Купување преку интернет (генерална дискусија)

S

staycalm

Гостин
Јас пред неколку години порачав телефон околу 120$ и платив и царина 1500денари
И јас имам порачувано телефон и платив ддв, муабетот беше дали е можно да се избегне истото.
 
Член од
17 март 2008
Мислења
37
Поени од реакции
3
Порачав телефон преку алиекспрес е сеа информацијава од тракинг вели :Macedonia (the former Yugoslav Republic of), SKOPJE 1004 OFFICE OF ECHANGE, Record item customs information (Inb), Retention reason : Invoice missing сеа шо понатаму со фактурава?
 
S

staycalm

Гостин
Порачав телефон преку алиекспрес е сеа информацијава од тракинг вели :Macedonia (the former Yugoslav Republic of), SKOPJE 1004 OFFICE OF ECHANGE, Record item customs information (Inb), Retention reason : Invoice missing сеа шо понатаму со фактурава?
Ќе ти стигне писмо ор самтинг дома, за да им пратиш извештај од банка за цената на царина, за да можат да ти одредат ДДВ.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
И јас имам порачувано телефон и платив ддв, муабетот беше дали е можно да се избегне истото.
Како што ти кажаа и другите како ќе се погоде така не се знае ништо
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
А за 20 долари дрес ако нарачм има ли нешто ддв итн?
 
S

staycalm

Гостин
Како што ти кажаа и другите како ќе се погоде така не се знае ништо
А ако дадам манипулиран извештај од банка? :icon_lol: Пример место 25.000 да пишам 15.000 и да пратам на царина? Можат некако да дознаат дека е фејк?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
А ако дадам манипулиран извештај од банка? :icon_lol: Пример место 25.000 да пишам 15.000 и да пратам на царина? Можат некако да дознаат дека е фејк?
да не се заебеш па и кривично да одговараш. да им текне да ја проверат трансакцијата.
 
Член од
17 март 2008
Мислења
37
Поени од реакции
3
Ќе ти стигне писмо ор самтинг дома, за да им пратиш извештај од банка за цената на царина, за да можат да ти одредат ДДВ.
Go dobiv pismovo mi naveduva faktura print scean od naracka i izvestaj od banka treba site tri da gi dostavam ili samo edna od niv
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Go dobiv pismovo mi naveduva faktura print scean od naracka i izvestaj od banka treba site tri da gi dostavam ili samo edna od niv
ако банката има онлајн банкинг, направи експорт во на транскација во pdf или друг формат ако има таква можност или принтсрин па прати им го по маил.
малце се спори со маиловите, изгледа еднаш дневно ги прегледуваат па може да почекаш ден два.
прата им и принтскрин од алиекспрес нарачка иако сако извештај за транскација е обично доволно.
 
S

staycalm

Гостин
Знае ли некој каков е законот во Германија за пратки со висока цена? Дали и колкав ддв/царина има за мобилни телефони? Гуглав нешто ама ништо не разбрав
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Доколку пратката е од друга земја членка на Еу немаш царина и ддв а за од останатите земји не ми е познато

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom