Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
28 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Другари ај малце помош,ме интересира нарачав пред некој ден од ebay процесор :

Intel Core 2 Quad CPU Q9550 2.83GHz/12M/FSB1333 LGA775

И сеа планирам да зеам некој си DDR2 4GB ram od aliexpress или ebay за накај 46-47 долари

Ме интересира,се зачитав за цариниве и срања,која е шансата да ми рокнат царина на овие ствари,отвараат вакви ствари? Искуства некои? Плус има некој од Кореа нарачувано? За колку време ви стигале?

Прилично нов сум на онлајн шопингов па да прашам :) Фала
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Другари ај малце помош,ме интересира нарачав пред некој ден од ebay процесор :

Intel Core 2 Quad CPU Q9550 2.83GHz/12M/FSB1333 LGA775

И сеа планирам да зеам некој си DDR2 4GB ram od aliexpress или ebay за накај 46-47 долари

Ме интересира,се зачитав за цариниве и срања,која е шансата да ми рокнат царина на овие ствари,отвараат вакви ствари? Искуства некои? Плус има некој од Кореа нарачувано? За колку време ви стигале?

Прилично нов сум на онлајн шопингов па да прашам :) Фала
За компјутери и компјутерски компоненти мислам дека не се плаќа царина а од Кореја имам порачано облека и пристигна за 17 дена перфектно спакувана :)

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
За компјутери и компјутерски компоненти мислам дека не се плаќа царина а од Кореја имам порачано облека и пристигна за 17 дена перфектно спакувана :)

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
Фала другар :)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Што е финтата пред неколку месеци без проблем си порачував, картичката е на МастерКард од пејонир.

aliexpres.png
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ај некој шо знае tracking страниве као идат,шо значи ова? До кај ми е пратката? Отприлика за колку време би требало да стигне? Еве screenshot:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Ај некој шо знае tracking страниве као идат,шо значи ова? До кај ми е пратката? Отприлика за колку време би требало да стигне? Еве screenshot:
Веќе е пристигната во Македонија,ако не ја задржат за царинење би требало веќе утре да ти пристигне на домашна адреса.

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Веќе е пристигната во Македонија,ако не ја задржат за царинење би требало веќе утре да ти пристигне на домашна адреса.

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
Се глеам и на нашава пошта страната,се смени во: Send item to domestic location (Inb)

Така да,ваљда би требало да стигне утре, задутре така?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Се глеам и на нашава пошта страната,се смени во: Send item to domestic location (Inb)

Така да,ваљда би требало да стигне утре, задутре така?
Почекај да ти стигне картонче, ама ставена е во процедура за да ти пратат. Ако имаш време помини до пошта, можно е да ти ја дадат
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Здраво,
Доколку нарачам мобилен од Aliexpress околу 300$ е телефонот и е наведено дека е Free Shipping.
Мислите ли дека дополнително кај нас во пошта/царина ќе треба да доплатам ?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Здраво,
Доколку нарачам мобилен од Aliexpress околу 300$ е телефонот и е наведено дека е Free Shipping.
Мислите ли дека дополнително кај нас во пошта/царина ќе треба да доплатам ?
Ако е декларирана вредност на пратката 300 $ сигурно ќе платиш данок од околу
20 %.Договори се со продавачот да ти напише помала вредност на пратката и после тоа се ти е чиста среќа дали ќе го задржат на царина.

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Здраво,
Доколку нарачам мобилен од Aliexpress околу 300$ е телефонот и е наведено дека е Free Shipping.
Мислите ли дека дополнително кај нас во пошта/царина ќе треба да доплатам ?
Carina Ne. Ama 18% ddv sigurno

Sent from my Xtouch using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Уште 2-3 дена има од рокот за пратката да ми дојде од ebay па ако не ми дојде дали на ebay може да направам за да ми ги вратат парите и како?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Сакам да нарачам од спортс директ облека со вредност околу 70 евра, отрпилика колку ќе ме фати во додатни давачки?
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.911
Поени од реакции
9.517
Иам проблем со една нарачка а нет уствари од стопанска добивам порака дека плакањето не е успешно а пак овдека кај шо го порачав производов кажува дека е успешно конкретно од оваа страна бидејки видов дека иматт попусти http://www.skishopvip.com/ немој да ме заебат да останам без производиве
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Иам проблем со една нарачка а нет уствари од стопанска добивам порака дека плакањето не е успешно а пак овдека кај шо го порачав производов кажува дека е успешно конкретно од оваа страна бидејки видов дека иматт попусти http://www.skishopvip.com/ немој да ме заебат да останам без производиве
Што бидна? Нарача? Мене ова ми личи на скам сајт. Се врткаа на ФБ реклами од такви сајтови. Алат кој вреди 1000 дочари го даваат за 35 долари со фри шипинг.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom