се ослободени од царина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom