Купување преку интернет (генерална дискусија)

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Што бидна? Нарача? Мене ова ми личи на скам сајт. Се врткаа на ФБ реклами од такви сајтови. Алат кој вреди 1000 дочари го даваат за 35 долари со фри шипинг.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Најверојатно е такво нешто со оглед дека не ми дозволи банката да напрам плакање што знам овој ликов викаше пратил то шо порачав али не платив ја ни денар пишуваше дека и тракинг број ке има а нема ништо ни од тоа а не ни стигнало ништо до сеа така да што знам веројатно нема ништо од ова а и сеа читам дека скам сајт е така да можат да се ебат
 
Член од
22 мај 2011
Мислења
255
Поени од реакции
93
Здр Дечки ми треба малку помош.
Имаме некои домашни производи што и во странство ни барат да им продаваме.
Но сега немам идеа како може да ги пратиме, некоја информација за некоја пошта што носи во европските земји,и со добра цена?
Позз
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Здр Дечки ми треба малку помош.
Имаме некои домашни производи што и во странство ни барат да им продаваме.
Но сега немам идеа како може да ги пратиме, некоја информација за некоја пошта што носи во европските земји,и со добра цена?
Позз
Во Македонски пошти праша ли?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Еден период убаво работеше поштата изгледа мене малер ме фати сега.
Од 25 порачани артикли од aliexpress само 12 стигнаа. Поштата повторно почнува да прави зафрканции,а пред некој да каже кинезите се криви во тоа не верувам бидејќи тие луѓе се 100 пати пододобри од нашите продавачи и чесно и поштено си работат.

Имам еден колега исто му се случуваше и му стигнаа информации дека поштарот му ги крадел пратките...... поштарот беше доведен во фаза на послушност после тоа поштарот и пратките за кои треба сам да си ги подигнеш на него дома му ги носеше,а изгледа само тоа е лекот за нашите мангупи.
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
уште важи за до 50 евра не се плаќа ништо додатно или има нешто сменето?
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Zdravo,

da ve prasam , Јas sakam skii da si kupam od UK, pa edinstveno preku DHL e opcija, gi najdov evtino pa da prasam da ne me izgorat preku DHL, popustot trae do vecer a deneska DHL ne rabotat da gi prasam podetalno.

Znaci skii so vrzuvaci gledav po tarifnik ko baagi e 0% ali nisto ne se znae kolku ke carinat, ali mene mi od DHL za nivnite uslugi da ne naplatat 5000 den pa so ddv i carina ke ispadne poskapo od skiite.
Kolku bi kostalo od prilika preku DHL dali znaete?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Zdravo,

da ve prasam , Јas sakam skii da si kupam od UK, pa edinstveno preku DHL e opcija, gi najdov evtino pa da prasam da ne me izgorat preku DHL, popustot trae do vecer a deneska DHL ne rabotat da gi prasam podetalno.

Znaci skii so vrzuvaci gledav po tarifnik ko baagi e 0% ali nisto ne se znae kolku ke carinat, ali mene mi od DHL za nivnite uslugi da ne naplatat 5000 den pa so ddv i carina ke ispadne poskapo od skiite.
Kolku bi kostalo od prilika preku DHL dali znaete?
Ќе те изгорат и ќе испадне поскапо од скиите.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Имам припетено кога сакам нешто да земам од ebay обично патните трошкови преко DHL коштаат многу повеќе него што кошта самиот производ.

Кога веќе се зборува за DHL оваа страница https://www.varusteleka.com/en има фиксна тарифа од 20 евра за до Македонија,а можеби е сменето не сум 100% сигурен но сепак добро е да се провери.
 
Член од
18 август 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Искуство со Boohoo ? Ме занима стигаат ли стварите преку мк. пошти или некоја од брзиве Dhl,Tnt..?
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Некои совети како да се избегне царина? Знам дека ако ти го пратат како поклон не доаѓа царина, но дали би прифатиле од продавницата од кај што нарачуваш да ти пратат така? Има некој вакво искуство?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Некои совети како да се избегне царина? Знам дека ако ти го пратат како поклон не доаѓа царина, но дали би прифатиле од продавницата од кај што нарачуваш да ти пратат така? Има некој вакво искуство?
каков поклон какви бакрачи, изумреаа тие работи, не пие никој нафта


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
позз другари, имам проблем. проба да наручу нешто од aliexpress ама искочи ми дека телефонски број не ми е регистриран, треба ли да иду до банку да ги кажу да ми га регистрирав број или ја нешто треба да направу

поззз
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Некои совети како да се избегне царина? Знам дека ако ти го пратат како поклон не доаѓа царина, но дали би прифатиле од продавницата од кај што нарачуваш да ти пратат така? Има некој вакво искуство?
Можат да напишат само дека цената е испод таа 50 евра и неможат да ти зимаат царина,а тоа дали е поклон или не незнам дали функционира.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Можат да напишат само дека цената е испод таа 50 евра и неможат да ти зимаат царина,а тоа дали е поклон или не незнам дали функционира.
и тоа џабе
бараат скрин од продуктот и фактура од банка колку ти е наплатено
у принцип помали пратки не проверуваат али ако е поголема кутија обавезно


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Од алиекспрес и од ебај иам порачувано така многу пати само контактираш со продавачот напише мала цена и си тераш работа.
До сега сум немал никакви проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom